Кой е тойНиколай Пенчев спечели две титли от европейското първенство по културизъм в Испания. Той е състезател на спортен клуб Гладиатор (Разград). Освен това е личен фитнес инструктор на футболистите от шампиона Лудогорец. Пред "България Днес" Пенчев разкрива рецептата за това как се правят огромни мускули.
- Ники, какво е да си инструктор по фитнес на футболния "Лудогорец"?
- Това колко важен е фитнесът за футбола трябва да кажат треньорите, които се занимават с цялостната подготовка. Особено за раздвижвания е от голямо значение. Всички футболисти от клуба са усърдни в залата.-
- Кой е с най-големите мускули?
- Определено бразилците в отбора имат завидни физически данни. Добри са за плажни културисти (смее се). Не мога да посоча конкретни имена, за да няма сърдити после.
- Българските футболисти изостават ли по отношение на мускулна маса?
- Имам го и аз това нещо като наблюдение. Но това не е чак толкова определящо за един футболист. До голяма степен зависи от генетичните данни и няма как да се моделира само с тренировки във фитнес залата.
- Ще пробие ли отново Лудогорец в Шампионската лига?
- Симпатизирам на отбора не само защото са от родния ми Разград. В този клуб наистина се работи правилно. Имам удоволствието да наблюдавам това нещо отблизо и виждам как се случват нещата. Разполагат с големи възможности и неслучайно са шампиони за шеста поредна година. Най-важното е, че има постоянна градация.
- Какво означава да станеш европейски шампион по културизъм?
- Много съм горд! Винаги съм си мечтал да бъда национален състезател на България. Едва ли има някой, който не би искал да носи трикольора на гърдите си. Когато чуеш химна по време на награждаването, настръхваш, чувството е невероятно. Каквито и да са били лишенията и трудностите по време на подготовката, разбираш, че си е струвало.
- Разкажи повече за шампионата.
- Той се проведе в Испания край Барселона. Общо участваха около 1500 състезатели от всички европейски страни. В моята категория имаше 15 момчета, като всички бяха много добре подготвени. Като ги видях, признавам си, че не очаквах да взема европейската титла. Досега ми липсваше увереността, която тепърва ще придобивам. Заради мен българският химн звуча два пъти. Първо спечелих в моята категория за младежи до 22 години. След това всички шампиони излизат в една категория, наречена абсолютна, където също успях да се наложа.
- Какви са критериите, по които се определя шампионът в културизма?
- Културизмът е нещо повече от спорт. За мен той е начин на живот. Не е силов спорт като вдигане на щанги например, а всичко е позиране. Състезанието се провежда в два кръга. Правят се седем задължителни пози пред съдийски състав. Те са подбрани така, че да може да се види цялостната физика, форма и кондиция на всички части от тялото. Във втората част се прави волно съчетание за 1 минута под музикален съпровод.
- Как протича подготовката за едно такова състезание?
- Започва месеци преди това. Хранителният режим е от най-голямо значение. Всяко хранене, всяка тренировка, всичко се планира. Дори това колко минути точно трябва да се спи. Само едно изпуснато или неправилно хранене може да развали формата. Количеството вода в милилитри също е от голямо значение. Това прави този спорт доста труден.
- С какво се храниш?
-
Диетата се променя спрямо формата и е строго индивидуална за всеки човек. Работата на треньора е да наблюдава точно това как се променя тялото. При мен стратегията на хранене се изготвя седмица за седмица, но понякога се изменя и на втория ден.
- Какъв съвет би дал на момчетата, които искат да се занимават с културизъм?
- Точната рецепта за правене на мускули е една - отдаденост и постоянство. Диетата и тренировките трябва да бъдат разумно подготвени. Не бива да се стига до крайности, а да се тренира умно. Задължително начинаещите трябва да се свържат с някой, който разбира, защото съществува риск от контузии.
- От кога се занимаваш с тренировки?
- От 14-годишен. Сега съм на 22 и оттогава досега никога не съм правил повече от един месец пауза. Един културист трябва да води напълно здравословен начин на живот откъм храна. Баща ми е учител по физкултура и винаги ме е насочвал към спорта. Тренирал съм баскетбол, водни спортове.
- Защо реши да станеш точно културист?
- Исках да изградя мускулна маса, понеже като малък бях доста слабичък. Възхищавахме се на големите батковци. Това ме запали в началото. Баща ми ми осигуряваше самоделни дъмбели и тежести, с които съм започнал. Впоследствие се записах в клуба Гладиатор (Разград), за който се състезавам и в момента. 2010 година беше дебютното ми състезание на републиканското първенство за юноши, където станах трети. Още тогава се влюбих в сцената.- Колко сантиметра е бицепсът ти?- Не трябва да се робува на цифри. Това е грешен критерий. Не съм си мерил ръката от години, ориентировъчно е около 50 см може би. Килограмите ми са около 97, но това е много променлива величина. Нямам любима мускулна група, важна е цялостната визия.
- Не ти ли липсват дискотеките и купоните?
- С времето се свиква с всичко. В началото съм си позволявал да излизам с приятели на купони, да употребявам малко алкохол. С течение на времето почувствах, че нямам нужда от това.- Може ли в България човек да се издържа само с културизъм?- Това е по-скоро хоби и начин на живот. Няма професия културизъм в България. Уча пожарна и аварийна безопасност в Академията на МВР.
И гаджето му е културистка
Гадже културистка има Николай Пенчев. Това е републиканската шампионка Димитрина Георгиева. Чаровната свиленградчанка е голямата опора до Ники."Тя беше дебютантка на европейското първенство. Заедно сме от половин година. Запознахме се по време на състезание в България. Тя е човекът, който ме мотивира за всичко, разкрива мускулягата.
Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.
Регистрирай сe