Берое спечели бронзовите медали на Купата

Отборът на Берое (Стара Загора) спечели бронзовите медали в турнира за Купата на България, който се проведе в зала „Арена Ботевград), след като в малкия финал се наложи над домакините от Балкан (Ботевград) със 71:59.

Най-резултатни за победителите бяха Тихомир Желев и Александър Тодорович с по 14 точки, а Пламен Алексиев и Остин Барнс добавиха съответно по 12 и 10 точки, като последния овладя и 10 борби.

За домакините от Ботевград с по 10 точки завършиха Душан Цветкович и Марко Бъркич.

Мачът започна с пропуски и под двата коша, а първите две точки дойдоха след 1:30 минути игра Дурчев вкара от средно разстояние за 2:0. Гостите от Берое отговориха бързо с кош на Тенчев, но след това грешките и пропуските отново завладяха играта и на двата отбора. Малко след средата на частта ботевградчани се събудиха с кош и фал на Цветкович и тройка на Фортънбъри за 14:4, след което Любо Минчев реагира с прекъсване. След подновяването на играта Гълъбов вкара четири поредни точки за Берое, но това бе всичко по-интересно за старозагорци до края на първите десет минути, които завършиха при резултат 23:13 за домакините.

Отборът на Берое тръгна отлично във втората четвърт и намали изоставането си до само една точка – 22:23, докато домакините изпитваха сериозни проблеми в нападение. Старозагорци стигнаха до пълен обрат след тройка на Алексиев за 25:23, което принуди Мирослав Ралчев да вземе прекъсване при 6:43 минути преди почивката. След подновяването на играта ботевградчани продължиха да изпускат от всевъзможни позиции, докато под другия кош момчетата на Любо Минчев бяха под пара, като увеличиха серията си до 23:0 за 36:23. Домакините от Балкан се разписаха след близо осем минути игра и то не от игра, а след два наказатени удара на Бъркич, но и това не им помогна, а почивката дойде при 41:29 в полза на Берое.

Второто полувреме стартира с нова серия от 7:0 за Берое, докато проблемите за Балкан в нападение продължаваха с пълна сила и разликата скочи до 19 точки – 48:29. Първите точки за ботевградчани дойдоха след тройка на Дурчев, но дуото на гостите Алекисев-Желев бе безпощадно и предината на селекцията на Любо Минчев стигна до 20 точки – 53:33. До края на третия период старозагорци загубиха концентрация и позволиха на съперника да намали изоставането си и да запази дори и минималните си шансове за обрат през заключителните десет минути - 49:64.

В началото на заключителния период проблемите в нападение завладяха и играта на Берое, които бяха последвани и от неспортсменско нарушение на Барнс. Това позволи на Балкан да стопи изоставането до 12 точки – 57:69 при пет минути до края на срещата. В следващите 120 секунди нито един от двата отбора не успя да се разпише, като сушата бе нарушена след два наказателни удара на Фортънбъри, но това бе всичко в тази среща, а поседния съдийски сигнал прозвуча при 71:59 в полза на Берое (Стара Загора), което осигури на тима бронзовите медали в турнира за Купата на България.

Балкан - Берое 59:71 (23:13; 6:28; 20:23; 10:7)

Балкан: Фортънбъри 9, Дурчев 7, Н.Маринов 3, Върбанов 9, Цветкович 10 (Бъркич 10, Петков 6, Острев 5, М.Маринов)

Берое: Тодорович 14, Тенчев 5, Мур 1, Карамфилов 5, Гълъбов 8 (Барнс 10, Алексиев 12, Желев 14, Гари, Ваклинов 2, Николов, Раднев)