Извънземният Кристиано постави на колене СуперИбра в схватката за Мондиала (видео)

Португалия ще играе на Световното първенство в Бразилия, а Швеция не. Кристиано Роналдо ще бъде на Мондиал, Златан Ибрахимович - не. Иберийците спечелиха с 3:2 и гостуването си в Солна след космически три гола на Кристиано Роналдо (50, 77 и 79) в този така важен момент и се класираха за финалите с общ резултат 4:2. Ибра се отчете с две страхотни попадения, показа, че е големият лидер на "тре кронур", но уменията му не стигнаха, за да се противопостави на лузитаните и феноменалния им капитан с номер 7.

Началото на двубоя беше спокойно. Скандинавците привидно поеха инициативата, но това се изрази единствено в продължителни подавания. В първия четвърт час липсваха интересни ситуации и удари. В 15-ата минута дойде първата възможност за гостите от Пиренейския полуостров. Бруно Алвеш отправи прекрасен удар с глава след центриране от фаул. Топката беше насочена от 15 метра в далечния долен ъгъл, но вратарят Исаксон се намеси добре. В 17-ата левият бек на домакините Олсон стреля от 30 метра, но доста неуспешно.

В 29-ата централният бранител Пер Нилсон спря устрема на Кристиано Роналдо към наказателното поле. Последваха няколко интересни положения пред "седмицата", които показаха, че Португалия вече определено действа по-агресивно. В 35-ата звездата на Реал Мадрид навлезе от десния фланг към дъгата и шутира отсечено по земя - в ъгъла, но и в ръцете на Исаксон.

Най-чистото положение пред CR7 за полувремето беше минута по-късно, когато засече с крак от точката на дузпата - над гредата. В 38-ата Роналдо беше оставен свободно да центрира към далечната греда, но там Уго Алмейда направи голям пропуск с глава от три метра. В 42-ата "трите корони" напомниха, че са на терена: Ибрахимович овладя на гърди и подаде назад към Калстрьом, който от 28 метра стреля мощно, но Руи Патрисио внимаваше. Минута по-късно Роналдо отново насочи мигновено от десетина метра и пак над гредата.

В 49-ата шведите изпуснаха прекрасно положение. Ибрахимович мощно се пребори на аутлинията и подаде в малкото наказателно поле, но Калстрьом от три метра стреля в тялото на вратаря. Минута по-късно сякаш всичко беше решено след гол на Кристиано. Суперголмайсторът получи извеждащ пас и заби топката високо до гредата - 0:1, без да остави шансове на Исаксон.

Цели три гола трябваше да вкарат домакините и след попадението се получи затишие. В 68-ата минута Ибрахимович изравни след изпълнение на корнер и удар с глава. Бруно Алвеш не можа да се пребори с исполина и той опъна мрежата. В 69-ата Калстрьом се гмурна за дузпа, но съдията Хауърд Уеб извади картон за симулация. В 72-ата минута Златан вдигна феновете на крака след зверски шут и гол за 2:1. Нападателят на Пари Сен Жермен разстреля вратаря от фаул, като топката беше поставена на пеналта.

Когато португалците бяха поставени до стената, на сцената излезе големият лидер Кристиано Роналдо. В 77-ата шведите бяха хванати на контраатака, Кристиано напредна отляво и с безпощаден шут по диагонала изравни. След попадението Ибра направи силен жест, който впечатли футболната общественост - изръкопляска след изпълнението на Роналдо.

Сами две минути по-късно феноменалният футболист задмина Исаксон и насочи високо в мрежата за 2:3. Оформяйки своя хеттрик, Роналдо изравни Педро Паулета на върха във вечната ранглиста на голмайсторите - 47 попадения. До края един от фаворитите за "Златната топка" на два пъти изпусна да вкара и четвърти гол и да оглави еднолично голмайсторската листа на Португалия.

Западната част от Иберийския полуостров ликува след велик мач на Кристиано Роналдо. Скандинавската държава пък тъжи въпреки много силното представяне на своя капитан Златан.

ШВЕЦИЯ - ПОРТУГАЛИЯ 2:3 (0:1 в първия мач)

0:1 - Кристиано Роналдо (50)
1:1 - Ибрахимович (68)
2:1 - Ибрахимович (72)
2:2 - Кристиано Роналдо (77)
2:3 - Кристиано Роналдо (79)

Снимки: Getty Images/Guliver