Английските медии разкъсаха от критики националния отбор на страната, който се прости с надеждите си на Евро 2016 след изненадващото отпадане на осминафиналите на турнира от дебютанта Исландия.
Загубата с 1:2 в Ница е определена като "най-срамната" и "най-унизителната" в историята на албионците.
Головете на Рагнар Сигурдсон и Колбейн Сигторсон бяха достатъчни за класиране на малката островна държава на четвъртфиналите срещу домакина Франция, а поражението костваше работата на английския мениджъра Рой Ходжсън.
"Глупаците загубиха от Исландия", е водещото заглавие на таблоида "Сън". "Жалка Англия претърпя унизителна загуба с 1:2 от футболното джудже Исландия. Нацията, известна с риболова си, смая английските фенове - накара мултимилионерите на Рой Ходжсън да си събират багажа от Евро 2016, потънали в срам", пише изданието.
За мнозина резултатът напомня на загубата на Англия с 0:1 от аматьорския тим на САЩ на финалите на Световното първенство в Бразилия през 1950 година, но поражението в Ница се определя като по-лошо.
"Това е най-срамната вечер за Англия на международната сцена, много по-лоша от загубата от САЩ на Световната купа през 1950 година в Бело Оризонте. Поражението в Ница винаги ще носи по-дълбока травма, защото идва в ерата на Висшата лига като глобална футболна индустрия", пише "Дейли Телеграф".
"Англия преживя безпрецедентно унижение след отпадането на Евро 2016 от държава с население по-малко от това на Лестър. Ходжсън и играчите ще носят до края на живота си позорното петно заради участието си в най-мрачния ден в английската футболна история", допълва "Индипендънт".
"Гардиън" също сравнява резултата със загубата в Бело Оризонте отпреди 66 години и също така изтъква, че претенциите на Англия, че е една от големите футболни нации, трябва да бъдат поставени под съмнение.
"Дейли Мейл" описва загубата като "земетръсна вълна" за английските фенове и определя като грешка оставането на Рой Ходжсън след фиаското с отпадането в груповата фаза на Мондиал 2014 в Бразилия.
"Две години бяха загубени. Ходжсън трябваше да си тръгне през 2014 година, когато Англия отпадна още след втория си мач на Световната купа. Той не беше човекът тогава, не е и сега. Много се говореше за прогрес, перспектива, култура на отговорност, но под натиск, всичко това се изпарява", пише изданието.
"Гардиън" също така критикува по-опитните играчи от отбора, че не са показали лидерски качества, за да помогнат на по-младите в състава. "Ходжсън се нуждаеше от това по-опитните да блеснат, за да може отборът да направи добро впечатление. В крайна сметка те увехнаха като останалите", коментира "Гардиън".
ББС също обвинява играчите, а не толкова мениджъра Ходжсън. "Основната отговорност се носи от мениджъра, но да не се заблуждаваме, той беше лошо подведен от футболистите, които са показали, че могат много повече. Ходжсън има вина и плати цената, но не трябва да се спестяват и критиките към всичките тези скъпоплатени играчи от Висшата лига", пише ББС.