България ще започне участието си във Волейболната Лига на Нациите при мъжете през 2019 година с мачове срещу Аржентина, Португалия и Канада. Това се разбра, след като днес Международната волейболна федерация (FIVB) публикува календара и разпределението на групите в турнира за следващата година.
България остава отбор "претендент" заедно с Австралия, Канада и Португалия. Ядрото на турнира се запазва - Бразилия, Италия, САЩ, Китай, Сърбия, Франция, Аржентина, Иран, Полша, Германия, Япония и Русия. В следващите 4 години на надпреварата тези 12 основни отбора няма да могат да изпаднат от първото ниво на турнира независимо от мястото си в крайното класиране. За сметка на това четирите претенденти са заплашени от изпадане през всеки един от сезоните.
Форматът на Волейболната Лига на Нациите (ВЛН) се запазва, като ще има пет седмици предварителен кръг, в който всеки отбор ще играе 15 мача - всеки срещу всеки на отделни турнири, след което шестте най-добри тима в общото класиране ще играят на финална шестица. Всяка страна ще бъде домакин на поне един турнир, а някои ще приемат по два.
Така "трикольорите" ще започнат участието си с турнир в Аржентина, където ще играят с домакините, новият член на Лигата Португалия и Канада. Турнирът ще бъде в уикенда 31 май - 2 юни. Следващата седмица България ще пътува до Китай, където ще играе с домакините, Франция и световния шампион Полша. Следва домакинство на турнира в Група 10, който ще се играе в зала "Конгресна" във Варна, където "лъвовете" ще примерят сили с Япония, Австралия и Италия. В 4-ия уикенд България ще играе в Бразилия срещу "Селесао", Германия и победителя от Лигата през 2018-а Русия. В последния състезателен уикенд България ще бъде домакин на втори турнир, този път в зала "Колодрума" в Пловдив, където ще посрещне САЩ, Сърбия и Иран. Точните дати и програма на съответните турнири ще станат ясни по-късно.
Финалната шестица на ВЛН ще бъде между 10-и и 14-и юли в САЩ.
Програма на турнирите от груповата фаза на Волейболната Лига на Нациите при мъжете за 2019 година:
Седмица 1 (31 май-2 юни):
Група 1 - Китай, Германия, Иран, Италия
Група 2 - Аржентина, Португалия, Канада, БЪЛГАРИЯ
Група 3 - Полша, САЩ, Бразилия, Австралия
Група 4 - Сърбия, Франция, Русия, Япония
Седмица 2 (7-9 юни):
Група 5 - Китай, БЪЛГАРИЯ, Полша, Франция
Група 6 - Русия, Италия, САЩ, Португалия
Група 7 - Япония, Аржентина, Иран, Бразилия
Група 8 - Канада, Австралия, Германия, Сърбия
Седмица 3 (14-16 юни):
Група 9 - Португалия, Бразилия, Китай, Сърбия
Група 10 - БЪЛГАРИЯ, Япония, Италия, Австралия
Група 11 - Иран, Канада, Полша, Русия
Група 12 - Франция, Аржентина, САЩ, Германия
Седмица 4 (21-23 юни):
Група 13 - САЩ, Япония, Китай, Канада
Група 14 - Италия, Аржентина, Сърбия, Полша
Група 15 - Иран, Франция, Португалия, Австралия
Група 16 - Бразилия, БЪЛГАРИЯ, Германия, Русия
Седмица 5 (28-30 юни):
Група 17 - Аржентина, Австралия, Китай, Русия
Група 18 - Бразилия, Италия, Канада, Франция
Група 19 - БЪЛГАРИЯ, Иран Сърбия, САЩ
Група 20 - Германия, Япония, Португалия, Полша