15 април 2017-а. За 28 поредна година град Ливърпул ще притихне в памет на жертвите от трагедията на стадион “Хилзбъроу”. Трагедия, отнела живота на 96 фенове на мърсисайдци, ранила още стотици и безвъзвратно белязала трагично още хиляди. Кошмарът “Хилзбъроу” трудно ще бъде изтрит от спомените не само на привържениците на Ливърпул, но и на всички любители на най-великата игра в световен мащаб.
Денят, в който се случи най-голямото и до днес нещастие по британските стадиони, за зла беда ще бъде винаги помнен. И днес, както във всяка една от предходните 27 години, светът ще притихне за минута, за да отдаде почит на трагично загиналите в Шефийлд на 15 април 1989-а по време на полуфиналния сблъсък за Купата на Англия между Ливърпул и Нотингам Форест.
По молба на семействата на жертвите тазгодишната мемориална служба няма да се стои в храма на “червените” - “Анфийлд”, а в Англиканската катедрала край Мърсисайд. Церемонията ще бъде кратка, а по болезнена традиция ще включи и минута мълчание точно в 15:06 - часът, в който бе прекъснат трагичният двубой преди 28 години.
Припомняме, че макар нищо и никой да не е в състояние да утеши разбитите сърца на близките на загиналите, семействата на жертвите постигнаха огромна морална победа преди близо година. Тогава официално бе решено, че 96-те жертви са били убити по непредпазливост (б.ред. терминът според английското законодателство е unlawful killing). Това сложи край на една дългогодишна несправедливост.
Изслушването и събирането на доказателства продължи цели две години, но на 26 април миналата година съдът обяви така чаканото решение, което бе посрещнато с аплодисменти от близките на жертвите, както и от всички фенове на Ливърпул. Съдебните заседатели трябваше да се произнесат по 14 въпроса, свързани с организацията, отговорностите и грешките по време на злополучния полуфинал за ФА Къп от 15 април 1989 година.
Един от най-важните въпроси бе дали съдът смята, че 96-те жертви са убити по непредпазливост. Отговорът на този фундаментален въпрос бе положителен. Другите два много важни въпроса касаеха виновниците за трагедията. Съдът признава, че грешки на полицията са допринесли за случилото се. Освен това заседателите не виждат никаква вина в поведението на самите фенове на Ливърпул за разигралите се фатални събития.
Процесът през 1991 година бе изпълнен с множество нередности, като доста от фактите, доказващи грешките на полицията, бяха укрити. Съдът тогава излезе с решението, че жертвите са загинали при инцидент, причинен от поведението на самите привържениците. Семействата на пострадалите обаче не приеха тази присъда и продължиха борбата за справедливост.