Барса измъкна дербито и крачи уверено (видео)

Шампионът на Испания Барселона надделя с 1:0 над Еспаньол в градско дерби от 12-ия кръг на Примера, играно пред 79 977 зрители на "Камп Ноу". Алексис Санчес отърва "синьо-червените" с гол в 68-ата минута. Барса продължава да върви блестящо напред с 11 победи и едно реми. Временно лидерът изкова преднина от четири точки пред Атлетико Мадрид и девет пред Реал Мадрид.

Херардо Мартино избра галасъстава си за сблъсъка. Лионел Меси, Алексис Санчес и Неймар заиграха в атака. Мартин Монтоя действаше като ляв бек при отсъствието на контузените Жорди Алба и Адриано Корея. Карлес Пуйол беше оставен на трибуните за втори път след Ел Класико. Хавиер Агире подреди 4-2-3-1 с централен нападател Серхио Гарсия и помощници Тиеви Бифума, Абрахам Касанова и Габриел Торже.

Двубоят започна с минута мълчание в памет на трагично загиналия млад вратар на Жорина "Б" Нил Марин. 20-годишният младеж загина в пътен инцидент в деня на Ел Класико. Двубоят започна с опасно включване на Тиеви, но Монтоя блокира шута. В петата Торже стреля прекалено високо от дъгата. "Блаугранас" очаквано поеха топката и заредиха постепенни нападения към Кико Касийяс. "Папагалчетата" играеха прибрано и с редки включвания на контри.

Първото добро положение за Барса се откри в шестата минута. След хубава акция Неймар се озова сам, но стреля от мястото и вратарят изби. В десетата бразилският майстор преодоля двама, но беше спрян на пеналта. В 16-ата Ней и Меси направи двойно, но опитът на аржентинеца беше блокиран. В 22-рата тимът на Тата Мартино разви много добра контра, Меси намери Даниел Алвеш, който сбърка при центрирането.

Домакините натискаха, но не създаваха положения. В 23-ата Алексис Санчес спря топка на пеналта, а може би трябваше да остави на откъсващия се Неймар. В 25-ата 57-милионната покупка разсея скуката на "Камп Ноу" след триково обръщане. В 28-ата Алвеш се включи за пореден път, върна с глава, но Санчес не намери добре топката от въздуха. В 31-вата Виктор Валдес беше на мястото при опит на Хуан Фуентес. В 34-ата Виктор Санчес спъна отзад Меси, но съдията Веласко Карбайо не извади първия жълт картон. От фаула Меси шутира безопасно над гредата.

В 36-ата се откри най-чистото положение до момента. Алвеш подцени ситуацията и Виктор Санчес в точния миг протегна крак и насочи към вратата, но Валдес игра безупречно. В последните минути на полувремето Барселона вдигна оборотите и създаде няколко опасности. В 44-ата Алвеш разтресе дясната греда на Касийя след мощен удар от 22 метра.

С началото на второто част Барселона затегна още по-здраво обръча. "Бланкиблаус" играеха плътно прибрани и почти в глуха защита. В 48-ата Андрес Иниеста беше оставен в наказателното поле, но ударът му беше спрян. В 51-вата отново "осмицата" беше в наказателното поле, но центрирането му на втората греда се оказа високо за Алексис. В 54-ата Лео Меси стреля много опасно с глава, Кико Касийя изби. В 57-ата Жерард Пике проби през центъра, намери надясно Алексис, но Чави Ернандес не съумя да насочи с глава.

В 62-рата Неймар стреля фалцово покрай двама футболисти и топката профуча много остро до далечната греда. Бразилецът с номер "11" беше най-опасният футболист за домакините в този мач, след като Меси се губеше в центъра, тъй като често беше обкръжен. В 68-ата дойде първото попадение именно след главна роля на бившия играч на Сантос. Ней много хитро подаде ниско към далечната греда, където Алексис Санчес отблизо само насочи - 1:0. Това беше седмо попадение на чилиеца от началото на сезона в Примера, с което затвърди отличните впечатления.

След попадението тимът на Хавиер Агире поизнесе играта и на няколко пъти създаде напрежение пред Валдес. В 76-ата Алексис хвърли вертикален пас към Неймар, бразилецът хитро не игра с топката и заобиколи вратаря, след което падна за нарушение. В крайна сметка беше отсъдена засада.

В 79-ата Кико Касийяс хвърли завиден пас към Серхио Гарсия, който загърби Монтоя, но шутира над целта. В 83-ата Меси изстреля истински снаряд от фаул, но стражът имаше късмет и топката мина много близо до гредата. В 89-ата резервата Педро Родригес имаше пролука за изстрел, но вратарят изби с крак. В следващата атака Меси шутира, но топката се отклони и мина над гредата. До края момчетата на Тата по-често атакуваха, за да запазят преднината си.

Така Барселона спечело 159-ото дерби с "лос перикитос" в Ла Лига, постигайки своя 80-и успех. Следващият мач на "блаугранас" е в сряда срещу Милан в двубой от груповата фаза на Шампионската лига, който може да даде решаващ тласък за класиране на 1/8-финалите. Лионел Меси настървено ще търси гола срещу италианците, след като и днес не можа да се разпише и вече четири поредни срещи е без попадение.

Снимки: Getty Images/Guliver