Хосе Мария Аморорту Прието е едно от големите имена в историята на Атлетик Билбао. Роден в Билбао на 22 юли 1953 година, започва футболните си стъпки в някои от по-малките местни клубове, след което записва пет сезона на "Сан Мамес". Като треньор също работи за Атлетик - води малките "лъвчета", за да достигне и до поста наставник на първия отбор. От 1994 до 2001 година е директор на ДЮШ на Атлетик Билбао, като от 2011 година отново поема тази длъжност, съвместявайки я с поста спортен директор. Откриваме го в офиса му в базата Лесама. Със спокоен тон отзивчиво отговаря на всички въпроси на Sportal.bg в интервю, разкривайки своята гледна точка за мястото на Атлетик в европейския футбол. Показва и завидна памет от сблъсъците му с българския футбол. През сезон 1973/74 Берое прегазва баските с 3:0 в мач от 1/8-финалите на КНК и се класира напред.
- Как се чувства един човек, който е отдал целия си живот на Атлетик Билбао?
- Чувствам се горд, удоволетворен. Сега задачата ми е доста трудна, защото трябва да градя отбора на Атлетик, да водя точните футболисти, за да сме по-силни.
- Какво означава Атлетик Билбао за Вас, за Вашите роднини, за всички баски?
- Аз съм роден тук, играл съм тук, бил съм треньор тук, сега съм директор на школата. Мисля, че за всеки, роден тук в Билбао, е трудно да се опише какво означава Атлетик Билбао.
- Кой е първият Ви спомен, свързан с Атлетик Билбао?
- Първото, което си спомням и което ми е наистина скъпо, е когато за първи път излязох с фланелката на Атлетик на "Сан Мамес".
- Кой е най-скъпият ви спомен и най-лошият?
- Мисля, че най-скъпото за един футболист е когато е изпълнил мечтата си да играе за първия отбор на Атлетик Билбао. За всичките деца, започнали тук, голямата мечта е да играят за първия отбор. Естествено, най-лошият спомен за всекиго е когато си тръгва от Атлетик Билбао. И тези неща обаче трябва да се преживеят. За мен важното е, че успях да играя в Атлетик Билбао.
- Коя е тайната на силното представяне на Атлетик Билбао през миналия сезон и защо този сезон отборът не играе толкова добре?
- Това е въпрос, който всички ние си задаваме. Тайната на успеха на първо място се дължи на голямата вътрешна мотивация на всеки един футболист, което позволи на тима да се върви нагоре крачка по крачка. Тази година започнахме лошо и напрежението след силния минал сезон се отрази на нашето представяне. Именно затова тази ни кампания не е толкова силна.
- В днешни дни футболът зависи много повече от парите – как Атлетик може да запази мястото си сред най-добрите в Европа без да променя философията си и политиката си?
- Единственият начин е да се продължи да се работи, да се използва потенциала на момчетата, които растат тук, да се дава шанс на младите и, естествено, да продължи да се развива на тази философия.
- Каква е разликата между Лесама и останалите ДЮШ в Испания?
- Най-важното е, че момчетата, които се развиват тук живеят и вярват истински в идеята, че ще получат шанс да играят в първия отбор.
- Колко пари отделя клубът за своя ДЮШ всяка година?
- На практика се влагат се влагат около 25 процента от бюджетa на клуба (б.р. за сезон 2011/12 бюджетът на клуба е 61,1 млн. евро). За нас школата е нещо изключително важно.
- Кажете ни нещо за новия план за развитие на спортния център в базата Лесама. Инвестирани са около 12 милиона евро в него – за какво по-точно?
- В бъдеще с тези пари ще се подобри инфраструктурата в спортния център, за да могат треньорите да работят по-добре от професионална гледна точка и също така е важно да се подобрят ежедневните условия за работа. Нашият основен коз е именно ДЮШ и затова трябва да влагаме възможно най-много средства именно там. Трябва да инвестираме във всяко едно момче тук.
- Вие бяхте директор на спортната база на Атлетико Мадрид – каква е разликата със Атлетик Билбао сега?
