Лайпциг отговори на клетвите в Дортмунд (видео)

В поредния ден, в който РБ (Лайпциг) беше принуден да изтърпи множество крайни обиди от страна на футболните фенове в Германия, тимът показа, че се превръща във фактор. Участникът в Шампионската лига надви Борусия (Дортмунд) с 3:2 като гост, нанасяйки първо поражение на лидера от началото на шампионата в Бундеслигата.

Пиер-Емерик Обамеянг вкара на два пъти за домакините, но това не стигна, защото "червените бикове" реализираха на три пъти чрез Марсел Забитцер, Юсуф Поулсен и Жан-Кевин Огюстен.

Реферът изгони по един футболист и на двата тима, което още повече увеличи драмата. Вестфалци не бяха далеч от чудото, защото изоставаха с 1:3 и бяха с човек по-малко, а в добавеното време изпуснаха две 100-процентови възможности за изравняване.

Преди срещата хиляди запалянковци на Борусия организираха марш, в който протестираха срещу самото съществуване на клуба от Лайпциг, наричайки го "изкуствен" и засипвайки го с още един куп обидни епитети. На терена обаче клетвите не свършиха работа.
Изненада в състава на домакините нямаше. Треньорът Петер Бос заложи на оформиралата се като предпочитана от него халфова тройка в лицето на Нури Шахин, Марио Гьотце и Гонсало Кастро, а Максимилиан Филип бе предпочетен пред изморения от пътуването си до САЩ Кристиан Пулишич.
При РБ направи впечатление отсъствието от стартовите 11 на Емил Форшберг и Вили Орбан. Интересното беше дали изпитващия проблеми от силния шум Тимо Вернер щеше да се появи на терена. Германският национал беше сред резервите на гостите и си остана там.
За радост на всички любители на играта мачът започна с гол още в 4-ата минута, когато Обамеянг се възползва от грешка на Щефан Илзанкер. Това попадение подсказа, че тази вечер ще бъде интересна.
Само три минути по-късно Роман Бюрки трябваше да се намесва решаващо след изстрел на Огюстен. След още три обаче вратарят сгреши при центриране и получи гол, дело на Забитцер.
Играта беше двуостра и малко след това Обамеянг се озова сам срещу Петер Гулачи, но този път унгарецът надделя в дуела.
В 25-ата гостите стигнаха до пълен обрат, когато новият им офанзивен футболист Брума откровено се подигра с Джереми Толян на крилото и поднесе на Юсуф Поулсен за 1:2.
Малко преди почивката домакините бяха близо до изравняването, но не уцелиха опразнената врата.
На полувремето Петер Бос реагира с двойна смяна и промяна в тактиката. Второто полувреме обаче започна кошмарно за тима му, защото в 49-ата минута Сократис направи дузпа и беше изгонен, а Огюстен реализира от бялата точка.
Изведнъж всичко изглеждаше решено, тъй като авансът на Лайпциг беше от два гола, а и домакините бяха с човек по-малко. Малко след това реферът като че ли подмина още един наказателен удар за гостите.
Не издържаха обаче нервите на Илзанкер, който беше сбъркал при първия гол на Борусия в самото началото. Австриецът си изкара два жълти картон за две минути и в 56-ата минута също беше изпратен към тунела.
Това даде нужната увереност на вестфалци и те започнаха да атакуват с всички сили.  Не след дълго - в 64-ата минута, те също получиха дузпа, която беше отсъдена след преглеждане на повторенията. Оба Оба не допусна грешка - 2:3.
Вече беше ясно какво предстои до края - Борусия да напада, а гостите да се надяват на успех на контраатака. И “жълто-черните” имаха няколко отлични възможности, но неточни бяха Гонсало Кастро и особено Обамеянг и Андрий Ярмоленко в края. Последните двама пропуснаха сами срещу вратаря в добавеното време.
През идната седмица и двата отбора ги очакват двубои в ШЛ, като Дортмунд гостува на АПОЕЛ в Кипър, а РБ приема Порто.