„Откраднаха“ крикета на маса от 300 деца с увреждания

„Откраднаха“ крикета на маса от 300 деца с увреждания

От шест години децата с увреждания в България имат цел и вдъхновение. Три пъти в годината няколкостотин от тях участват в състезания по крикет на маса, а всяка седмица тренират за тях. Животът им се променя, изпълва се с радост и с цвят. Забравени от държавата, момчета и момичета от помощни училища, медицински центрове и домове празнуват победи и преживяват загуби. И мечтаят за следващото състезание. Но всичко това е на път да приключи. Защото двигателят на този спорт – Саиф Рехман и неговият Юнайтед крикет клуб - изгубиха лиценза си в Българската федерация по крикет. Заради което нямат възможност да кандидатстват за финансиране, да организират състезания и да работят с деца със специални потребности.

Крикетът на маса е адаптирана версия на крикета, която позволява на децата със специфични нужди да спортуват и едновременно с това да развиват психиката и физиката си. Подпомага контрола на движенията, координацията и подобрява комуникативните умения. В България този спорт стъпи благодарение на Саиф Рехман. Днес той се практикува от повече от 300 деца в девет града. В Пловдив, София, Стара Загора, Сливен и Панагюрище се играе се играе от 2012 година, в Шумен – от 2014, в Асеновград – от 2015. Предстоят да бъдат сформирани отбори в Плевен, Варна и Бургас. И всички тези деца и треньори обичат пакистанеца Саиф. Той провежда обученията, тренировките и състезанията безвъзмездно. Във всички градове работи с лекари, учители, рехабилитатори и психолози и навсякъде резултатите са забележителни. Благодарение на спорта децата с тежки проблеми като детска церебрална парализа, аутизъм и забавено умствено развитие подобряват качеството си на живот. Но всичко се промени през лятото на 2016 година.

Защото на 15 юли 2016 лицензът на Юнайтед крикет клуб беше отнет. Президентът на клуба Саиф Рехман твърди, че е научил за станалото от сайта на Министерството на младежта и спорта. Решението е взето на заседание на Управителния съвет на Българската федерация по крикет, начело на която е проф. Николай Колев. Санкцията е наложена заради административни нередности. Саиф твърди, че въпреки категоричното изискване на закона, клубът не е уведомен предварително – че има пропуски в документацията, че ще има заседание на Управителния съвет с такава точка в дневния ред. А според закона клубът трябва да бъде информиран предварително и има едномесечен срок да обжалва решението на Управителния съвет. Има право да се защити - да промени устава или да поиска отсрочка, за да оправи нередностите. Тази процедура не е спазена, а клубът е поставен пред свършен факт.
Затова Юнайтед крикет клуб подава искова молба срещу Българска федерация по крикет в Административен съд – София град на 1 март 2017 година. Докато тя бъде разгледана обаче Саиф Рехман не може да осъществи плановете си за сътрудничество с Международната федерация по крикет. Не може да провежда тренировки и да организира състезания. Което означава, че повече от 300 деца със специални потребности напразно ще чакат състезанията. А те са една от малкото възможности да излязат от домовете си, да се срещнат с връстници, да се запознаят с нови хора. Да усетят емоцията от състезанието, тръпката от победата и от загубата.

Според Саиф причината за отнемането на лиценза на Юнайтед крикет клуб е проста: личната неприязън на президента на Българска федерация по крикет Николай Колев. През април 2016 Саиф настоява проф. Колев да даде обяснения пред Общото събрание на федерацията за излъчения в „Господари на ефира“ репортаж за секс скандала в НСА „Васил Левски“. В него професорът от спортната академия, който е и президент на Българска федерация по крикет, беше заснет със скрита камера как иска секс от своя студентка, за да й даде изпита по физиология. И Саиф задава въпроса дали проф. Колев няма да подаде оставка като президент на Българска федерация по крикет. Въпросът остава без отговор. По-късно лицензът на клуба е отнет, а ръцете на Саиф са вързани...

Според проф. Николай Колев Саиф Рехман е бил предупреден, че има нередности в документацията на клуба му. Това се случва след одит на Българска федерация по крикет през 2013 година, при който са открити нарушения в уставите на няколко клуба. И след като нередностите не са оправени, от федерацията са нямали друг изход, освен да изпълнят изискванията на закона. „Нека Саиф Рехман си оправи документите и да заповяда с нова молба за членство, за да му върнем лиценза. Той може да направи събрание, да пререгистрира клуба си, да изчисти проблемите в устава и отново да получи лиценз – каза проф. Колев. – Нямаме никакви писмени запитвания от него, а в крайна сметка спазваме закона – нищо повече.“ Според президента на федерацията действията спрямо Юнайтед крикет клуб не са тенденциозни, а са съобразени изцяло със закона, още повече, че федерацията е колективен орган на управление.

Докато трае съдебната битка обаче онези 300 деца, които горят в тренировките и в състезанията по крикет на маса, ще чакат. Те едва ли се интересуват от нередности с устави и събрания във федерацията. Те просто искат да спортуват, а крикетът на маса е единствената възможност за това. И дано получат шанса да продължат да се занимават с този спорт.

Последвайте каналите ни в:

Още от Други спортове

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти