Бездната между българските отбори и европейските грандове е огромна от много време. Но е имало години, когато нашите периодично натупват този или онзи колос на световния футбол. В такава случка се вижда самият Ювентус в Стара Загора. При това в края на 70-те години с половината "Скуадра адзура" в състава. Това е същата "Скуадра", която три години по-късно триумфира със световната титла в Испания. Италианските звезди падат от Берое под Аязмото, а в Торино играчите на Джовани Трапатони елиминират смелите българи чак след продължения.
Двубоят Берое - Ювентус се явява част от програмата на осминафиналите за КНК през 1979 г. Юве се изсипва в Стара Загора в почти целия си блясък. Редом до Трап са звезди на италианския футбол като Дино Дзоф, Антонио Кабрини, Клаудио Джентиле, Марко Тардели, Роберто Бетега, Франко Каузио и Антонио Пиетро Вирдис, който след време става голмайстор на Серия "А" и европейски шампион с Милан. Няма го единствено Гаетано Ширея, който обаче е на линия за реванша. Настаняват звездите в хотел "Верея", а почти всички местни приятели на футбола си взимат автографи от тях. "Италия направи много силно световно предната година в Аржентина и много хора харесваха "адзурите" по онова време. Седмици след мача с Юве куцо и сакато разнасяше автографи на играчите на Ювентус из Стара Загора", разказва очевидец на историческия мач.
Преди срещата изниква проблем. Стадион "Берое" е в ремонт. Целият му терен е разоран. Къде ще се играе двубоят? Решението идва бързо. Мачът с Юве е преместен на стадион "Локомотив" до бирената фабрика. Идва обаче нов проблем. Съоръжението няма козирка и ще се изложим пред чужденците. Веднага е сформирана работна група. Майсторите започват скоростно изграждане на козирка, за да може италианските журналисти и делегацията на торинския клуб да се чувстват комфортно на стадиона. Ден преди мача всичко е готово.
И тук се случва нещо, което не се вижда всеки ден. Историята мълчи как 30 хиляди зрители се побират на стадион за 15 хиляди. "Беше нещо страшно. Хората сякаш се бяха накачулили един върху друг. Почти на тъчлинията имаше хора. Страничният съдия едва ли не се блъскаше в тях. По едно време някой хвърли бутилка по него. Аз гледах мача зад едната врата върху един найлон до милиционерската кола. Никога няма да забравя тази тълпа. На трибуните бе море от хора. После се говореше, че Трапатони е бил замерван от една ръка разстояние със слънчоглед. Толкова близо бе публиката до терена. Агитката посрещна Ювентус с плакат "Бог прощава, Берое - не", спомня си нашият свидетел на събитията.
Италианският гранд няма преимущество срещу българския състав. На терена Берое се държи като равен срещу звездите на Ювентус. Железният Теньо Минчев не дава въздух на един от най-добрите реализатори по това време - Бетега. В другия край пък Дзоф съвсем не седи без работа, като "Дино Национале" спасява 2-3 опасни положения. В 81-ата минута Петко Петков прави това, което след три години не е по-силите дори на Марадона и Зико - отскубва се от клещите на Джентиле. Следва нарушение. Дузпа за Берое!
Зад топката застава Георги Стоянов - Бръснаря. "Нямах никакви колебания, макар че срещу мен бе самият Дино Дзоф. Взех топката и я вкарах", споделя след години легендарният халф. В края реферът от Австрия дава леко рамо на Старата госпожа и гони Теньо Минчев от игра, но въпреки това Юве е на колене. Така в Стара Загора е записана историческа победа за българския футбол. Идва реваншът в Италия.
На някогашния стадион "Комунале", който след време е трансформиран в "Олимпико ди Торино", Берое отново скача на именития си съперник. При 1:0 за "бианконерите" момчетата на треньора Иван Танев са на косъм от пълната сензация. В 90-ата минута крилото Таньо Петров - Чапара удря греда, изскочил сам пред Дзоф. Топката се връща от гредата, но Валентин Пеев не успява да я засече в празната врата. Така италианците стигат по терлици до продължения. Там вече опитът си казва думата и Юве печели двубоя с общ резултат 3:1. При втория гол за италианците остава съмнение, че топката е върната след аутлинията (може да прецените ситуацията на видеото долу).
Любопитен факт, който не е за хвалба, е, че реваншът със Старата госпожа не е излъчван у нас нито по телевизията, нито по радиото. 7 ноември е - денят на Октомврийската революция, и в националния ефир вървят съветски филми. Резултатът от мача е съобщен едва в 1,00 часа след полунощ в осведомителния бюлетин по радиото. О, времена. О, нрави!
За мнения, препоръки и идеи относно рубриката, моля пишете на: filip.drumchev@sportal.bg или в групата От скрина във Facebook
Всички материали в "ОТ СКРИНА" тук!