Един млад български треньор черпи опит от най-големите и ще се опита да го приложи на българска почва. Ивелин Петков е треньор на юношите до 17 години на Монтана. 25-годишният наставник миналата година бе на стаж в Ливърпул, а наскоро прекара една седмица във Фиорентина. Той разказа пред Sportal.bg впечатленията си от престоя в Италия.
"Бяхме една седмица във Фиорентина с втория им отбор, който играе в Примаверата. Това е аналог на нашите дублиращи отбори, споделя Петков. - Всичко е на много професионално ниво, научихме много. Треньорът Федериго Гуиди е готов за Серия А. Тази година даже е имало вариант да поеме мъжкия отбор. Има голям щаб, около 7-8 човека имат за втория отбор."
Ивелин е останал впечатлен от начина на работа там. "Наблюдавахме едноседмичен цикъл, а в събота гледахме мач от Примаверата срещу Бреша. Към него беше насочен седмичния цикъл. След него присъствахме на мач на първия отбор, като специални гости, разказва той. - Много гостоприемно се отнесоха домакините. Имахме време за въпроси. Всичко, което ни интересуваше около тренировъчния процес, можехме да го обсъдим с тях и те да ни кажат как работят."
Стажовете в Ливърпул и Фиорентина бяха организирани от мениджъра Петьо Костадинов. Когато сравнява престоя си в двата клуба 25-годишният Ивелин Петков казва: "Базата на Фиорентина е по-ниско ниво от Ливърпул, но тренировъчния процес по нищо не отстъпва. На мен повече ми хареса престоя във Фиорентина. В Ливърпул видяхме много възрастови групи, тук само втория отбор, но имахме по-близък достъп до треньора. За мен беше много полезно."
Според него голяма разлика работата в Италия и България е подходът към тренировките и това, че всичко е насочено към следващия съперник. "Първия ден отидохме в офиса на клуба и ни обясниха ни за какво ще работят през седмицата и как искат да го постигнат, като всичко е насочено към отбора, срещу който ще играят тази седмица. Всичко е планирано в тази насока, коментира той. - Мисля, че това тук, в България, много ни куца. Работим всяка седмица едно и също, независимо дали играеш срещу Лудогорец или срещу последния в класирането, което за мен е много странно, защото трябва да имаш тактически план за всеки съперник."
Във вторите отбори в Италия играят футболисти до 20 години, които са подготвяни за първия тим. Отборът на Фиорентина по нищо не отстъпва на грандовете и се представя много силно и през този сезон. Не е изненада, че работата във фаза защита е на изключително ниво.
"Нивото е много високо. Технически и тактически са по-подготвени от нашите футболисти. Най-силно впечатление ми направи играта им във фаза защита, казва Ивелин. - Ако искаш да учиш игра във фаза защита, трябва да отидеш в Италия. Страшно дисциплинирани, страшно иновативен подход относно играта във фаза в защита, което се вижда и в играта на италианските отбори."
Той казва, че в България трудно може да се работи по подобен начин, защото няма подобни възможности, но и че не е невъзможно: "В България няма такъв екип и възможност да се работи по такъв професионален начин. Там има двама кондиционни треньори, масажисти, анализатори, 7-8 до 10 човека екип. Но може да се прави и това в България, дори с един помощник треньор може да се работи по близък до този начин, ако има желание."
Младият треньор ръководи юношите на Монтана до 17 години, като този сезон тимът играе в Елитната група. Той работи там от три години, като отборът демонстрира развитие. "Представяме се много добре за нивото на Монтана. Победихме водещи школи в България като Левски, Ботев и Берое, направихме хикс с шампиона Лудогорец. Близко сме до водещите отбори, което ме кара да чувствам горд от постигнатото, коментира Петков.
- Нямаме възможност да селектираме и всичко става с много труд. Повечето момчета са от околните села и градове. От три години съм там. Първата година станахме шампиони на Северозападна България без загуба целия сезон. Миналата година се класирахме на републиканско, отпаднахме от шампиона Ботев, а тази година в Елитната група се представяме добре. Лошото е, че всяка година почваме от нулата - селекция, подготовка, няма възможност да се надгражда. Всеки сезон големите школи ни взимат по двама, трима водещи футболисти. Сега Лудогорец ни взе голмайстора, едно момче отиде в Германия. Това е съдбата на по-малките клубове."
Редовно коментирана тема в българския футбол е това, че се взимат скъпоплатени недоказани чужденци за сметка на юношите ни. Това мнение изрази и страши треньора на Монтана Атанас Атанасов, а Ивелин, който отблизо вижда как неговите футболисти не получават шанс, е със същото виждане.
"Това е болна тема. В първия отбор не се предоставя шанс на младите футболисти. Това си е виждане на ръководството. За мен отборът на Монтана трябва да бъде изграден от футболисти от школата с няколко качествени попълнения, които да могат да помогнат на юношите да вървят нагоре. Дори и да сме в "Б" група, смятам, че публиката ще е по-доволна, ако гледа местни момчета.
Това е голям проблем на българския футбол. Има чуждестранни футболисти, които не отговарят на заплащането, което им се дава. Взимат се недоказани чужденци. Не мисля, че нашите юноши са готови, но ако им се даде шанс, не мисля, че ще се справят по-зле. Младите, когато виждат, че идва един чужденец, заема тяхното място и не се справя добре - това ги демотивира. Трябва да им се дава шанс, не само да се говори, че няма таланти", споделя той.
Петков е започнал в Монтана по покана на Михаил Мадански, който е бил негов преподавател в НСА. "Михаил Мадански и Ферарио Спасов най-много са ми помогнали. Много съм благодарен и на Петьо Костадинов за стажовете, на които бях", казва Ивелин.
Фенът на Левски и Барселона има амбиции да работи с по-големи набори и постепенно да се изкачва по стълбичката, като споделя, че е готов за следващата крачка в кариерата си. "Няма да забравя шанса, който ми дадоха в Монтана. Благодарен съм им много, много опит натрупах. Имам нужда от следваща крачка. Не знам дали ще е в Монтана или някъде другаде", допълва той.
"Имам около 100 мача, но не стигнах до професионално ниво, което ме амбицира още повече в треньорството", споделя юношата на Тунджа Ямбол, като казва, че най-много се възхищава на треньорския стил на наставника на Атлетико Мадрид Диего Симеоне: "Най-големият ми идол е Диего Симеоне. Най-близо е до моя темпарамент. Харесва ми тактическата дисциплина. Искам да накарам и моите футболисти така да играят. Харесват ми още Клоп, Моуриньо и много други. Искам моите играчи да ги изградя като мъжкари и да ги накарам да се борят за мечтите си."
ЕМИЛ ЯНЧЕВ