Спортните успехи на Барселона в последното десетилетие са неоспорими. Клубът от Каталуня успя да утвърди своя проект благодарение на твърдо и стабилно ядро в състава си година след година, като постоянно подобряваше представянето си на терена с помощта на новите попълнения, които съумяваха да се приспособят към специфичната идея за играта.
Не всички покупки на „лос асулграна” обаче бяха добри. Бразилецът Дъглас, който е пред преминаване в Крузейро, е последният пример от един дълъг списък с черни точки на техническия секретариат на клуба за ХХI век. В него са и играчи като Фабио Рошембак, Кейрисон и Хлеб. Любопитно е, че пет от 10-те най-лоши трансфера на Барса в този период са на бразилци.
ФИЛИП КРИСТАНВАЛ (2001-2003, 47 мача, купен за 18 млн. евро и напуснал със свободен трансфер)
Френският централен защитник се провали изцяло в двата си сезона. Дойде от Монако в златната им епоха и си тръгна безшумно от Барса, която имаше огромни проблеми да му намери нов отбор, при все че той игра за „петлите” на Мондиал 2002. Олимпик Марсилия го взе, без да плати и едно евро, а Кристанвал напусна футбола предивременно, за да се посвети на… бижутерство.
ФАБИО РОШЕМБАК (2001-2005 с преотстъпвания на Спортинг Лисабон в последните две години, 65 мача, купен за 9 млн. и продаден за 1,5 млн.)
Халфът дойде на „Камп Ноу” с всички нужни качества да триумфира в тима. Действителността показа един неразумен, избързващ и играещ на ръба на закона футболист. Идването на Луис ван Гаал на пейката доведе до напускането на Рошембак – първо под наем, после и с продажба.
ЖЕОВАНИ ДЕЙБЕРСОН (2001-2003 с преотстъпване на Бенфика през януари 2003 г., 50 мача, купен за 21 млн. и напуснал със свободен трансфер)
Бившият президент Жоан Гаспарт купи това крило за доста пари навремето и отплатата бяха 3 гола за Барса. Клубът накрая подари играча на Бенфика, след като португалският гранд отказа да плати исканите 15 млн. евро за него.)
РЮСТЮ РЕДЖБЕР (2003-2006 с преотстъпване на Фенербахче между 2004 и 2006 г., 7 мача, взет без пари и напуснал със свободен трансфер)
Никой не може да напада турския вратар, че нищо не струва, защото той наистина нищо не струва… като пари. Повече принос за историята има не с изявите си на терена, а с това, че бе първият трансфер на Жоан Лапорта. Виктор Валдес го измести после и Рюстю се завърна във Фенербахче.
ЕНРИКЕ (2008-2012 с преотстъпвания в Байер (Леверкузен), Сантандер и Палмейрас през целия период, 0 мача, купен за 10 млн. и напуснал със свободен трансфер)
Бразилският централен защитник дори не дебютира в официален мач за Барса, след като няколко тренировки и една лятна контрола стигнаха на Джосеп Гуардиола да му издаде присъдата. Този трансфер и онзи на Кейрисон, принадлежащи на агенция „Трафик”, са едно от черните петна в биографията на Чики Бегиристайн.
АЛЕКСАНДЪР ХЛЕБ (2008-2012 с преотстъпвания на Щутгарт, Бирмингам и Волфсбург всеки сезон след 2009 г., 36 мача, купен за 17 млн. и напуснал със свободен трансфер)
Белорусинът дойде в Барса от Арсенал, но представянето му не съответстваше на платените 17 млн. евро. Години по-късно той сам обясни мотивите за провала си: „Виня само себе си. С течение на времето разбрах, че силата на Барса е способността на играчите да оставят настрана своето его и да работят за доброто на групата.”
КЕЙРИСОН (2009-2014 с постоянни преотстъпвания в Бенфика, Фиорентина, Сантос, Крузейро и Коритиба, 0 мача, купен за 14 млн. евро и напуснал със свободен трансфер)
Нападателят дойде на 20 години с етиката на сензация на бразилския и световния футбол. Не бе нужно обаче много време, за да се разбере, че с този трансфер Барса не вкарва, а получава гол. Кейрисон така и не облече синьо-червения екип и изреди пет преотстъпвания до изтичането на контракта си.
Пеп Гуардиола прояви каприз в настояването си за този централен бранител и клубът плати исканите от Шахтьор Донецк 25 млн. евро. В първия му (и единствен) сезон не можа да играе в ШЛ, защото вече бе участвал в предварителната фаза за предишния си тим. Чигринский не съумя да се приспособи към изискванията към играчите на неговата позиция в Барса и следващото лято бе върнат в Шахтьор срещу загуба на 10 млн. евро, въпреки че Гуардиола се съпротивляваше.
АЛЕКС СОНГ (2012-? с преотстъпвания на Уест Хам между 2014 и 2016 г, 65 мача, купен за 19 млн.)
Камерунецът дойде от Арсенал с реномето на универсално решение за центъра на защитата и на полузащитата. За два сезона не се утвърди и клубът реши да го преотстъпи. Решение, което не бе лесно, тъй като мускулни контузии бяха на път да докарат Уест Хам до това да го върне насред сезона.
ДЪГЛАС ПЕРЕЙРА (2014-?, 8 мача, купен за 4+1,5 млн.)
Случаят „Дъглас” е друг от Досиетата Х в Кан Барса. Субикарета купи бразилския бек като вариант за бъдещето, ала времето го превърна в поредното фиаско на клуба от Каталуня. Коронован като Краля на пейката, присъствието му в отбора послужи само за създаване на безброй шеги заради завидния брой трофеи в неговата визитка.
Естер Бласко, „Спорт”