Вратар направи чудеса, но не успя да спре световния шампион (видео)

Германия победи само с 1:0 отбора на Северна Ирландия, благодарение на което финишира на първо място в Група C на Евро 2016. Това означава, че световният шампион ще срещне на 1/8-финалите третия обор от А, В или F група. Двубоят ще се състои на 26 юни в Лил. Единственото попадение днес отбеляза Марио Гомес в 29-ата минута, а играчите на Йоаким Льов изпуснаха цяла дузина чисти положения. Стражът на Северна Ирландия Майкъл МакГавърн спаси значителна част от тях, а на два пъти и гредите му помогнаха.

Северна Ирландия очаквано започна със същия състав, който победи с 2:0 Украйна в миналия кръг. Това означаваше, че дългоочакваният дебют на придобилия огромна популярност Уил Григ отново не се състоя.

Марио Гомес започна за Бундестима, като той зае мястото на върха на атаката, където в предишните две срещи бе Марио Гьотце. Последният днес действаше по левия фланг. Кимих също започна на мястото на Бенедикт Хьоведес.

Германия очаквано стартира много по-силно и в първите 12 минути световните шампиони пропуснаха три чисти голови положения. Първо Мюлер бе изведен с блестящ пас от Йозил и излезе очи в очи с МакГавърн, но стреля в тялото на вратаря. След това самият Йозил се озова в голова позиция, но се размина с топката, без да успее да нанесе удар отблизо. Гьотце стана поредният играч на Бундестима, който се озова сам срещу МакГавърн, но и той не успя да го преодолее.

В 20-ата минута Йозил получи от Хектор в наказателното поле, но отново не съумя да нанесе добър удар и прати топката над вратата. Три минути след това Мюлер пропусна четвъртото чисто положение за Германия, след като бе изведен с гърди от Кимих, стреля остро по диагонала, но топката премина встрани от далечната греда. В 27-ата минута Томас Мюлер имаше трета възможност, но този път късметът не бе с него, тъй като той засече добре с глава центриране на Кимих отдясно, но топката срещна гредата.

Неизбежното се случи в 30-ата минута, когато Йозил изведе за пореден път Мюлер. Този път звездата на Байерн (Мюнхен) не стреля, а задържа топката с гръб към вратата и подаде към Гомес, който шутира през краката на Хюз и след лек рикошет топката се озова във вратата - 0:1. До почивката Гомес и Гьотце пропуснаха по още една добра възможност да увеличат аванса на Германия. Така Северна Ирландия приключи полувремето по възможно най-добрия за отбора начин - с пасив от само един гол.

В 52-ата минута Гьотце пропусна последователно две страхотни възможности, като първо МакГавърн за пореден път се намеси решаващо, а след това атакуващият халф прати топката на сантиметри встрани. Малко по-късно Кедира стреля силно по земя, МакГавърн изби, а Гомес опита добавка с глава, но му липсваше точност. В следващите минути Германия видимо намали темпото, но съперникът не успя да се възползва. В 82-ата Марио Гомес стреля опасно с глава, но стражът на Северна Ирландия отново бе на мястото си.

Този минимален успех все пак остави Германия на първо място в крайното класиране на Група С, като световният шампиона изпревари Полша по голова разлика. Северна Ирландия остава на трета позиция с актив от три точки. Селекцията на Майкъл О'Нийл трябва да изчака, за да разбере дали ще успее да влезе сред най-добрите четири отбора, завършили на трето място, които ще имат шанса да продължат напред.

Северна Ирландия (4-5-1): МакГавърн, Хюз, МакОули, Каткарт, Джони Еванс, Уорд (70'-Мейджнис), Кори Еванс (84'-МакГин), Дейвис, Норууд, Далас, Уошингтън (59'-Лафърти)

Германия (4-2-3-1): Нойер, Кимих, Боатенг (76'-Хьоведес), Хумелс, Хектор, Кедира (69'-Швайнщайгер), Кроос, Йозил, Мюлер, Гьотце (55'-Шюрле),  Гомес