Това бе съперничество, което огря “Уимбълдън” в края на 80-те години и началото на 90-те. Цветистият Борис Бекер, който се хвърля по корта и никога не се отказва, срещу сдържаното хладнокръвие на Стефан Едберг, маестрото на сервис-воле.
Шведът спечели първия от сблъсъците на централния корт през 1988 г., след като стигна до обрат и спря Бекер по пътя му към трета титла в рамките на четири години. Германецът си отмъсти през 1989 г. преди Едберг отново да спечели следващата година.
Двамата се изправиха един срещу друг 35 пъти между 1984 и 1996 г. Въпреки че Борис спечели повечето от мачовете (25-10), шведът надделя в три от четирите им срещи на Голям шлем. Те спечелиха по шест титли от най-престижните турнири, а междувременно натрупаха състояния. Само от наградни фондове Бекер заработи 20 милиона паунда, а Едберг 15 милиона.
Въпреки тези приходи, наскоро английски съд обяви, че Бекер е банкрутирал заради това, че дължи повече от 3 милиона на частната банка Арбътнот Лейтъм. Това е непристойна ситуация за човека, спечелил “Уимбълдън” като 17-годишен и остава най-младият, стигал до трофея.
Ранните успехи му донесоха спортна слава в Германия, която може да се сравнява само с тази на Франц Бекенбауер и Михаел Шумахер. Феновете надничаха през прозорците на хотелските му стаи, за да зърнат младия тенисист с рижава коса. Той беше рок звезда за времето си. Сега обаче, 49-годишният любител на пурите, който мина през два брака, е жертва на пищния си начин на живот и лоши инвестиции.
Историята на Едберг е коренно различна. На 51 години шведът изглежда толкова изящен, колкото последния път, когато се поклони на Кралската ложа, и е два пъти по-богат. След като се отказа преди 21 години, той започна да се занимава с управление на активи, като направи още едно богатство, оценено преди шест години на 50 милиона лири. В момента то е значително по-голяво.
Въпреки тези възможности, той живее скромно с жена си Анет, за която е женен от 25 години, в родния си град Векшьо в южна Швеция. Те се завърнаха там след период в Кенсингтън, Лондон, където често се движи из града с метрото. Стефан и Анет сега живеят в централната част на Векшьо, който е с население от 65 000 жители, в апартамент на стотина метра от офиса си, който е на същата улица.
Едберг кара традиционно Волво, в рязък контраст с Бекер, чието синьо Мазерати и червено Порше бяха прибрани от лондонска улица за неплатени глоби дни, след като бе обявен банкрутът.
Шведът, който има две деца, рядко говори за бизнес интересите си, но преди време сподели пред “Дагенс Индустри”: “Нямах интерес да инвестирам в началото на кариерата си, но след като започнах, искам да имам контрол върху парите и живота си. В началото други хора инвестираха с парите ми. След това, когато имах повече време, започнах да следя пазарите и се опитах да разбера какво се случва. На корта имах агресивен стил на игра, но в инвестициите действам на пълна противоположност. Много съм консервативен, като съм концентриран върху това да пазя богатството си. Мисля, че този подход ще даде резултати в дългосрочен план.”
Разумната предпазливост на Едберг се различава от разточителството на Бекер, за което спомена и собствения му адвокат Джон Бригс, който заяви, че клиентът му “не е много добър, когато става дума за финанси”.
Шведът основава компанията “Кейс” през 2004 г., а вече има активи от повече от 500 милиона лири. Той лично ръководи фирмата, всеки ден провежда разговори с ръководството и участва при събранията на ръководството в Стокхолм.
Докато Бекер продължава да участва активно в тениса, като до края на миналата година бе треньор на Новак Джокович, Едберг се е отдалечил от спорта. В рамките на две години той работеше с Федерер, който определя шведа като един от идолите си, но се отказа, тъй като трябваше да пътува прекалено много. “С Роджър сме във връзка и до днес и аз му помагам. Между нас вече има дългогодишно приятелство”, споделя Стефан. Връзката на Едберг с тениса основно се ограничава до ръководената заедно с Магнус Ларсон академия Ready Play, която е базирана във Векшьо.
Докато Бекер се подготвяше да бъде част от BBC за сегашното издание на “Уимбълдън”, Едберг се занимаваше с богатството на спортисти, помогайки им да съхранят състоянието си за времето, когато се откажат. По темата за бивши играчи и техния финансов усет, шведът заяви: “Знанието отсъства, но важното е да намериш правилните хора или ще имаш проблеми”. Думи, в които бившият му съперник Бекер би искал да е вслушал.