Падна световен рекорд в Юджийн

Световното първенство по лека атлетика за юноши и девойки старша възраст, което се провежда в Юджийн (САЩ), вече се отчете с първия световен рекорд. Постави го чехкинята Анежка Драхотова, която спечели титлата на 10 000 м спортно ходене. Тя завърши с резултат 42:47.25 мин и прати в историята предишния рекорд на рускинята Елена Лашманова от 42:59.48 мин от 2011 г. Европейската шампионка за девойки от миналата година Драхотова наложи много високо темпо още от старта и на 4-ия км беше далеч от съперничките си.

След чехкинята обаче беше доста интересно. Рускинята Олга Шаргина завърши втора, но по-късно беше  дакласирана заради грешка 600 м преди финала. Така тройката беше допълнена от представителки на Китай. Среброто заслужи Ванг На с 44:02.64 мин, а брознът остана за Яуаниаун Ни с време 44:16.72 мин. И за двете китайки това бяха лични рекорди.

Британката Дина Ешър-Смит спечели световната титла на 100 м при девойките с 11.23 сек. Среброто в спринта отиде при представителката на Еквадор Анжела Тенорио с 11.39 сек.  16-годишната американка Кейлин Уитни, която ще може да се състезава и на планетарнеия шампионат за подрастващи през 2016 г., остана трета с 11.45 сек. В началото на месеца Уитни подобри световните рекорди на 100 и 200 м за девойки младша възраст по време на националния шампионат в Юджийн.