Ернесто Валверде никога не е виждал нищо подобно. Треньорът от Екстремадура се възползва от тези няколко нетипично спокойни за живота в Кан Барса дни, за да навлезе в новото си главозамайващо положение. Той е вече главният отговорник в спортно-техническо отношение за един от най-големите футболни клубове на планетата – нещо, което обаче носи със себе си и огромен потенциал за намиране на пазара и довеждане на нови попълнения от върхово качество.
Валверде не е свикнал на подобно могъщество. На него не му се налагаше да си блъска главата прекалено много през летните месеци, докато се движеше в ограничения пазар за клубове от ранга на Атлетик Билбао. Баските купуваха каквото можеха, разбира се само ако съвпадаше с характерните особености на тяхната философия и ако не пречеше на растежа и развитието на някое излизащо от академията Лесама местно момче.
В Барселона нещата обаче са твърде различни. Естествено, клубът ще оцени положително предпазливостта в исканията на новия си треньор, както и поставянето на ударение върху евентуални попълнения от академията Ла Масия, ала хората в кабинетите са свикнали да скачат на пазара във всеки трансферен прозорец. Барса разполага с един от най-големите бюджети в света и, макар до някаква степен да се ограничи в действията си на пазара заради самоналожената от своите членове политика на икономии, си остава с огромни ресурси за затварянето на големи трансфери.
С това ще трябва да свикне Валверде, който в цялата си кариера на пейките досега е вложил общо 85,13 млн. евро в покупките на 27 футболисти. Това ще рече, че за 14 години работа в елитни отбори, е похарчил толкова пари, колкото вероятно ще похарчи още в първото си лято като капитан на „синьо-червения” кораб.
За голямото вадене на пари от страна на Барса спомага съчетаването на два основополагащи фактора: търсят се играчи от най-високо ниво, а после техните клубове искат допълнително пари за тях, ясно съзнавайки това с какви ресурси разполагат „лос кулес”.
„Лос асулграна” искат това лято да привлекат, и то като програма минимум, титулярен десен бек и топ централен полузащитник. При това положение изглежда очевидно, че само за две трансферни операции Валверде ще види в рамките на това лято подобрен общия си показател за изхарчени трансферни суми в цялата си кариера.
Всъщност, според идващите от пазара информации, е твърде вероятно само в сделката за полузащитника да бъде достигната котата „80 милиона”, ако в крайна сметка Барса реши да скочи за бележит футболист в тази роля. Що се отнася до другия пост, отдавна се знае, че фаворитът е Ектор Бейерин, за когото може да се наложи да се платят 50 млн. евро на Арсенал. Говори се, че Валверде вече е дал зелена светлина за операцията пред техническия секретар на клуба Роберт Фернандес.
НОВ ТРЕНЬОР – НОВ ГОЛЯМ ХАРЧ
В последните няколко години „Камп Ноу” навикна да свързва промените на пейката с трансфери за крупни суми. Така се случи през 2008 година, когато Джосеп Гуардиола компенсира напускането на маркови играчи като Роналдиньо и Деко с попълнения като Дани Алвеш, Жерард Пике и Сейду Кейта, чиито принос за отбора съвпадна с експлозията на таланта на Лионел Меси и пиковите години на клубни емблеми като Чави и Андрес Иниеста.
През 2012 година пък, когато Пеп прехвърли задълженията си на своя верен помощник Тито Виланова, Барса похарчи над 30 млн. евро, за да вземе Алекс Сонг и Жорди Алба. Сработи само левият бек, който и до ден днешен си остава неоспорим титуляр.
През 2013 година Херардо Мартино получи привилегията да бъде първият наставник на Неймар в кариерата му по европейските терени срещу сума, която, оказа се след разкрития на прокуратурата, надхвърля 100 милиона евро.
На следващата година за старши треньор бе назначен Луис Енрике, който се облагодетелства от вложенията на клуба за суперфутболисти от ранга на Луис Суарес, Иван Ракитич и Марк-Андре тер Стеген – все ключови фигури в титулярната единайсеторка на Барселона, която ще посрещне Ернесто Валверде.
Чави Ернандес и Рамиро Алдунате, „Марка”