Летящ старт за Пиронкова на US Open

Първата ни ракета при дамите Цветана Пиронкова се поздрави с убедителна победа в първия кръг на тазгодишното издание на US Open. 26-годишната пловдивчанка, №54 в световната ранглиста, надигра с 6:4, 6:3 италианката Карин Кнап, като двубоят продължи само 1 час и 17 минути. Това бе вторият мач между двете тенисистки, като Пиронкова продължава да няма загубен сет срещу заемащата в момента 71-о място в ранглистата на WTA Кнап. През 2006 година на турнира на твърда настилка в Щутгарт Пиронкова спечели с още по-убедителния резултат 6:0, 6:1.

Двете тенисистки си размениха по един бърз ранен пробив в началото на мача. Кнап проби в третия гейм, но още в четвъртия пловдивчанката спечели подаването на своята противничка, изравнявайки за 2:2. Пиронкова реализира нов пробив за 5:3 и имаше възможност да затвори първия сет със своя сервис. Българката обаче загуби подаването си, а в десетия гейм имаше сетбол при 30:40 и сервис на Кнап. Нашето момиче го пропусна, но следващият брейкпойнт бе реализиран и с 6:4 Пиронкова се пребори за първата част.

Вторият сет започна отлично за Пиронкова, която във втория гейм се пребори за пробив и поведе с 2:0. Българката първо стигна до 0:40 в подаването на италианката, но Кнап успя да отрази и трите брейкпойнта. Последва продължителна битка, но в крайна сметка първата ни ракета взе гейма, а малко след това увеличи аванса си в резултата на 3:0. Последва нов пробив в полза на Цвети и смазваща преднина от 4:0, но Кнап намали на 2:4. Пиронкова все пак запази спокойствие и поведе с 5:2, а при 5:3 сервираше за място във втория кръг и се справи със задачата, гарантирайки си място в следващата фаза.

Във втория кръг Пиронкова ще играе със сръбкиня. Това ще бъде победителката от двубоя между бившата №1 в света и поставена под №9 в схемата Йелена Янкович и Бояна Йовановски.