Отмар Хицфелд - един от едва петимата треньори, печелили Шампионска лига с два различни отбора, даде ексклузивно интервю за предаването "Код Спорт" по TV+.
- Г-н Хитцфелд, два пъти спечелихте Шампионска лига. Това ли е най-ценният футболен трофей?
- Що се отнася до клубния футбол Шампионска лига безспорно е най-значимата купа. Много по-стойностна от междуконтиненталната. За да спечелиш Шампионската лига, трябва да победиш в много мачове. А съперници са най-силните отбори в Европа. Никъде няма по-добри отбори.
- Защо е толкова трудно да се дублира този трофей?
- И на мен ми е интересно, че нито един отбор не успя да спечели Шампионска лига два пъти поред. Но повярвайте - да я спечелиш и само веднъж, чувството е неописуемо. Великолепно. След такъв успех напрежението в клуба през следващия сезон е значително по-малко, защото голямата мисия е завършила с успех. Вероятно около 5 процента подценяваш ситуацията, а накрая точно те не са достатъчни за спечелване за втори път поред.
- Как се промени Шампионската лига от ваше време до сега?
- Турнирът винаги е имал различна формула. По мое време имаше и междинни осминафинални групи например. Това прави спечелването на турнира още по-трудно, защото имаш повече съперници. А колкото по-напред отиваш, става все по-тежко. Не казвам, че сега е лесно. Предизвикателството е еднакво трудно.
- И все пак кога е било по-тежко - по ваше време или днес?
- Абсолютно едно и също е. Европейските отбори не са само най-силни на континента, но и в целия свят. Освен това и за феновете е изключително атрактивно да гледат тези футболисти един срещу друг. Клубовете, които имат претенции да спечелят Шампионска лига, се фокусират особено много върху турнира. В мачовете от първенството си позволяват да правят ротации и най-силните да са свежи за големия мач. А той е в Шампионската лига. Тя се превърна в много по-значима от локалните шампионати.
- Какво означава за един треньор да спечели Шампионската лига с клуб като "Борусия" (Дортмунд)?
- Една мечта, която някакси става истина. Случи се през 1997-а. Като се замисля, минаха почти 20 години оттогава. "Борусия" беше отявлен аутсайдер. Отборът не бе толкова силен, както в днешно време. Направихме една голяма сензация. На финала победихме "Ювентус". А "Юве" беше най-силният тим на света. Две години този отбор не бе губил мач. От наша гледна точка ние постигнахме непостижимото.
- По-лесно ли е да се спечели с "Байерн"?
- Днес е много по-лесно.
- А по ваше време?
- Много трудно беше. Тогава най-силните бяха "Барселона", Реал" (Мадрид), а и да не забравяме "Интер" в Италия. Вероятно всички бяха по-добри от "Байерн". Същото се отнася и за "Манчестър Юнайтед". Със сигурност "Байерн" не беше фаворитът, когато триумфира през 2001 г. Другите имаха по-мощни състави от нас.
- Често ли се сещате за загубата от "Манчестър Юнайтед" във финала през 1999 г.?
- Свикнал съм, че в спорта има победи и празненства. Но има загуби и мъка. Трябва да ги преодолееш. Днес не ми е трудно да говоря за този мач, защото след две години спечелихме Шампионската лига. Ако не се бе случило, сега сигурно нямаше да искам да отговарям на този въпрос и щях да се чувствам два пъти по-зле.
- Кой беше виновен за тези фатални три минути през 1999 г.?
- През 90-те минути "Байерн" беше очевидно по-добрият тим и нямаше виновни, имаше малшанс. Първо ударихме страничната греда, после и напречната. Трябваше да водим с 2:0. Но в последната минута ни изравниха. Тогава всеки си помисли: "Жалко, ще има продължения!" Отборът ми загуби част от концентрацията си. А "Манчестър Юнайтед" се понесе на крилете на еуфорията. Повярва, че може в следващата минута да спечели Шампионската лига. Така и стана. Вкараха втори гол, а ние бяхме шокирани.
- Как успяхте да направите "Байерн" по-силен в следващите години?