- Що се отнася до формирането и развитието на момчетата от юноши до професионалисти няма особено голяма разлика. Голямата разлика обаче е, че тук в Атлетик тези момчета имат свръхмотивация, защото знаят, че могат да играят един ден за първия отбор. Атлетико Мадрид привлича много други момчета от други школи и други страни. Доволен съм от годините, прекарани в Атлетико Мадрид, защото оттам са излезли силни футболисти с голям потенциал. В Атлетик Бибао процесът е някак естествен и от юношеските отбори директно се преминава към първия отбор, без да я има неестествената конкуренция с футболисти от други клубове.
- Трудно ли е да си спортен директор на клуб като Атлетик. Тук единствено баски могат да играят в отбора и няма голям избор за трансфери на чужди играчи?
- Да, наистина е трудно, изборът е по-ограничен и малък. Въпреки това обаче си мисля, че основното в този клуб и големият плюс на Атлетик е именно възможността да играе със свои юноши.
- Ако Меси поиска да играе в Атлетик Билбао какво ще направите, какво ще му кажете?
- Харесвам много Меси като футболист, като професионалист, като пример за останалите. Нашата политика обаче не ни позволява и той не може да играе при нас.
- Какво ще кажете на хората, които смятат Атлетик за арогантен клуб, тъй като залага само и единствено на баски футболисти и не дава шанс на други...
- Първо трябва да се има предвид, че става дума за една специфична клубна политика, много различна от тази на другите клубове. Не трябва да мислим по такъв начин, защото клубът има определна философия, определени ценности и основната му цел е да дава шанс на баските футболисти.
- Какви футболисти искате да привлечете за следващия сезон, на кои постове?
- Днес говорих пред медиите точно по тази тема. На първо място приоритет ще имат младите футболисти, ще се опитаме да погледнем към школата и там да намерим желаните играчи, Наистина не е никак лесно да се привличат желаните от нас имена в Атлетик Билбао.
- Каква ще бъде основната цел на отбора през следващия сезон?
- Много ми се иска Атлетик отново да играе в Европа – това е голямата ни цел.
- Коя е голямата ви мечта за Атлетик?
- Да успеем да вдигнем Ла Габара (б.р. един от двата домашни трофея – или титлата в Испания, или Купата на краля). Миналия сезон бяхме много близо, но не успяхме да спечелим купа.
- Какво знаете за българския футбол?
- Да, познавам българския футбол. Спомням си един мач от европейските турнири в Стара Загора през сезон 1973/1974 година. Играл съм и в София. Българският футбол има едно добро ниво и разполага с много добри футболисти. При вас не се дава много време за развитието на даден отбор, цикъл на доверие за изграждането на силен състав. Разполагате обаче с много добри играчи.
- Кой ще е треньор на Атлетик през следващия сезон?
- За момента това е Марсело Биелса. За следващия сезон предстои да видим.
- Като спортен директор как усещате връзката между Биелса и играчите и между Биелса и клуба?
- Нещата са наред. В отношенията ни няма проблеми. За нас Биелса е един голям професионалист, от когото футболистите са научили много. Биелса е човек, който е изцяло отдаден на работата си.
- Коя е най-голямата ви грешка като спортен директор? За кое съжалявате най-много?
- Най-много съжалявам, че не успях да задържа футболистите от миналия сезон. Това е голямата болка на всички в клуба. Също така е вярно, че в професионалния футбол трудно можеш да задържиш играч, чието желание е да си тръгне. Тежко е, когато виждаме момчета, които са израснали тук, сбъднали са мечтите си тук, и искат да си тръгнат. От това ни боли най-много.
- Вие поканихте Фернандо Йоренте в първия отбор, Вие го качихте при мъжете, как се чувствате сега, когато той си отива и е освиркван от публиката на Атлетик Билбао?
- На първо място трябва да кажем, че Фернандо значи много за нас. Той е тук от 10 години и се е формирал като професионалист, изградил е своето име, именно тук. Ще бъде наистина странно, когато през следващия сезон той няма да бъде при нас.
Снимки: Getty Images/Guliver
Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.
Регистрирай сe