През зимната пауза ръководството на ЦСКА ще бъде изправено пред разрешаване на един проблем, който по презумция винаги е бил пренебрегван в армейския клуб. Става въпрос за кошмара на Стойчо Младенов - юношите на клуба.
Както е известно, специалистът нееднократно, и с помощта на някои медии, е внушавал на червената общност, че не налага таланти от школата не защото не иска, а поради липсата на качества у тях. Иначе им давал достатъчно шансове за изява.
За съжаление не малка част от феновете на ЦСКА застъпват същата теза - школата е разбита, юношите са пълна трагедия. Фактите обаче говорят друго - ДЮШ наистина е разбита, но въпреки това си остава една от най-продуктивните в България. Към този момент в националния тим има цели четирима футболисти, които са излезли от нея, а към тях съвсем скоро може да се присъедини и пети - Михаил Александров от Лудогорец.
Цената на въпросните състезатели пък за българските стандарти е доста сериозна и тя надхвърля 6-7 млн. евро.
Става въпрос за виканите от Любо Пенев национали Иван Иванов, Александър Тонев, Владо Стоянов, Павел Виданов и споменатия вече Александров.
Като прибавим към тези футболисти и още няколко, които се подвизават в "А" група, излиза, че за последните 7-8 години школата на ЦСКА, заедно с тези на Литекс и Левски, захранва най-сериозно българския футбол.
Защо пишем всичко това?
Защото по-паметливите би трябвало да се сетят, че всички изброени състезатели поради една или друга причина бяха прокудени от родния си клуб. За някои ЦСКА получи добри пари, но други просто бяха изгонени или избягаха пред перспективата да търкат во веки веков пейката на "Армията".
Предвид летните катаклизми в Борисовата градина и угрозата от фалит, се предполагаше, че новото ръководство и най-вече наставникът Стойчо Младенов ще променят тотално трансферната политика в тима. Поне първоначалната идея беше клубът да се стабилизира, най-вече финансово, а една от възможностите бе чрез постепенно налагане на таланти от ДЮШ. Те излизат почти без пари, знаят какво е да носиш червената фланелка, ще играят 4-5 години без постоянно да плашат с напускане при забавяне на заплатите и същевременно част от тях ще донесат сериозни приходи с трансфер в чужбина.
За съжаление този курс не само че не бе зададен, но ЦСКА тръгна по трънливия и водещ до фалит път на "Титан".
Докарват се футболисти от всички краища на света, твърди се, че не се плаща трансферна сума за тях, но никой не споменава комисионите. А единствената цел на алъш-вериша е да се въртят някакви пари за сметка на затъването на клуба. В целия този умишлено създаван хаос потърпевши са юношите и логично по-талантливите от тях, тези, които могат да си намерият отбори, искат да напуснат.
Публична тайна е, че и тримата юноши, които тренират към този момент с първия тим на ЦСКА - Григор Долапчиев, Ангел Грънчов и Христо Мартински, вече мислят за развитие на кариерата си далеч от "Армията".
Не защото не обичат ЦСКА или пък поради факта, че са резерви. Това не е техния мотив. Причината е, че осъзнават, че при Екзекутора те са нежелани и никога няма да получат истински шанс за изява. И то в клуб, който е изправен пред финансов колапс. А какво остава ако ЦСКА с треньор Стойчо Младенов получи отнякъде сериозна финансова инжекция?! Тогава шансовете на талантите да се наложат в първия тим автоматично ще клонят към 0.
И преди да започнат полемики по какъв начин трябва да се налагат млади футболисти в почти фалирал клуб като ЦСКА, нека се вземе пример от Литекс. Няма нищо лошо гръбнакът на червените да е изграден от класни състезатели като Илиев, Янчев и Гъргоров, но толкова ли е страшно ако вместо подвизаващия се доскоро в четвъртата френска дивизия Фо Поре играе Грънчов или Мартински?
Ще се сгромоляса ли светът ако Стойчо предпочете в мач срещу Нефтохимик, Любимец или Пирин ГД Григор Долапчиев пред Сидибе, Хауърд и Морейра?!
Защото само с участие в официални срещи, а не с гледане от страни младите могат да израснат и след няколко години да генерират сериозни финансови постъпления в клуба.
Затова съществуват детско-юношеските школи и е крайно време те да бъдат използвани по предназначение. Особено когато става въпрос за тим с финансови проблеми като ЦСКА, който предвид летните драми би трябвало да е разбрал, че най-евтината и същевременно печелившата инвестиция е в ДЮШ на един клуб.
Това трябва да разбере и армейският наставник, който и да е той. В този случай това е Стойчо Младенов. Ако не го направи, дълг на ръководството е през зимата да му постави въпроса директно - или той, или юношите на клуба. Трети вариант при тази финансово плачевна ситуация в ЦСКА няма.
Като аргумент в полза на налагането на талантливи юноши, а не на връзкари, каквато по принцип е практиката в България, е, да се припомни на Стойчо Младенов работата на един от неговите предшественици. Става въпрос за Димитър Пенев, който не случайно бе избран за треньор №1 на XX век. Стратега от Мировяне може да се похвали с огромни спортно-технически успехи начело на националния тим и ЦСКА, но в същото време никога не е пренебрегвал младите футболисти и по-специално тези от ДЮШ на червените. Само ще припомним, че Димитър Пенев е дал път на юноши на армейците като Любо Пенев, Емо Костадинов, Владо Манчев, Александър Тонев, Станислав Ангелов и много други. А колко е наложил Младенов при четирите си престоя на "Армията"?
Статистика:
Към този момент в ЦСКА има шестима таланти от ДЮШ с договори с първия тим. Само трима тренират редовно с първия тим. Това са Долапчиев, Грънчов и Мартински. Само двама от тях имат записани минути в "А" група през този сезон. За сметка на това юношите често остават дори извън групата от 18 състезатели за шампионатните двубои.
Защитници:
Ангел Грънчов (21 г.) - 1 мач, 90 мин.
Юлиян Илиянов (17 г.) - 0 мача
Васил Попов (18 г.) - 0 мача
Христо Мартински (18 г.) - 0 мача
Халфове:
Петър Витанов (18 г.) - 0 мача
Нападатели:
Григор Долапчиев (19 г.) - 7 мача и 2 гола, 61 минути
Излезли от школата на ЦСКА футболисти през последните 7-8 години: Александър Тонев (Астън Вила), Иван Иванов (Базел), Миро Манолов (Литекс), Михаил Александров (Лудогорец), Иван Караджов (Берое), Николай Чипев (Берое), Владо Стоянов (Лудогорец), Орлин Старокин (Левски), Павел Виданов (Заглембие, Полша).