Левски пропусна да разгроми Дунав, нередовен автогол и четири греди в полза на "сините" (видео+галерия)

Отборът Левски победи Дунав (Русе) с 2:0 в срещата от 14-ия кръг на efbet Лига. Куриозен, но нередовен автогол на Благой Макенджиев (15) и попадение на Холмар Ейолфсон (23) донесоха трите точки на левскарите. На стадион "Георги Аспарухов"домакините пропуснаха да разгромят гостите, които в последния момент намериха финанси, за да дойдат в столицата и да вземат участие в мача. Четири пъти гредите спряха 26-кратните шампиони, а вратарят на "драконите" спаси 4-5 чисти положения. Русенци обаче изиграха много силни 30 минути след почивката, като доминираха на терена, но нямаха късмет да върнат едно попадение и да стреснат "сините", които в последната част от мача пропиляха доста възможности. Така "сините" се върнаха на второто място в класирането с актив от 32 точки, като се изравни с Локомотив (Пловдив), а Лудогорец е с четири точки напред.
Успехът е десети в тази кампания за Левски, който за седми път запази вратата си суха в шампионата.
Петър Хубчев бе направил две промени от успеха с 2:1 над Арда (Кърджали). Голмайсторът Найджъл Робърта, който цяла седмица е контузен, бе заменен от Дени Алар. Другият най-резултатен играч на "сините" Станислав Иванов стартира вместо Филипе Нашименто. Двамата пропуснаха мача поради травми.
На вратата отново бе Милан Миятович, докато Живко Миланов, Нуно Рейш, Холмар Ейолфсон и Иван Горанов бяха в защита. Кали Тиам и Мартин Райнов бяха опорните халфове, а Франко Мазурек и Паулиньо заедно с Алар и Иванов допълваха атакуващата четворка.

Треньорът на гостите Людмил Христов също направи две промени сред титулярите от загубата с 0:2 от Етър в миналия кръг. Михаил Милчев и Стефан Христов замениха Самуел Инкоом и Фернандо Кавалканте. Пред Благой Макенджиев в защита действаха Диян Димов, Мартин Ковачев и Любен Николов, Александър Исаевски, Мартин Костадинов, Михаил Милчев, Ивайло Лазаров, Свилен Щерев са халфовете зад Ахмед Ахмедов и Стефан Христов.
Двубоят стартира открито пред погледа на малко публика по трибуните. Ултрасите на "сините" в Сектор "А" бяха на своите места, но без знамена, каквото е новото правило на ръководството. В ложите бяха двама от бившите президенти на столичани Тодор Батков и Иво Тонев, както и националният селекционер Георги Дерменджиев, който се завърна на "Герена" за първи път след раздялата с клуба на 29 април.
Първата опасност беше пред вратата на домакините, но защитата в синьо се справи. След това Паулиньо пропусна, а Щерев стреля опасно, но в аут. Горанов също пропусна, а при последвалия ъглов удар Ейолфсон нацели гредата с глава в 12-ата минута. Интересното е, че центрирането беше на централния нападател Алар.

В 15-ата минута Благой Макенджиев си отбеляза куриозен автогол с глава. Попадението обаче трябваше да бъде отменено, тъй като Дени Алар, който скочи с вратаря, беше в засада при центрирането на Миланов към него. Бившият национален вратар имаше и основателни претенции за фаул срещу него, тъй като австриецът с лявата си ръка му попречи да хване топката. Реферът Никола Попов обаче зачете попадението.
Голът даде още повече импулс в играта на "сините". Макенджиев обаче спря Мазурек в 22-ата минута, който стреля с диагонален изстрел от десетина метра.

В 26-ата минута Мазурек удари горната греда с техничен изстрел от границата на наказателното поле, след като Алар му подаде с пета. Аржентинецът прехвърли вратаря на гостите, който хвана топката пред голлинията, след като рикошира преди това в крака му и рискуваше да си отбележи втори автогол.
Паулиньо в 35-ата минута и Алар в 40-ата минута пропуснаха да вкарат трети гол. Бразилецът проби отляво, но стреля встрани от вратата, докато деветката беше изведе сам срещу вратаря, но за пореден път не вкара дебютното си попадение в родния елит. Таранът стреля лошо с десния крак извън рамките на 7-метровата врата.
Втората част започна с много по-добра игра на гостите, които доминираха във всички линии. Миятович трябваше да спасява удар на Христов, а съотборниците му пропуснаха няколко добри атаки. Най-доброто положение пропиля Ахмедов в 59-ата минута, когато беше оставен непокрит на пет метра от Миятович, но голаджията не успя да нанесе точен изстрел. Иван Селеменев влезе за "драконите", а Мартин Петков замени Мазурек, който не остана доволен от смяната си. Самир Аяяс и Кавалканте също се появиха в игра, но постепенно в последните 15 минути Левски отново взе инициативата и пропусна да разгроми гостите. Играчите на Хубчев, които проспаха първите 30 минути от второто полувреме в последния четвърт част удариха още две греди, а Макенджиев направи още няколко спасявания.
Стражът спря Станислав Иванов, Паулиньо, Райнов и Алар на два пъти, а гредите му помогнаха при ударите на Алар и резервата Здравко Димитров.
Няколко минути преди края капитанът Живко Миланов беше заменен от Янис Каргас, като ветеранът не остана доволен от това решение на треньора и директно отиде в съблекалнята, докато получаваше аплодисменти от малкото фенове по трибуните.
Последните минути столичани се опитаха всячески да вкарат трети гол, но резултатът остана непроменен. Въпреки това домакините надвиха за втори път Дунав този сезон, след като победиха с 4:1 в Русе на старта в шампионата.
"Драконите" останаха на десето място с 13 точки, а поражението беше седмо за сезона. Русенци приемат Ботев (Пловдив) в следващия кръг, докато Левски отново е домакин, като този път визита на "Герена" ще има Етър.
ЛЕВСКИ - ДУНАВ 2:0
1:0 Макенджиев (15-автогол)
2:0 Ейолфсон (23)

ЛЕВСКИ: Милан Миятович, Живко Миланов, Нуно Рейш, Холмар Ейолфсон, Иван Горанов, Кали Тиам, Мартин Райнов, Станислав Иванов,  Франко Мазурек, Паулиньо, Дени Алар
ДУНАВ (Русе): Благой Макенджиев, Диян Димов, Мартин Ковачев, Любен Николов, Александър Исаевски, Мартин Костадинов, Михаил Милчев, Ивайло Лазаров, Свилен Щерев, Ахмед Ахмедов, Стефан Христов