Португалия изхвърли Полша от Евро 2016 с дузпи (видео)

Португалия е първия полуфиналист на Евро 2016, след като отстрани след продължения и дузпи Полша на "Стад Велодром" в Марсилия. Двата тима си размениха по един гол през първото полувреме.
Резултатът беше открит още във втората минута от звездата на "дружина полска" Роберт Левандовски, който завърши с класа подаване по земя на Гросицки в наказателното поле.

Това беше първи гол за Левандовски на европейското първенство. В 33-ата минута 18-годишният Ренато Санчес изравни след страхотен удар с левия крак от границата на наказателното поле. Санчес стана най-младият титуляр на Евро 2016, като точната му възраст към този момент беше 18 години и 316 дни.

Португалците реагираха като ужилени след ранния гол във вратата си, като особено активен беше Кристиано Роналдо. В 15-ата минута поляците можеха да изненадат лошо съперника на контраатака, но ударът на Аркадиуш Милик мина встрани. Минута по-късно Роналдо опита директен обстрел на вратата на Фабиански от фаул, но разстоянието беше твърде голямо. В ответната атака Левандовски нахлу в наказателното поле, където беше задържан, но продължи да играе с топката и отправи удар, но Патрисио не се затрудни.

Милик продължи да тормози португалската отбрана. В 21-ата минута той поручи топката  в центъра, проби и стреля, но Пепе успя да отклони топката в ъглов удар. Последва нова страхотна полска атака, като португалската отбрана показа сериозни слабости, позволявайки на съперника да комбинира без проблеми в близост до вратата.  Пепе не изглеждаше никак щастлив в тези минути.  В  24-ата тръгнаха напред, но атаката им беше спряна далеч от вратата на Фабиански. В 30-ата минута Роналдо падна след едно центриране в наказателното поле и имаше претенции, че е бил избутан в гръб от защитник на Полша, но реферът остана безмълвен. В 33-ата минута безмълвна остана полската агитка, след като 18-годишният Ренато Санчес с хубав удар с левия крак успя да опъне мрежата зад Фабиански за 1:1.

Голът даде импулс на португалците, които продължиха да атакуват, но до края на полувремето не видяхме нов гол. Втората част започна с положение пред вратата на Патрисио. Роберт Левандовски успя да засече с глава едно центриране, но топката попадна право в ръцете на португалския страж. Португалия "върна жеста" в 51-ата, когато Фабиански трябваше да се намесва след центриране към Роналдо в наказателното поле.  В 55-ата Роналдо беше изведен отляво на вратата от Нани, но предпочете да стреля вместо да комбинира с  връхлитащия пред вратата Пепе. Обсадата на полската врата продължи. 60-ата минута Нани центрира в наказателното поле, но Кристиано Роналдо се  размина с топката. Последва все пак удар на португалски футболист, но топката рикошира и опасността премина.

В 68-ата минута поляците организираха страхотна атака, завършила с удар отблизо на Милик, но Патрисио спаси. Последваха равностойни минути, като нито един от двата отбора не успя да създаде чисто положение.

В 77-ата минута Португалия стигна до чудесна възможност след изпълнение на ъглов удар. Топката попадна у Фонте, който с глава я насочи в рамките на вратата, но Фабиански спаси. Десет минути преди края беше пресечен пас към Кристиано Роналдо, който се озоваваше очи в очи със стража на Полша. В 83-ата минута продължително разиграване пред наказателното поле на Полша завърши с центриране на Куарешма, но топката попадна право връцете на Фабиански. Пет минути преди края Моутиньо матира полската отбрана, като изведе Роналдо сам пред вратаря, но звездата на "мореплавателите" не успя да нанесе удар.

Така двата тима не успяха да излъчат победител в редовното време и двубоят навлезе в продължения. В началните минути двата отбора си размениха по едно положение, като Роналдо и Милик не успяха да се възползват от шансовете. В 100-ата минута Милик стреля с левия крак силно, но неточно. Само минута по-късно Милик се размина с топката в наказателното поле след изключителен пас на Левандовски.

В 108-ата минута мачът беше прекъснат за кратко след нахлуването на фен на игрището. След като беше заловен и изведен от терена, мачът продължи. Надиграването и дебненето между двата отбора продължи, но резултатът остана непроменен. Така се стигна до изпълнението на дузпи. Първите трима изпълнители не сгрешиха. Пръв се пропука Якуб Блашчиковски, а следващият изпълнител за Португалия Рикардо Куарешма беше безапелационен и класира тима си на полуфинал. Съперникът на "мореплавателите" ще бъде определен в сблъсъка между Уелс и Белгия, който се играе тази вечер.

Любопитното е, че Португалия достига до полуфиналите без записана нито една победа в редовното време.

Евро 2016, 1/4-финал:

ПОЛША - ПОРТУГАЛИЯ 1:1 (3:5 при дузпите)

3:5 - Куарешма

ПОЛША: Фабиански, Пишчек, Глик, Паздан, Йеджейчик, Блашчиковски, Криховяк, Мачински (98-Йодловиец), Грошицки (81-Капустка), Милик, Левандовски.

ПОРТУГАЛИЯ: Патрисио, Седрик, Фонте, Пепе, Елизеу, Силва (72-Моутиньо), Карвальо (95-Данило), Санчес, Марио (79-Куарешма), Нани, Роналдо.

Жълти картони: Йеджейчик, Капустка, Глик; Карвальо, Силва.

Стадион: "Велодром", Марсилия
Съдия: Феликс Брих (Германия)