Непобедимите от Мадрид на колене във Валенсия (видео + галерия)

Световният клубен шампион Реал Мадрид прекъсна умопомрачителната си серия от 22 поредни победи във всички турнири, след като загуби с 1:2 от Валенсия в мегасблъсък от 17-ия кръг на Примера, игран пред 50 738 зрители на "Местайя". Кристиано Роналдо даде аванс на лидера в класирането след дузпа в 14-ата минута. Голове на Антонио Бараган (52) и Николас Отаменди (65) направиха знаменит обрат за крайното 2:1 и новата 2015 година започна горчиво за момчетата от "Сантиаго Бернабеу".

Нуно Санто предпочете система 3-5-2, а новото попълнение на "прилепите" Енцо Перес направи дебют като титуляр. В атака "лос че" разчитаха на Алваро Негредо и Пако Алкасер. Серхио Рамос преодоля проблемите си и попадна в стартовия състав на европейския първенец. Карло Анчелоти разположи в нападение Гарет Бейл, Карим Бензема и Кристиано Роналдо, подкрепяни от Иско, Тони Кроос и Хамес Родригес.

Валенсия - Реал Мадрид Двубоят стартира с шпалир на домакините заради завоюваната световна клубна купа от Реал в края на миналата година. Мадридският тим за първи път излезе на терена с новата пришивка на междуконтинентален шампион. "Бяло-черните" започнаха срещата много амбицирано, пресирайки здраво своя съперник. "Лос бланкос", играещи с резервните си черни екипи, рядко имаха възможност да владеят топката. Във втората минута Серхио Рамос изчисти след опасно центриране отляво. В третата "замириса" на гол, но сантиметри не достигнаха Алкасер да засече.

Валенсия - Реал Мадрид Гостите от "Сантиаго Бернабеу" се възползваха от едно от първите си нападения в 13-ата минута и спечелиха пряк свободен удар. Тони Кроос изпълни, Бейл центрира остро и топката намери ръката на Негредо. Ръката не беше плътно до тялото и съдията Хил Мансано посочи бялата точка. Кристиано Роналдо матира един от най-добрите вратари при дузпи Диего Алвеш, пращайки топката в десния му ъгъл - 0:1.

Валенсия - Реал Мадрид Веднага след изпълнението на център Икер Касийяс изби неуверено, а Алкасер опита атрактивен ножичен удар - неточно. В 21-ата минута Кристиано Роналдо изстреля топката от 27-метров фаул, а тя се оказа лесна за Алвеш. В 23-ата Хосе Гая замени контузения Пабло Пиати. Любопитното е, че Гая мигновено получи жълт картон, задето е побързал да се появи на терена.

Валенсия - Реал Мадрид В 25-ата Кристиано направи непривичен пропуск. Топката отново удари ръка на футболист на Валенсия в наказателното поле след пас на Бейл, но този път съдията подмина ситуацията. Нямаше основания за дузпа, тъй като дистанцията беше малка, а и нямаше движение на ръката на Лукас Орбан. Секунда след докосването с ръка Кристиано финтира вратаря и на празна врата при малък ъгъл не уцели рамките на вратата.

Валенсия - Реал Мадрид Футболистите на Анчелоти заиграха по-активно в нападение, но и домакините използваха всеки удобен случай за акция в нападение. В 41-ата Рамос сбърка при въздушния двубой, Антонио Бараган навлезе в наказателното поле и шутира високо в гърба на Пепе. В 43-ата Негредо намери Алкасер в наказателното поле, а "деветката" не съумя да върне топката към съотборник.

Валенсия - Реал Мадрид - 2:1 В 45-ата Андре Гомеш шутира мощно от 30 метра, при който Касийяс беше заел добра позиция и улови. В добавеното време Бензема получи пространство за шут, след което от 17 метра стреля в ръцете на Алвеш. Секунди преди финала на полувремето "лос че" бяха много близо до попадение. Гомеш стреля премерено от 19 метра, топката се отклони от гредата и впоследствие Касийяс хвана кълбото.

Валенсия - Реал Мадрид - 2:1 Момчетата на Нуно Санто излязоха за втората част, решени да обърнат нещата. В 46-ата минута Андре Гомеш нанесе изключителен удар от въздуха от 19 метра, Икер не помръдна, а топката почти облиза гредата. След като съдбата обръщаше гръб на домакините в няколко ситуации преди това, тя им се усмихна в 52-ата минута. Бараган стреля, топката се отклони от гърба на Пепе, залъга Икер и влезе в мрежата.

Валенсия - Реал Мадрид - 2:1 В 54-ата Рамос спечели битката във въздуха в атака, но топката премина високо. В 59-ата никой не разбра как Бейл се озова сам срещу Диего Алвеш. "Бланкинегрос" трябваше да изпълнят фаул в центъра, Орбан подритна топката без намерение и Бензема се възползва от кълбото в движение, подхващайки бърза контра за "лос меренгес". Съдията счете, че фаулът е изпълнен без никой от валенсианския тим да е разбрал. Бейл навлезе в наказателното поле, стигна почти до вратарското поле, където беше спрян.

Валенсия - Реал Мадрид - 2:1 В 65-ата резултатът стана 2:1 за Валенсия. Николас Отаменди изпревари Рамос при корнер и заби топката с глава в мрежата. В 68-ата страничният рефер сбърка сериозно и не отсъди засада при опасна акция на "прилепите". Бараган излезе сам срещу Касийяс малко под ъгъл и не успя да уцели вратата сякаш за да възтържествува справедливостта.

Валенсия - Реал Мадрид - 2:1 В 70-ата Анчелоти направи двойна смяна - извади Бейл и Хамес Родригес, за да заложи на Хесе Родригес и Сами Кедира. В 75-ата Алвеш изби доста опасно центриране от фаул. В 78-ата Рамос отново скочи най-високо и от седем метра не можа да уцели вратата. При това положение имаше втора топка на терена, останала незабелязана закратко.

Валенсия - Реал Мадрид - 2:1 В 82-ата Гая получи пространство отляво, но не беше точен при центрирането си на първа греда. В 85-ата Диего Алвеш някакси успя да спаси вратата си. Иско стреля с глава след пас на Марсело, бразилският страж реагира отлично, след което топката беше изчистена току пред голлинията. В 89-ата Хавиер Ернандес игра с глава в наказателното поле, при което топката излезе в аут. В края на двубоя беше доста "горещо" пред вратата на Диего Алвеш, нанасяха се удари, топката се центрираше, но домакините съумяха да изтръгнат победата.

Валенсия - Реал Мадрид - 2:1 Успехът изкачи Валенсия на четвъртото място. Реал Мадрид пък може да слезе от върха още тази вечер при победа на Барселона като гост на Реал Сосиедад, като не трябва да забравяме, че след края на кръга "лос меренгес" ще имат мач по-малко от своите големи съперници. Следващият мач на Кристиано и компания също ще е много тежък. За сряда вечер е насрочено дербито с Атлетико Мадрид за Купата на краля.

Снимки: Getty Images/Guliver, "АС"