Пресконференция на Цанко Цанков след завръщането от Нова Зеландия

Лудогорец с нов престижен успех - този път жертва е чешки гранд (видео)

Шампионът Лудогорец постигна поредната си престижна победа срещу европейски съперник през последните няколко месеца. Този път жертва на отличните изяви на българите стана лидерът в Чехия Спарта (Прага). Разградчани победиха с 1:0 в провелата се в Испания контрола, а единственото попадение бе дело на Христо Златински, който бе точен от пряк свободен удар в 47-ата минута.

През есента българският тим записа успехи срещу тимовете на Слован (Братислава) и Партизан в квалификациите за Шампионска лига, както и срещу ПСВ Айндховен, Динамо (Загреб) и Черноморец (Одеса) в груповата фаза на Лига Европа.

Наставникът на Лудогорец Стойчо Стоев изпробва в днешния двубой състав, който до голяма степен ще се припокрива с избора му за мача на 20 февруари с Лацио. Със сигурност обаче ще има една промяна и тя ще бъде свързана с вратарския пост, където мястото под рамката на вратата ще заеме Владислав Стоянов, който днес остана резерва за сметка на Иван Чворович. Неприятна новина за треньора бе получената от Георги Терзиев контузия, която наложи принудителното му изваждане от игра в 60-ата минута. Впоследствие стана ясно, че е пострадало дясното коляно на бранителя. Именно там му бе правена последната операция. Все пак състоянието на футболиста не е толкова сериозно, но утре ще му бъде направен основен преглед. Тогава със сигурност ще стане ясно какво е неговото положение и кога ще бъде готов за игра.

Днешната среща започна с по-активна игра на Лудогорец. Вирджил Мисиджан отправи първи изстрел в очертанията на вратата, но чешкият вратар Марек Чех спаси. Едва в средата на полувремето на Чворович се наложи да се намесва при два точни шута към неговата врата, но и в двете ситуации бе на висота. В 43-ата минута далечен удар на Йордан Минев премина високо над вратата. Секунди преди края на първата част Златински изпълни отлично пряк свободен удар, но Чех отново отрази.

Българският шампион започна отлично втората част и бързо стигна до попадение. В 47-ата минута Златински получи нов шанс да стреля от фаул и този път бе безгрешен. Малко след това Жуниор Кишада пропиля добра възможност за второ попадение.

В 63-ата минута Михаил Александров направи характерен пробив по дясното крило и отправи изстрел, но кълбото профуча над напречната греда.

В следващите минути условията за игра станаха крайно неблагоприятни, след като започна да вали проливен дъжд, допълнен от бурен вятър. Това понижи качеството на играта. Все пак чехите получиха една от малкото си възможности да изравнят в 77-ата минута, но шут на Хубс от свободен удар бе спасен от Чворович. Стражът се намеси и в 81-ата минута след удар на Марачек.

Невероятен пропуск за Лудогорец пък направи Даниел Абало в 85-ата минута. Той бе изведен очи в очи със стража на Спарта от Йерун Луму, но не успя да отбележи.

Това бе втори успех за футболистите на Стойчо Стоев по време на лагера им в Испания. Преди два дни те разбиха с 3:0 12-ия в Полша Корона. На 8 февруари шампионите ще мерят сили с Локомотив (Москва), а четири дни по-късно излизат срещу Краснодар.

ЛУДОГОРЕЦ - СПАРТА (ПРАГА) 1:0

1:0 Златински (47)