Къде са българите преди ЕП в Цюрих?

България ще участва с 22-ма атлети на Европейското първенство в Цюрих, което ще се проведе от 12 до 17 август. Броени дни преди началото на шампионата на Стария континент в Швейцария Sportal.bg провери къде се намират родните състезатели в ранглистата за сезона. 11 от тях са сред първите 30 в Европа на своите дисциплини, както и женската щафета на 4 по 100 м.

С най-предно класиране от родните състезатели е европейската шампионка на 100 м от Хелзинки 2012 Ивет Лалова, която заема трето място в дисциплината с 11.10 сек. Водачка в ранглистата е холандката Дафне Схипърс с националния рекорд от 11.03 сек. Другата българка в тази дисциплина - Инна Ефтимова, дели 27-мото място с 11.35 сек. На 200 м при дамите Лалова е 26-а с 22.34 сек. Тук най-бърза отново е била холандката Схипърс също с национален рекорд от 22.34 сек.

Сред първите 10 в Европа за сезона се нарежда и Андриана Бънова, която вчера в Крагуевац постигна 14.32 м в тройния скок. С най-силен резултат в тази дисциплина е рускинята Екатерина Конева с 14.89 м. Радослава Мавродиева се нарежда на 11-а позиция в тласкането на гюле с 18.05 м. Силвия Дънекова е 18-а в Европа за сезона в бягането на 3000 м стипълчейз с 9:43.13 мин. 40-годишната Венелина Венева-Матеева заема 19-а позиция в скока на височина с 1.92 м. Ваня Стамболова, която ще направи дебюта си на голям форум в бягането на 800 м, е №23 в ранглистата на Стария континент за сезона на две обиколки с 2:00.94 мин. Женският ни квартет на 4 по 100 м заема 12-о място с 44.63 сек от Европейското отборно първенство, II лига, в Рига.

С най-предно класиране от представителите ни при мъжете е националният рекордьор на 3000 м стипълчейз Митко Ценов. Атлетът от Мездра заема пето място с 8:20.87 мин. №1 в ранглистата е звездата на Франция Махиедин Бенабад с 8:07.45 мин. Рекордьорът ни в тласкането на гюле Георги Иванов е 9-и с 20.91 м. Водач в ранглистата е световният шампион Давид Щорл (Германия) с 21.97 м. България има двама състезатели в Топ 30 на Стария континент през сезона в скока на височина. Тихомир Иванов, който вчера записа личен рекорд от 2.28 м в Крагуевац, дели 13-ата позиция, а по-опитният Виктор Нинов поделя 23-ото място с 2.26 м. Един от тримата ни участници в тройния скок е сред най-добрите 30 в Европа за сезона. Националният шампион за 2014 г. Румен Димитров е №15 с 16.69 м. С най-дълъг скок в Европа през сезона е световният шампион в зала от тази зима Люкман Адамс (Русия) - 17.29 м.

Снимка: Getty Images/Guliver