- Треньорът няма право да предава върху отбора настроението от последната загуба. Анализирах мача с "Манчестър Юнайтед" обстойно. Пак се убедих, че сме били по-добрият отбор. Но не бяхме концентрирани 93 минути. При 1:1 показахме прекалено много нерви. След мача събрах отбора и поздравих всички за начина, по който играхме. Казах им, че са били почти перфектни, но явно трябва да се научим да играем отлично повече от 90 минути. По-точно 120. И още, че ако запазваме концентрация през това време и демонстрираме абсолютното желание за победа, няма как да не се върнем на финала. И не само да се върнем, но и да го спечелим. Да ликуваме в Шампионската лига.
- Бихте ли сравнили двата отбора на "Байерн", които спечелиха Шампионската лига - през 2001-а и 2013-а?
- В днешния "Байерн" има много повече звезди от световна класа. Като индивидуалности са по-силни. През 2001 г. също имахме силни играчи. На първо място Оливер Кан, също така Щефан Ефенберг, Джоване Елбер... Но нямахме единайсеторка от звезди. Такава, каквато сега има в "Байерн". Днес тимът има много повече класа. Ние тогава бяхме по-силни обаче като колектив. Имахме огромен дух. Бяхме завършен отбор и почти непобедими.
- За кого стискахте палци във финала "Байерн" - "Борусия" през 2013 г.?
- О, много трудно беше за мен. Имах прекрасни моменти от живота ми в Дортмунд, после и в Мюнхен. Като цяло бях неутрален. Гледах спокойно мача. Исках да победи този, който е по-силен на терена. Не съм имал предпочитания.
- Кой беше най-силният ви противник в Шампионската лига - "Реал" (Мадрид), "Барселона", "Манчестър Юнайтед"?
- Не мога да ви отговоря на въпроса. Би било липса на уважение към всеки съперник, срещу който съм играл. В Шампионската лига слаби отбори няма и винаги трябва да си на топ ниво. Всеки трябва да приемаш на сериозно. Такава е моята философия и затова няма да назовавам отбора.
- Вие сте един от петте треньора, спечелили Шампионската лига с два различни отбора. Нещо специално ли е необходимо за такова постижение?
- Необходими са две неща - да имаш шанс и добър отбор. Тогава на спокойствие можеш да си поставяш цели. На първо място трябваше да спечеля Бундеслигата, а след това щях да имам шанса и за Шампионската лига. По онова време само шампионът участваше. Когато триумфирах с "Борусия" (Дортмунд), задължително ми трябваше титлата. Днес всички най-добри отбори на континента участват в Шампионската лига. Затова е една идея по-лесно. Може да останеш втори или трети в първенството, а накрая пак да спечелиш. Но на първо място решаващо е какво качество имаш в отбора. След това можеш да си позволиш да поставяш високи цели. Когато станах треньор на "Байерн", казах пред журналистите ясно - искам да спечеля Шампионската лига. Имах шанса да успея два пъти с този клуб, но за съжаление стана само веднъж. Трябва да имаш цели.
- Кой е най-добрият треньор днес?
- В момента е Пеп Гуардиола. Той формира днешния отбор на "Байерн" и играе много красив футбол. Доближава се до перфектното. Мисля, че с Гуардиола "Байерн" ще има още по-големи успехи до края на сезона. Грандът от Мюнхен е големият фаворит в Шампионската лига заедно с "Барселона".
- Как ще се промени Байерн през лятото - от Гуардиола към Карло Анчелоти?
- Анчелоти е голям треньор. За "Байерн" беше ясно, че се нуждае от специалист, който е печелил големи трофеи. Анчелоти има изключителен опит в международния футбол. "Байерн" реално не се безпокои за титлата в Бундеслигата, а само от Шампионската лига. Анчелоти успя три пъти с два отбора и ясно с каква цел идва.
- А как виждате "Борусия" с Томас Тухел. По-добре ли ще е от времето на Юрген Клоп?
