Очаквайте в 15:30 : Турнир на талантите U14 : Зона София - Зона Пловдив

Гърция спаси олимпийската си мечта (видео+галерия)

Гърция постигна знаменит обрат в двубоя си срещу Латвия за разпределение на местата от 5-то до 8-мо на ЕвроБаскет 2015 и по този начин запази жива мечтата си за участие на олимпийските игри в Рио де Жанейро. Гърците спечелиха срещу балтийската република с 97:90, а победата дойде след фантастични последни 15 минути на двубоя, в които Василис Спанулис и съотборниците му наваксаха изоставане от 17 точки.
Гърция спаси олимпийската си мечта
С този успех европейските шампиони от 2005 година си осигуриха участие в олимпийската квалификация догодина. Латвийците ще имат шанс за поправителен - утре те ще се изправят срещу загубилия двубоя между Чехия и Италия в битка за седмото място, което също ще гарантира участие в олимпийския квалификационен турнир.
Шест минути преди края на третата част резултатът в Лил бе 39:56 в полза на Латвия, а нещата за южните ни съседи бяха далеч от перфектни. Въпреки всичко те не се предадоха и с невероятни отборни изяви постепенно настигнаха съперника - два поредни коша на Янис Адетокумбо и три точки на Василис Спанулис затвориха тази четвърт със серия от 21-5 за елините, които изоставаха само с 60:61 след 30 минути.

Играчите на Фотис Кацикарис не изпуснаха инициативата нито за момент през последната четвърт, а две минути преди края на срещата разликата им достигна двуцифрено изражение - 86:75. Латвийците се хвърлиха на финален щурм, но силите им не стигнаха за да се върнат в мача и така Гърция надделя с 97:90.

Общо петима баскетболисти на Гърция завършиха с 12 или повече точки, като най-много вкара Янис Бурусис - 20. Василис Спанулис добави 16 и 4 асистенции, Янис Адетокумбо и Ник Калатис вкараха по 15 точки, а Никос Зисис реализира 12.

Каспарс Яниченокс се отличи с 22 за Латвия. Марекс Мейерис и Дайрис Бертанс вкараха по 14, а Мартинс Мейерс - 13.