Мекиси-Бенабад спечели титлата на 1500 м

Махиедин Мекиси-Бенабад взе реванш за дисквалификацията си на 3000 метра стипълчейз на Европейското първенство по лека атлетика в Цюрих. Французинът спечели титлата на Стария континент на 1500 метра. Мекиси-Бенабад избра печеливша тактика във финалното бягане, след като през цялото време се движеше в края на колоната и предприе атака малко преди да навлезе във финалната обиколка. Ексцентричнят атлет с алжирски корени отново имаше предимство на финалната права, както и на 3000 м стипълчейз, но този път само призова злителите за подкрепа без да съблича състезателния си потник. В крайна сметка той спечели титлата на 1500 м с време 3:45.60 мин. Шампионът от преди две години Хенрик Ингербригтсен (Норвегия)остана втори с 3:46.10 мину, а британецът Крис О`Хеър спечели бронзовото отличие с 3:46.18 мин.

Няколко атлети участваха в сблъскване малко повече от обиколка преди финала, като Ингербригтсен също разстрои ритъма си и не успя да догони Мекиси-Бенабад.

Ако французинът не беше свалил потника си във финала на 3000 метра стипълчейз, той щеше да стане първият атлет в историята с европейски титли на 3000 м стипълчейз и 1500 м в рамките на един шампионат.

"Бях много мотивиран. Имаше много ярост в мен, излязох, за да спечеля, да покажа на всички какъв голям шампион съм. Имах много какво да покажа. Горд съм от това, което постигнах. Написах нова страница в историята. Благодарен съм на всички, които бяха до мен и ме подкрепиха. Сега е време да си почина. Треньорът ми каза да атакувам последните 400 м, да покажа какъв спринт имам", сподели Мекиси-Бенабад след финала на 1500 м.

Снимка: Getty Images/Guliver