Шефът на ДКС Минко Христов: Ще продължим с ремонта и след Световната лига

Шефът на ДКС Минко Христов: Ще продължим с ремонта и след Световната лига

Изпълнителният директор на Двореца на културата и спорта във Варна Минко Христов даде интервюто, в което говори за моментното състояние на ремонта на зала "Конгресна" и домакинството на волейболния национален отбор на България на мачовете от Световната лига. За шефа на залата и екипа му, както и за работниците, няма почивни дни, защото в началото на месец май в Двореца ще се проведе международно състезание. Христов каза, че заради изникналите неочаквани проблеми завършването на залата ще се случи на два етапа – първият за първенството по акробатика и гимнастика в началото на май и вторият за Световната лига през юни и юли. Ето как Минко Христов отговори на въпросите на BGvolleyball.com

- На какъв етап сте от ремонта на залата и какво остава да се завърши до първенството по акробатика и гимнастика в началото на май?

- Предвид излезлите затруднения в подземието на сградата и невъзможността на строителя да подготви разширението на игралното поле във връзка със ситуирането на новите колони и укрепване на носещите рамки на конструкцията, се премина към решение за етапност при завършването на залата. Първият етап предвижда готовност на залата за провеждане на мероприятието между 6-9 май – световна купа по спортна акробатика и гимнастика. След това строителят ще влезе отново в залата, за да завърши втория етап, който касае обшивките на залата. След първия етап ще бъдат готови игралното поле, около 1500 седящи места, съблекални и помощни помещения на кота нула. На втория етап ще трябва да се довършат новите трибуни и кулоарите на втория и третия пръстен, така че да имаме възможност да приемем последните домакински срещи на националите по волейбол в края на юни и финалите в началото на юли.

 

- Това означава ли, че волейболните домакинства срещу Канада на 29-31 май няма да се играят в зала Конгресна?

- Точно така. За да дадем възможност на строителя да има достатъчно време да приключи втория етап, и тези срокове са достатъчно къси, но нямаме друг шанс. Затова помолихме БФВ да прояви разбиране и да потърси възможност първите домакински мачове да се играят на друг терен. До 20-и юни ще имаме игрище, което да отговаря на изискванията за размери, и 5000 седящи места.

 

- Националният отбор по волейбол се събира за подготовка в началото на май. Има ли шанс той да се подготвя в залата след края на първенството по акробатика и гимнастика?

- Няма шанс. Има план за безопасност и здраве, който трябва да бъде спазен, така че по време на строителни процеси няма да бъдат провеждани и тренировъчни такива.

 

- Какво най-много забави работата и попречи първите домакинства на националите по волейбол да бъдат във Варна?

- Всеки ден за нас е стресов, тъй като на тази сграда от построяването й не е извършван такъв ремонт. В момента, в който трябва да стигнем до определена зона в подземието на сградата, се откриват нови и нови проблемни места. Веднага по предписание на конструкторите максимално бързо се изследва залата, след това се дава конструктивното решение и строителната фирма изпълнява тези предписания, за да укрепим залата и тя поне в близките 30 години да се върне на своето експлоатационно ниво и да отговаря на всички изисквания за безопасност.

 

- Очаквате ли да остане нещо за довършване по ремонта след края на втория етап от ремонта и финалите на Световната лига?

- Ще продължим ремонта. От това, което видяхме, залата и пространството около нея се нуждаят от спешни ремонти и има много недостатъци в цялата площадка около зала Конгресна. Трябва да се направи хидроизолация, а на следващ етап ще трябва да преминем към смяна на окачената фасада на сградата, хидроизолация на покривното пространство. Предстоят ни още ремонти, но това ще го правим по начин, по който да не пречим на провеждане на мероприятия.

 

- По време на ремонта установихте ли какви са причините за сегашното състояние на залата – лошо строителство или грешна експлоатация през годините?

- По отношение на строителството не мога да бъда компетентен – това ще го кажат специалистите. Дотук това, което имаме като мнение от проектантите, които се занимават с реконструкцията на зала Конгресна, е че е неправилно свързването през 1987-а година на тренировъчните зали Младост (тогава те са създадени) с един пръстените на зала Конгресна. Специалистите казват, че това е недопустимо и трябва да се търси решение за разделянето им. Тук обаче вече специалистите имат думата. По отношение общата експлоатация на залата, може би липсата на средства е довела до това да не се извършват текущи ремонти, но не мога да кажа категорично. Все пак съм тук от седем месеца и се старая максимално бързо да вземем адекватни мерки да направим необходимите ремонти така, че да запазим и укрепим залата и да върнем блясъка на Двореца на културата и спорта такъв, какъвто всички го знаем.

Следвай ни:

Още от Волейбол

Виж всички