- Не може да се сравнява. Юрген Клоп направи отлични неща в "Борусия". Два пъти стана шампион, стигна до финал в Шампионската лига. Но през миналия сезон отборът се представи слабо. Томас Тухел едва започва работата си в Дортмунд. Още не е спечелил нищо. Не можем да правим сравнения кой е по-добрият треньор. Факт е, че Тухел започна много силно в първата си половин година.
- Вярно ли е, че Дортмунд се превърна в родно място за зведни треньори?
- Може би е така. "Борусия" има 80 000 души на всеки домакински мач, защото Дортмунд е футболен град. Дортмунд има футболна традиция. През годините Дортмунд има и повече пари, за да гради и пази добър отбор. За да имаш успехи, не трябва да продаваш.
- Може ли днес "Борусия" да свали "Байерн" от трона?
- В момента "Борусия" е 20 или 30 процента по-слаба от "Байерн".
- Съгласен ли сте, че един човек може да струва 100 милиона евро?
- Въпросът е колко пари има клубът, за да плати за един футболист. "Байерн" може без проблем да купи футболист за 100 милиона евро. Не е проблем за клуба. В касата има 250 милиона евро. Но те не искат да го правят.
- Защо?
- "Байерн" не иска да участва в такива трансфери. Философията на "Байерн" е да прави бизнес. И важното е накрая да има печалба. Ако купиш футболист за 100 милиона евро, трябва да пресметнеш, че ще му даваш заплата от около 20 милиона евро на година. Това би било лошо за манталитета на "Байерн" и за микроклимата вътре в отбора.
- А добре ли е за футбола, че "Реал" (Мадрид) има двама души, които струват по около 100 милиона?
- За нас е добре, но на "Реал" това лустро му струват прекалено много пари. Но пък за футболния фен такъв тим е много, много интересен да го гледа. И да види кои са тези, които са по 100 милиона.
- Кое е най-силното първенство в света?
- Най-силна е испанската лига. Както и преди, там се играе най-силния футбол. На второ място е Бундеслигата. Третото място оставям за английската Висша лига.
- Никога ли не сте имал възможност да работите в Испания или Англия?
- Имал съм. През 1997 г. имах страхотна оферта от "Реал" (Мадрид). Но се замислих, че след като не знам испански, бързо ще ме изгонят. Нямаше смисъл. Тогава бях вече шест години в "Борусия" (Дортмунд). Направих едногодишна пауза от треньорството като спортен директор. Освен това имах предложение и от "Манчестър Юнайтед".
- Да смените Алекс Фъргюсън?
- Да, да сменя Алекс Фъргюсън. Мисля, че беше през 2000 г. Фъргюсън имаше лоши резултати, критикуваха го. Но ми хареса повече да остана първо в Дортмунд, а после да отида в "Байерн".
- Съгласен ли сте, че "Златната топка" е абонирана за Лео Меси и Кристиано Роналдо?
- Тази година заслужено спечели Меси. Той беше най-добрият през 2015 г. Спечели трите важни титли - шампион на Испания, купата на Испания и Шампионската лига. Напълно е заслужено.
- През 2013 г. "Байерн" също триумфира с всички титли, но Роналдо взе "Златната топка".
- Меси и Роналдо – това е. В момента няма друг, който да заслужава. Всеки най-добър е на трето място. Вижте Меси и Неймар. Неймар вкара 20 гола, но Меси вкара 41. А Роналдо вкара 46. Така че Неймар е едно стъпало надолу в сравнение с Меси и Роналдо.
- Побъркаха ли телевизионните пари футбола?
- Не. Най-важното е клубовете да правят добър бизнес. Бундеслигата например е едно много здраво първенство. Там също се плащат високи заплати. От германска гледна точка проблемът е, че английската лига стои прекалено добре от маркетингова гледна точка. Бритиш Телеком, Скай и международното покритие на Скай носят много пари. А Висшата лига така има четири пъти повече постъпления. Бундеслигата печели 800 милиона евро. Висшата лига взима 3,2 милиарда евро. Затова английските клубове могат да плащат повече пари и по-големи заплати.
- Нормално ли е последният във Висшата лига да получава повече телевизионни пари от "Байерн"?
