19 еврошампиони в зала ще участват на Световното в Бирмингам

Европейските атлети спечелиха 29 медала на последното Световно първенство в Портланд преди две години и тазгодишният планетарен шампионат в Бирмингам от 1 до 4 март също предвещава успехи на състезателите от Стария континент.

Общо 17 европейски шампиони в индивидуални дисциплини под покрив от Белград 2017 плюс шампионските щафети на Полша на 4 по 400 м при мъжете и жените ще застанат на старт в Бирмингам. Ивана Шпанович (Сърбия) беше суперзвездата на еврошампионата в Белград през миналата година, след като спечели титлата в скока на дължина с най-добър опит в света в зала от 1989 г. със 7.24 м. В момента Шпанович оглавява световната ранглиста за сезона в зала с 6.93 м.

Гъркинята Екатерини Стефаниди ще преследва първата си световна титла в овчарския скок в зала и общо пети пореден златен медал от голямо първенство. Стефаниди е непобедена през сезона сезон, но заема четвърто място в световната ранглиста за сезона.

Друга водеща атлетка, която ще атакува злато в Бирмингам, е двукратната световна шампионка в скока на височина на открито Мария Ласицкене, която ще се състезава като неутрален атлет. Тя води световната ранглиста за сезона с 2.04 м. Чешкият гюлетласкач Томаш Станек и световният рекордьор в овчарския скок Рено Лавийени също са сред фаворитите за златни отличия на планетарния форум на английска земя.