В българския волейбол и в спорта ни изобщо е много модерно да се плаче за пари. Разни хора са решили, че някой им е длъжен, и през два дни излиза да вика "Дайте". Има обаче и добър пример за работа и намиране на пари по правилния начин. Само за няколко години в Марица (Пловдив) намериха вярната формула за развитието на клуба и вече берат плодовете от това. Клубът спечели всичко, каквото можеше да се спечели през миналия сезон, стигна до участие в европейските турнири, а утре в Пловдив ще гостува най-силният немски отбор Шверинер. И всичко това с много работа.
Преди няма и 10 години в Пловдив бе трудно да си помислиш за някакво професионално ниво в женския волейбол. Залите бяха порутени и студени, нямаше кой да се хване да прави нещо сериозно. Само Марица правеше нещо, колкото да не е без хич. Вече бившият президент Атанас Даскалов обаче се хваща, намира фирми и стяга залата на стадион "Локомотив". Прави се и пълен ремонт на залата на спортното училище в града, пак за сметка на клуба. Тогава в Марица е настоящият треньор Иван Петков, който понася тежките условия и вярва, че като се учи и работи, ще успее в професията. Междувременно с намирането на малко повече пари той може да си помисли и за по-голяма заплата. Вместо това обаче Петков заявява категорична позиция, че най-належащо не е това, а стягането на етажа от общежитието на спортното училище, който е на волейболния клуб. Така там вече става за живеене.
В началото всичко е насочено към подобряване на материалната база и налагането на професионална работа в школата, която до няколко години да захрани женския отбор с научени волейболистки.
Така и става. Първото нещо, което усещаш при влизането в залата на Лаута, е топлина. Просто в залата е топло и е пълно с деца. Така беше вчера, така е и днес. И това е залата, в която волейболистките тренират. А онзи ден Левски и ЦСКА играха на кучи студ в "Христо Ботев", а една от "червените" загряваше с ръкавици. Е, как да ти се ходи на мач и как да си запишеш детето да тренира волейбол.
Настоящият президент Илия Динков продължава да развива проекта, а постепенно в първия отбор се връщат няколко опитни състезателки, които заменят напусналите и предават опита си на по-младите. В каузата на Марица са въвлечени куп фирми и всеки помага с каквото може. Едната прави вода и осигурява водата на отбора, другата прави климатични системи и заради нея в залата е топло, третата доставя екипите и т.н. Осигурен е бюджет от около 350 хил. лв., който покрива нуждите на цялата школа и е достатъчен за женски отбор, който да е шампион в България.
В клуба обаче се целят малко по-високо. Затова лицето на проекта е мачът, който ще се играе утре. Той е резултат на свършеното през последните 10 години. С много работа и правилна стратегия Марица показа пътя на останалите, които чакат някой да им даде и се оплакват колко е лошо.
Тодор Христов и Мая Димитрова, "7 дни спорт"