Лукойл Академик сломи Апоел и остана в играта (галерия)

Лукойл Академик записа втора поредна победа в груповата фаза на турнира Юрокъп, надигравайки един от фаворитите в своята група – Апоел Мигдал (Йерусалим) със 76:63. По този начин шампионите запазиха живи шансовете си за продължаване напред във втората по сила европейска клубна надпревара.

Срещата бе дебют в европейските турнири за Димитрис Галанис като треньор на Лукойл. След днешната победа тимът има 2 победи и 4 загуби, докато Апоел е с 3 успеха и 3 поражения в група Е.

Българският тим започна със серия от 8:0 в първите две минути на мача, а в последствие успя да запази лидерската позиция и до края на първата четвърт. Водени от Аландо Тъкър и Давин Уайт “студентите” се оттеглиха с аванс от 19:17 след края на частта, а Роналд Дюприй намали изоставането на Апоел с тройка със сирената.

Дюприй доближи своите само на точка – 20:19 веднага след началото на втората част, преди Лукойл да отговори с шест безответни точки за 26:19. Последваха силни минути за гостите от Израел, които отново се доближиха на две точки (30:28) след 15 минути игра, преди двата тима да се оттеглят на почивка при резултат 39:37 в полза на домакините.

Второто полувреме стартира равностойно, като на няколко пъти Юре Лалич и Киърън Ачара отказаха съперниците със зрелищни чадъри. Аландо Тъкър затвърди отличната си игра от първото полувреме и помогна на шампионите ни да дръпнат с 49:43 в средата на третия период. Играчите на Апоел обаче не се предадоха и водени от Деруин Китчън и Янив Грийн поведоха за първи път в мача – 49:50 при оставащи две минути и половина. Лукойл все пак се съвзе и не допусна кош до края на частта, а за сметка на това реализира осем точки след няколко бързи атаки и поведе с 57:50 след 30 минути.

Последната част започна със суха серия за домакините, които не отбелязаха кош в продължение на почти четири минути, преди Тъкър да вкара за 61:54. Българският първенец остана начело в резултата до края на мача, а две минути и половина преди неговия край Киърън Ачара отбеляза два наказателни удара за най-голямата разлика до момента – 70:59. "Студентите" не допуснаха обрат в оставащите минути и се поздравиха със заслужен успех с 13 точки разлика - 76:63.

Аландо Тъкър изигра фантастичен мач и завърши с 29 точки, Давин Уайт добави 14, а Юре Лалич приключи с 13.

Джош Дънкан реализира 15 точки за гостите, докато Ронал Дюприй и Деруин Китчън се отчетоха съответно с 14 и 12 точки.

Българският отбор реализира едва 1 тройка от 18 опита, но за сметка на това успя при 60% от стрелбите си за 2 точки - 23/38. Освен това Лукойл направи 16 асистенции, докато Апоел имаше предимство в борбата под коша - 44 срещу 38 отскочили топки.