Гледай на живо

Очаквайте в 12:00 Легендата на Левски Божидар Искренов - Гибона в "Гостът на Sportal.bg"

Конър Макгрегър бягал със седмици от залата

Конър Макгрегър бягал със седмици от залата

Историята за възхода на Конър Макгрегър накара дори и хора, които не знаят кой е ирландеца да гледат неговите изяви зад микрофона или в октагона. ММА звездата се превърна в най-популярния спортист на планетата в рамките само на две години. След по-малко от три седмици той ще се качи на ринга в един мечтан двубой срещу боксовата легенда Флойд Мейуедър.

Непосредствено преди двубоя в България ще излезе първата пълна биография на Конър, написана от Джак Слак. Датата на премиерата е 10 август, но с любезното съдействие на издателска къща „Hybrid books” ще предоставим част от най-интересните пасажи. Книгата е с обем 260 страници, а цената е 20 лв.

 

По общото мнение, концентрацията, която по-късно характеризираше кариерата на Макгрегър, не винаги беше налична в ранните му дни. Той имаше големи мечти и самочувствие, но Кавана описва как в определени моменти Конър бил способен да изчезва със седмици от залата. Той се възползвал от възможността да поживее като младеж в един от най-оживените градове в Европа. След мачове през март и май 2008-а, Макгрегър прие своя трети професионален двубой през юни. Този път битката беше с Артемий Ситенков. Срещата отново беше под шапката на „Кейдж ъф трут“ затова Кавана ръководел парада. С избора на приличен майстор на събмишъна той определено поставяше Макгрегър пред изпитание, срещу което не се беше изправял досега. Наперения млад дъблинчанин излезе, заставайки пред Ситенков, след което свали ръцете си, подканяйки руснака да тръгне. (б.р. всъщност Ситенков е литовец, който в момента на боя с Макгрегър имал 5 победи и 4 загуби) Ситенков пристъпи напред с деснячката и веднага се приведе под контриращата лява ръка, с която Конър беше проснал предишните трима противници. Литовецът не успя да свали веднага Макгрегър, но беше приклещен в оувър-ъндър клинч (б.р:. Оувър-ъндър клинч е най-популярният клинч в ММА. При него и двамата съперници са се хванали като са пуснали едната ръка под мишницата на съперника, а другата е над нея.) с ирландеца и направи нещо, което много рядко може да се види на високо ниво в ММА: изтегли ръцете си. Вместо да се опита да свали Макгрегър на земята и да се озове над него, Ситенков подскочи и заключи краката около ирландеца, падайки по гръб. Пъхайки дясната ръка под лявото бедро на Макгрегър, започна да изтегля своето тяло. Движеше се перпендикулярно около своя съперник с надеждата да атакува с армбар (б.р.: армбар е популярна техника за събмишън в ММА, при която се атакува ръката на съперника) дясната ръка на Макгрегър. Конър се позиционира и се увери, че неговите ръце не са на позиция, от която бъдат приклещени от армбар. Но съперникът му се превъртя напълно и заключи нийбар. Както името загатва, нийбар е като армбар, но се изпълнява върху крака. Коляното на съперника се разтяга до крайност около областта на вашия таз. Нийбаровете от позиция гард (б.р. В ММА има две основни позиции, когато боят се пренесе на земята – гард  и маунт, При първата състезателят е по гръб, но с краката си е заключил изцяло (фул гард) или частично (халф гард) съперника. При маунт боецът е отгоре и вече е преодолял гарда на съперника, като е седнал върху него. Терминът „гард“ на земя е различен от термина „гард“ в стойка (защитната постройка на ръцете).). почти винаги се получават, когато противникът вече се е изправил, защото краката му са разтегнати на 70-80 процента. Атаката с нийбар срещу съперник, който е на колене, е невъзможна, защото тогава тежестта на тялото не позволява да бъде разтегнат кракът.

Конър Макгрегър се беше запознал едва преди две години с граплинг тренировките. До този момент на своята кариера той отнасяше всички проблеми, срещу които се изправяше. При опита да налага с левачки обърнатия надолу с главата Артемий Ситенков, кракът му беше издърпан под него. Макгрегър беше принуден да седне на своя задник, след като кракът беше разтегнат. Конър тапнал (б.р.: В ММА при потупване с ръка или така нареченото „тап“-ване състезателят показва на рефера, че се предава) само след едва минута и девет секунди.

 

 

Следвай ни:

Още от Бойни спортове

Виж всички