- Не, но и вината за това не е на "Байерн". Проблемът е на телевизионното разпределение. В Германия има 4 милиона абонати на Скай, а в Англия те са 20 милиона. Това носи различни пари. За да се доближи лидера, Германският футболен съюз трябва да разшири международния маркетинг на първенството. Така че Бундеслигата да се гледа много повече в Азия, защото този пазар носи много пари.
- Какво мислите за руските олигарси и арабските шейхове. Може ли един ден "Байерн" да не е конкурентно-способен на Пари Сен Жермен или "Манчестър Сити"?
- Не са важни само парите. Трябва и ноу хау. Трябва да знаеш как да го правиш. "Байерн" отдавна е пораснал, "Байерн" има класни специалисти в управата. Матиас Замер е страхотен спортен директор. И в тази ситуация не е задължително да се купуват най-добрите футболисти.
- Да поговорим малко за предстоящото европейско във Франция. Кой е фаворитът?
- На европейското първенство големият фаворит е...световният шампион. Това е Германия. Към основните претенденти слагам също Испания. Може би и Франция като домакин. Италия винаги е турнирен отбор, но сега не е в най-добра форма.
- Националът Сами Кедира обаче каза, че сега Германия няма шанс, не е в най-добра форма.
- Прав е - не е в най-добра форма.
- Какво се случи след Мондиал 2014 в Бразилия?
- Напълно нормално е след като спечелиш световната титла, да загубиш част от мотивацията си. Играчите са уморени. И вече са дали най-доброто от себе си, ангажирани са с клубовете си. И тогава идват отново мачове на националния отбор. Квалификациите не са толкова интересни за тях. Затова и качеството пада.
- Вярно ли е, че днес играчите предпочитат да играят в Шампионска лига вместо в националния отбор?
- Не. В Германия например националният отбор има съвсем различна стойност.
- Добре ли ще е, че европейското ще е вече с 24 отбора?
- Опасно е. Според мен не трябва да участват прекалено много отбори. Но все пак 24 тима ги намирам за окей. Това дава голяма мотивация за малките страни да участват. Подобно е на Шампионската лига, където също отборите са повече. И малките също получават шанс да са в играта. Същото е при световно и европейско първенство.
- Какво трябва да се промени в УЕФА и ФИФА сега?
- Много важно е да се върне доверието. Затова са нужни личности, които са чисти. Които не са участвали в скандали. Трябва да има изпълнителен комитет, който да контролира много добре икономическата страна. На второ място се налага създаване на фонд за събиране на средства за нуждаещи се страни. Двете неща трябва да са отделни и да има много сериозен контрол. Където има много пари, има и ...голяма опасност. Най-важното е да се избере президент на ФИФА, който да върне доверието със своята сериозност.
- Накрая да ви попитаме и за България. Помните ли мачове срещу наши отбори? Кои българи са ви впечатлили?
- Аз съм швейцарец, но и германец. В Швейцария имам един голям приятел в лицето на Петър Александров, който стана неведнъж голмайстор на първенството и винаги показваше отлични игри. Познавам също и Димитър Рангелов, който игра в двете държави. И разбира се - Христо Стоичков, който беше един фантастичен футболист в "Барселона". Беше един от най-добрите в целия свят. Спечели "Златната топка". Прекланям се на неговото раздаване на терена. За мен България винаги е имала големи футболисти. Но България е и малка държава. И не може перманентно да притежава световни звезди.
- Играл ли сте срещу българи?
- Когато водих националния отбор на Швейцария. Мисля, че беше през 2010 и 2011 година.
- Имате ли приятели от България?
- Александров. Друг не познавам.
- Вие сте и математик. До колко математиката ви помага във футбола?
- Да преценявам и ценя шансовете за победа. Винаги съм можел да пресметна кое е решаващо. Математиката ми е била като вътрешен глас - за определяне на състава, за смените...Въобще за футболния бизнес. Освен това и в разговорите с президенти и мениджъри.
- Какво не постигнахте във футбола?
- Не мисля какво не съм постигнал. Радвам се на това, което съм успял. Имал съм много успехи в Швейцария, Германия и Шампионската лига. И те ме правят изключително щастлив.