Всяко едно нещо, без изключение, което се прави насила, има временен, некачествен и краткотраен ефект. И в повечето случаи се постигат обратни на желаните резултати. Бъдете сигурни, че точно това ще стане, ако БФС отново приеме правилото за един или повече играчи до 21 години, които задължително да играят в мачовете от "А" група.
На хората вече им писна от евтина демагогия. Щом възникне някакъв проблем и трябва да се свали общественото напрежение, на преден план излизат юношите. Започваме да слушаме старата песен. Как трябва да се дава шанс на юношите и българите и колко е важно гръбнакът на един отбор да е съставен от собствени кадри. Повечето хора не го мислят, защото нямат никаква представа от дългосрочна стратегия, но го повтарят, за да замажат кашите, които са забъркали. Мислите ли, че някой клуб ще тръгне да развива школата, ако сам не е стигнал до извода, че това е правилният път, а просто, защото му наложат?
По този въпрос не би трябвало да има спор. Няма нищо по-хубаво от това да гледаме нашите млади момчета по терените в "А" група. Сигурен съм, че всички го искаме. Само, че това не става на сила и от днес за утре, а трябва да се превърне в клубна политика. За да се случи, е нужно футболните ръководители да работят правилно в тази насока. Най-лесно е да вземат решение насила да се налагат млади играчи.
Въпросът е докъде ще доведат тези действия. Отговорът е ясен - този подход е грешен и освен да заблуждават хората, футболните босове нищо няма да постигнат. Много е лесно - набутва се във всеки тим по един младок и всичко е ОК. Ръководните фактори ще си мислят, или по-скоро ще се заблуждават, че са свършили страхотна работа. По този начин само ще избягат от истинския, съществения проблем, който години наред разяжда родния футбол.
Именно тези, които са застъпници на тази идея, бягат като попарени щом стане въпрос за инвестициите и развитието на школите в България. Да се чуди човек що за нахалство е да изискваш от БФС насилствено налагане на младите играчи, при положение че материалната ти база е под всякаква критика.
Жалко е, че през 2016 година децата няма къде да тренират. Нека видим колко клуба в България може да се похвалят с добра база, на която юношите могат да развиват своите умения. Инвестира ли се в треньори, които притежават нужните качества и умения да създават стойности играчи? Как се осъществява подборът на децата и дава ли се предимство на тези, на които родителите са им богати и влиятелни?
Как се избират специалистите, колко им се плаща и влагат ли се необходимите средства в повишаване на тяхната квалификация? Ако зададем тези въпроси на 2/3 от шефовете на клубовете от елита, няма да знаят къде да се скрият. Иначе много приказки, идеи и чесане на езици. Нали имаше предложение клубовете от елита да имат тимове в "Б" група, но повечето проплакаха. Пропиляна отлична възможност за изява на талантите. Би било много по-добре да играят у дома, където ще бъдат под пряко наблюдение, отколкото да бъдат пращани под наем.
Може да се постигнат резултати, ако коренно се промени мисленето и всички насочат силите и енергията си в правилната посока. Нужни са инвестиции в базите, работа с младите таланти и подготвени треньори. Тук не бива да има никакви компромиси. Господа, разберете едно нещо. Хората в белите страни са го измислили. Ние няма как да открием топлата вода. Те по-големи балъци ли са от нас та инвестират в материалните си бази и хвърлят пари за добри специалисти?
Ако насилственото правило за играч до 21 години даваше резултат, на Запад отдавна да са го приложили. В кое силно първенство съществува това нещо? Там мислят как да развиват отбора, а не да замазват очи с измислени правила. Все едно да вземеш един млад човек, който е отбивал номера в училище, и утре да го направиш професор. Може, ама няма да бъде полезен.
Ако се работи правилно с подрастващото поколение, няма да се наложи да се питаме дали се дава шанс на младите, защото това рано или късно ще се превърне в естествен процес. Как да пускаш едно младо момче, след като не е минало през елементарно обучение? Как да имаме добри играчи, след като липсват подготвени треньори, които да им покажат верния път към големия футбол? Изпуснеш ли момента, мисията става невъзможна.
Футболни умения, навици и тактическа грамотност се придобиват до 16-17-годишна възраст. Оттам нататък само се усъвършенстват. Много е жалко да гледаш как футболисти на 20-21 години се учат да ритат с неудобния крак, едва след като попаднат в мъжкия футбол. На всичко това трябва да се обърне внимание и когато се случи, ще се радваме на добри български състезатели…
И вместо да се занимават с глупости и да отбиват номера, ръководителите на футбола в България може да бъдат много по-полезни. Насилствените правила няма да доведат до нищо добро. Има доста по-важни проблеми за решаване в тази насока. Затова към план "Б", който всъщност трябва да е залегнал като план "А" в главите им, но нали тук всичко е объркано. Налагането на младите таланти трябва да се превърне в клубна политика, а не в евтина демагогия. Само, че това не става на сила и от днес за утре.