Бивш немски национал: 19% от активните футболисти са алкохолици

Бивш немски национал: 19% от активните футболисти са алкохолици

На 1 март бившият немски национал Волфрам Вутке почина на 53, след като органите му отказаха. Бившият футболист беше алкохолик и имаше финансови проблеми. Друг бивш национал на Германия – Ули Боровка, е с година по-млад, също е бил алкохолик и разказва как е пил по стек бира, бутилка уиски и бутилка водка – на ден. Носителят на КНК и двукратен шампион на Германия с „Вердер” е дължал 6-цифрени суми, но е успял да се върне към живота, спира алкохола, пише книга, а сега се опитва да помогне на други, които страдат от същото. Пред „Ди Велт” Боровка говори за проблема с алкохола в немския футбол, който се оказва доста сериозен.

- Г-н Боровка, разбирате ли защо Волфрам Вутке е отказвал всякаква помощ?

- Разбира се, това е последната гордост, която се опитваш да запазиш. Аз бях в същата ситуация като него и мога да разбера защо не е искал да му помагат. Обаждах му се няколко пъти, говорих с него.

- Вие се измъквате.

- Да, но имаше период, през който трябваше да мина. Имах много лоши години, много мизерни, но бях сигурен, че няма да имам проблеми. В болницата вярвах, че другите 200 пациенти наистина са там, а аз не съм. Професионалните спортисти имаме такова отношение - да сме силни, да преодоляваме всичко. Докато го правиш, можеш и да се напиваш. Всички знаеха, че аз пия, но щом се представях добре, всичко беше наред. За мен нямаше значение. Чак по-късно разбрах, че съм болен.

- Защо отказалите се футболисти посягат към бутилката?

- Какво значи това? Днес тази тема е по-актуална отвсякога. Заради публичното напрежение, особено от медиите, което сега е още по-голямо в сравнение с преди. 50 процента от играчите, които правят в решаващи мачове грешки, пият чаша вино вечер и си лягат спокойно. Но останалата половина не може да спи от страх цяла нощ. Това е страх от провал и напрежение, който често дърпа спусъка.

- Как знаете тези неща?

- Аз основах асоциация за помощ на такива хора. В тази си роля говоря с много професионални футболисти, които ми разказват за проблемите си. 19% от активните спортисти страдат от алкохолизъм, наркомания или са пристрастени към медикаменти, или пък към хазарт. След оттеглянето процентите стават 34. 20% от активните спортисти са психично болни, 40% от бившите. Може да прочетете тези данни в изследвания от асоциацията на футболистите (FIFPro). А това, което аз видях, потвърждава цифрите. Често започва още в младежките години. Който не пие бира в съблекалнята, не става. Това е тъжно, но за съжаление е реалност. Чувам тези истории пак и пак. Младите пушат по-малко, но пият повече.

- Кой се обръща към вас?

- Все повече хора. Хора извън спорта, но и всякакви футболисти – от втора дивизия, от регионални лиги, професионалисти от Бундеслигата. Има хора, на които това много им тежи. Като цяло никой не е предпазен от алкохолизъм или друга зависимост. Наскоро измъкнахме от дупката играч, който 8 г. е бил нападател в Бундеслигата, а в момента няма абсолютно никакви пари. Молбата към бившия му клуб, дали може да получи малка финансова помощ, беше отказана. Това ме натъжава, но също така показва и голям проблем.

- Виждате задължение и в клубовете?

- Абсолютно. И не само. Трябва да се премислят много неща. Нито един футболист няма да разкрие, че е пристрастен пред клуба си. Защото го е страх, че ще го уволнят или ще го изгонят по „взаимно съгласие”. Трябва да атакуваме този проблем по-сериозно. От федерацията и лигата трябва да се замислят, че през няколко години спортисти умират от това.

- Какво може да се направи?

- Тук всичко се крие под килима. Хомосексуалност в професионалния футбол? Нищо не се промени, въпреки това, че Томас Хитцълшпергер разкри, че е гей. Депресия? Няколко седмици след смъртта на Роберт Енке тази тема беше забравена. Повечето хора вече не помнят и за Андреас Бирман (който също се самоуби – б.р.). Всички речи, благотворителни мачове и брошури, които се правят веднага след нещо такова, са чисто лицемерие. Винаги ще има алкохолици във футбола, но можем поне да им предложим малко помощ. И нашата асоциация е с такава цел.

- Колко футболисти са се свързали с вас?

- Откакто написах книга, повече от 1000 души ми звъннаха, за да говорят за желанията и страховете си. В това число влизат и много футболисти. Аз не се правя на експерт. Просто, ако някой футболист ми се обади, мога да му дам съвет, защото съм преживял същото. И ние постигнахме много в тази посока. Когато седна на дивана да гледам футбол и един от играчите, на когото сме помогнали, успее да вкара важен гол, се просълзявам.

- И при Вутке, и при вас е имало финансови проблеми. Те засилват ли спиралата надолу?

- Брутално. Ако си алкохолик, имаш момент, в който ти е хубаво, но след това семейството ти изчезва, а портфейлът ти е празен, припадаш 2-3 пъти. Най-големият проблем е отлъчването от обществото. Алкохолизмът е считан за болест, но ако го имаш, ти си лайно. На 19 март ще станат 15 г., откакто не съм близвал, но хората още говорят за мен все едно съм някакъв боклук. В Англия е различно. Когато легендата на „Арсенал” Тони Адамс разкри болестта си, 50 000 души станаха на крака и го аплодираха в следващия мач. Днес той управлява успешна рехабилитационна клиника за спортисти. Англичаните не могат да готвят и да вкарват дузпи, но за разлика от нас, те приемат болните хора. В Германия става все по-лошо. Живеем в болно общество.

"7 дни спорт"

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от БГ Футбол

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти