Шесто място за Мирела Демирева на Световното в Бирмингам, титла за Ласицкене

Мирела Демирева не успя да стигне до битката за разпределението на медалите в скока на височина на Световното първенство по лека атлетика в зала в Бирмингам. Седмата от планетарния шампионат на открито в Лондон през 2017-а този път зае шестото място в Бирмингам. Сребърната олимпийска медалистка от Рио де Жанейро 2016 започна отлично състезанието и премина от раз 1.84 метра. Последваха известни трудности на 1.89 м, но все пак успя да се справи от третия път. Това обаче се оказа крайната височина за Демирева в днешния ден. Българката направи три опита и на 1.93 м, като беше близо до успех във втория опит, но в крайна сметка не се получи.

Сребърната медалистка от Световното първенство в Лондон през миналата година Юлия Левченко (Украйна) също приключи състезанието с 1.89 м, но зае петото място, тъй като преодоля височината от втори опит.

За разлика от финала при мъжете, където имаше изненадващ победител

, при дамите това не се случи. Със златото триумфира двукратната световна шампионка на открито Мария Ласицкене, която се състезава като неутрална атлетка. Рускинята стигна до поредната си титла с постижение от 2.01 м, които преодоля от втори опит. Ласицкене премина от 1.84 м до 1.96 м от първи опит. Тя опита да атакува и рекорда на шампионатите на Стефка Костадинова от 2.05 м от 1987 г., след като качи летвата на 2.07 м, но не успя в нито един от трите си опита.

Шампионката на планетата от преди две години Вашти Кънингам (САЩ) този път остана със среброто, след като приключи състезанието с 1.93 м. Тя преодоля височината от втори опит, но преди това нямаше грешка. Със същия резултат бронзовия медал заслужи италианката Алесия Трост, която също скочи 1.93 м от втори опит, но имаше грешка на началната височина от 1.84 м. Представителката на домакините Морган Лейк приключи с 1.93 м, но остана на незавидната четвърта позиция. Тя също премина 1.93 м от втори опит, но преди това имаше 2 грешки на началната височина от 1.84 м.

Впечатление направи сериозният брой неуспешни опити на състезателите и при жените, и при мъжете.