Димитър Пенев: И друг път е имало драми, но никога не е било толкова тежко

Димитър Пенев: И друг път е имало драми, но никога не е било толкова тежко

Димитър Пенев е непресъхващ извор на мъдрост и знания. Треньор №1 на XX век в България направи равносметка за изминалата 2013 година и сподели очакванията си за бъдещето. Той си позволи и да даде някои препоръки пред „Меридиан мач“, които според него ще помогнат на футбола ни.

- Господин Пенев, как оценявате изминалата 2013 година?

- Беше много трудна година. От клубно естество бе тежко за ЦСКА. Промяна имаше на всички нива  - ръководство, селекция, персонал, в школата. Трудно бе и за легендите на клуба. И друг път е имало драми и проблеми, но никога не е било толкова тежко.

- ЦСКА в един момент беше на ръба на оцеляването...
- Да, имаше такъв момент, но знаете, че ЦСКА е твърде голям и важен клуб и не може да стигне дотам. Финансите са най-големият проблем. Обвиняват се много хора, но истината ще излезе рано или късно. Историята винаги показва кой е прав и кой греши, дори и да стане по-късно. Може би някои хора знаят истината, но не смеят да коментират.

- Кои хубави неща ще запомните?
- Да, от друга страна Лудогорец направи хубави мачове. Там има много добра организация, всички си вършат работата. Националният отбор можеше да има 50% по-добър успех срещу Италия. С италианците имаме десетки срещи през годините, в които играем добре, но нямаме никакъв резултат.

- Каква година изпращат грандовете Левски и ЦСКА?
- Много изостанаха двата отбора. В момента не могат да се сравняват с Лудогорец и Литекс. Причината е ясна - слаба организация и никакво отношение към школата. Когато не се грижиш за децата си, не можеш да очакваш нищо от бъдещето. Клубовете трябва да внимават, а не да се сърдят на мениджърите. Поне 30% от школата трябва да играят в първия отбор. Не бива в ЦСКА и Левски да играят по 15-16 чужденци. Нямам нищо против тях, но ние трябва да се грижим за нашите момчета. Хубаво е да помогне и БФС. Няма как да се спрат чужденците с европейски паспорти, но може да се наложи ограничение. В клубовете ни да играят по трима-четирима чужденци. Иначе младите се губят. А мениджърите да се задължат да дават информация на чужденците за отборите, в които идват. Да са запознати с историята, легендите. Те какво знаят? Нищо. Идват тук и питат само за заплатата. А трябва да има по-голямо уважение.

- А какво става с юношите, които не успяват да се наложат?
- Нищо не става, това е трагедията. Най-тъжно е за тях и семействата им. Родителите не знаят какво да ги правят. На тази възраст те нито имат добро образование, нито имат занаят, нито пък стават футболисти. Така трябва да ги издържа семейството им.

- Какво очаквате от Новата 2014 година?
- Няма да видим нищо по-хубаво. По-жестока борбата за точки, за печелене на мачове. Това пречи на играта.

- Какво може да се направи?
- Съветвам клубовете да направят срещи със съдиите за правилата на играта. Така ще се предпазват и играчите от груби нарушения и стълкновения. Ако в гънките на мозъка си всеки футболист мисли за правилата на играта, ще действа по-коректно. Аз съм го правил това навремето. Още в Средец (б. а. - името на ЦСКА в средата на 80-те години) каних на лекции бивши съдии. Не ми беше удобно, че викам хора, които имат пристрастия към другия отбор, но го правех. (Смее се). Но всички скачат срещу съдиите, а забравят, че те са хората, които съдят. Няма смисъл да се питаме за тази дузпа или онзи корнер. Така футболът остава на заден план.

- Добре ли е, че този сезон има толкова много дербита между Левски и ЦСКА?
- Добре е. Тези мачове дават интрига, увеличават се феновете по трибуните. Хубаво е, че има и други силни отбори - Лудогорец и Литекс. Локомотив (Пловдив) също са добри, там Александър Станков е сериозен треньор.

- Как оцеляват по-малките отбори?
- С парите от телевизията. Много хора обаче се отдръпнаха, вече няма пари. Един човек не може да издържа сам цял клуб. Трудно им е на Батков, Томов, Гигов, Марките на клубовете ги има, но пари няма. Тежко им е на малките клубове. Вижте Черноморец. Беше пръв в провинцията преди години, сега едва издържа. Петроли, заводи, фабрики - всички се отдръпнаха.

- Какво е нивото на националния ни отбор?
- На този етап е добро, но ние нямаме ядро в националния тим. Време е по-младите да станат по-отговорни, да имат съзнание и отношение към страната си. С клубовете се преговаря, но с България - не. Най-голямото достойнство е да играеш за родината си.

- Младите футболисти като че ли ги влече животът...
- Кой не го влече? И на нас ни се е живеело преди години, но бяхме по-съвестни. Знаете ли, че Кройф пушеше по три кутии цигари на ден, но тичаше по 14 километра на мач. В България се тичаше по 6 километра. Сега сигурно има играчи, които правят и по 20 километра на терена. Младите да разберат, че има време за всичко. Няма нужда да си скъсяват живота.

- Кога ще има база за националния отбор?
- Никой нищо не казва от 10 години насам. Ние нямаме къде да тренираме - нито един стадион, който да бъде одобрен. Така сме постоянно в движение, преминаваме границите - от Румъния до Македония.

- Защо се стигна до тази ситуация?
- Защото Цар Футбол вече не е цар. Превърна се в посредствен спорт, като някои други, но да не ги казваме, че се обиждат хората. Скоро няма да имаме и стадиони, на които да играем. Вижте колко е трудно в Левски. Иван Вуцов беше прав, като каза да не пипат стадиона, че няма къде да играят. Никой обаче не му обърна внимание.

- Докъде може да стигне Лудогорец в евротурнирите?
- Дано да стигне колкото се може по-напред. Лацио е голям отбор и никой няма да им се сърди, ако отпаднат, но те имат шансове. И преди години сме играли срещу велики клубове - Интер, Ювентус, Барселона. Хубаво е пак да се срещаме с големите.

- Изненада ли ви, че Иван Иванов стана футболист №1 на България за миналата година?
- Да, Иван малко в аванс получи признание. Той имаше някои колебливи изяви в Партизан и после в началото в Базел. Но за него е добре, това ще му вдъхне увереност. Добре е, че защитник става най-добър, защото голмайсторите винаги са с предимство. Но пък и конкуренцията на Иванов не беше на ниво. Като няма класиране, как да ги оцениш. При Ивелин Попов играта също е на приливи и отливи.

- Кои млади футболисти ви правят впечатление?
- Има добри момчета. Неделев от Ботев прави впечатление. Чочев, който е при нас, също се развива добре. Таланти са Карачанаков и Костов, който беше в ЦСКА, а сега е в Пловдив. Налагат се като титуляри, стават по-важни за отборите си. Дано да оправдаят доверието. Задължавам ги да се представят добре през годината и да не ме разочароват. (Смее се).

- Какво да си пожелаем за Новата 2014 година?
- Нека да бъдем по-обични. Напоследък не се уважаваме, а камо ли да се обичаме. Трябва да сме по-толерантни и добри.

Следвай ни:

Още от БГ Футбол

Виж всички