Олимпиадата в Токио стана първата в историята, която бе отложена. Заради световната пандемия с коронавируса COVID-19. И все още не може да се отговори на най-важния въпрос - дали домакините ще се справят.
Заради променящия се свят съмнения има дори в самата Япония. На това мнение е Шигеру Ишиба, който е фаворит да замести премиера Шиндзо Абе след изборите догодина.
“В новите реалности по света не е ясно дали може да проведем олимпиадата”, категоричен е той.
Най-сериозният проблем е осигуряването на допълнителните разходи в условията на световна икономическа криза, която се очаква след отминаването на коронавируса. Не е ясно колко от местните спонсори биха подкрепили игрите в новата икономическа реалност.
По първоначални данни ще трябват 2,5 милиарда долара, но сумата може да се утрои, което ще направи игрите най-скъпите в историята.
На първо място е проблемът с олимпийското село. Идното лято то ще е частна собственост, защото апартаментите вече са разпродадени, и то с всички необходими договори. “Един човек да пожелае да ни даде жилището си и става проблем. А освен това говорим за 41 спортни обекта, които също имат договори, конгресни центрове, 40 000 хотела, които са наети от огранизационния комитет, 2000 автобуса и огромно количество фирми за доставка и услуги. Една да има проблеми, и пъзелът не излиза”, категоричен е изпълнителният директор на организационния комитет Тоширо Мори.
Проклятието “40”, което удари Токио, бе измислено от вицепремиера Таро Асо. “Вижте какво се случва с олимпиадите през 40 години. Винаги има проблем”, заяви той пред парламента.
Асо е нещо като японския Валери Симеонов и бивш премиер.
През годините трябваше да се извинява за отношението си към жените, лекарите и болните от алцхаймер.
Но за олимпийското проклятие е напълно прав. Преди 40 години беше олимпиадата в Москва, ударена от най-големия бойкот в историята. През 1940 година пък Токио и Сапоро трябваше да организират първата си олимпиада, която пропадна заради Втората световна война. По ирония на съдбата сега отново става въпрос за тези два града, след като зимният курорт трябва да поеме маратона и дългите бягания заради жегата в столицата на Япония. И накрая през 1900 година Париж организира най-дългата и хаотична олимпиада в историята, която се проточва от април до октомври.
Знаме от олимпиадата през 1940 година, която трябва да е в Токио, но така и не се провежда.
Единствено войните са отменяли олимпиади до момента, като са провалени летните в Берлин през 1916 година, летните в Токио и зимните в Сапоро през 1940 година и летните в Лондон и зимните в Кортина д'Ампецо през 1944 година. Два пъти са били и местени - заради изригването на Везувий отиват от Рим в Лондон през 1908 г. и след референдум зимните през 1976 година отиват от Денвър в Инсбрук.
Проклятието “40” всъщност е третото в историята на олимпиадите. Най-силно е това, което тегне над Атланта. Заради спонсорите и парите американския град измъкна от Атина игрите, които бяха точно 100 години след първите през 1896 година. Заради което МОК и САЩ отнесоха сериозни критики. И от този момент градът не е печелил нито една титла, въпреки че отборите му са били едни от най-силните в страната. Първи е провалът на бейзболния “Атланта Брейвс”. След това през 2017 година тимът по американски футбол “Атланта Фалкънс” поведе с 28:3 на “Ню Инглънд Пейтриътс”, за да запише най-големия провал в историята на “Супербоул” и да загуби.
Феновете на "Ню Инглънд Пейтриътс" никога няма да забравят победата над "Атланта Фалкънс".
А баскетболният “Атланта Хоукс” няма и един финал в НБА, откакто е в града от 1968 г. На всичко отгоре Атланта загуби и два отбора от НХЛ, които се преместиха в Канада - “Флеймс” отиде в Калгари, а “Трашърс” - в Уинипег. Единственият светъл лъч е титлата на ФК “Атланта” на европейски фубол, но този спорт не го броят за жив. И така вече минаха 24 години под това проклятие.
През 2015 година французите пък измислиха проклятието на олимпиадата в Лондон, след като изненадващо цели 18 участници на игрите умряха в рамките на 3 лета от провеждането на игрите.
La malediction olympique бе споменато за първи път по телевизия BFMTV, след като през октомври 2015 година бе открит трупът на беларуската спринтьорка Юлия Баликина, увит в найлон и изоставен в гората до Минск.
Проклятието придоби голяма популярност във Франция и заради това, че през март на същата година плувкинята Камил Муфат и боксьорът Алекси Вастен бяха сред 10-те жертви, когато два хеликоптера се удариха в Аржентина.
Камил Муфат и Алекси Вастен загинаха в катастрофа с хеликоптер в Аржентина и така се появи и проклятие за олимпиадата в Лондон.
Според историците началото на проклятието е на 7 декември 2012 година, когато борецът от Микронезия Кейтани Греъм получава сърдечен удар. На 3 януари следващата година състезателят по маунтинбайк от Южна Африка Бъри Стандър е размазан от автомобил по време на тренировка.
На 9 май британският ветроходец Ендрю Симпсън се обръща с лодката си и се дави. На 5 юни се самоубива руската джудистка Елена Ивашченко, а на 4 август отнема живота си и австралийският боксьор Били Уорд. На 16 август е застрелян египетският борец Абделрахман ел-Трабили, а на 19 октомври съдбата му е последвана и от тайландеца Джакит Паничпатикум, състезател по спорта стрелба. На 6 ноември от пневмония умира гватемалският щангист Кристиан Лопес, а на 29 декември в катастрофа загива борецът от Русия Бесик Кудаков.
За 2014 година единствената жертва е тенисистката Елена Балтача, която почина на 3 май от рак на черния дроб.
Следващата година започва с черна серия през март. На 9-и е катастрофата с Муфат и Вастен, а на 27-и в Атлантическия океан изчезва канадската спринтьорка на 400 метра Дундре Барнаби. На 25 юни океанът поглъща и американския ветроходец Тремър Мур. През октомври е открит трупът на Баликина. Лоран Видал, състезател по триатлон от Франция, получава сърдечен удар на 10 ноември, а на 10 декември националът по футбол на Хондурас Арнолд Перейра е разстрелян на улицата. Черният списък приключва поне за момента на 3 март 2016 година, когато от рак на гръбначния мозък умира гребкинята от Австралия Сара Тейт.
Според някои автори има проклятие, което е свързано с щафетата на олимпийския огън, измислена от Германия за игрите през 1936 година и която не е липсвала в Древна Гърция. Тогава за първи път той минава и през България, като по-късно още два пъти е бил у нас - за игрите в Москва през 1980 година и тези в Атина през 2004 година.
Божието наказание срещу олимпиадата в Токио пък бе измислено от легендарната гимнастичка и модел на “Плейбой” Светлана Хорхина.
Светлана Хорхина се съблече за "Плейбой" още през 1997 година, а сега смята, че отлагането на Токио е божие наказание.
Според нея МОК е санкциониран свише заради отношението към нейната родина. Хорхина, която има 7 медала от олимпиади (2 златни), 20 от световни (9 златни) и 20 от европейски (12 златни), е един от най-запалените привърженици на Владимир Путин и до 2011 година бе депутат от неговата партия. Дори според слуховете нейният син е от руския президент.
Русия бе отстранена за 4 години от Световната антидопингова агенция заради националата програма за използване на забранени вещества в спорта. И в Токио можеше да участва единствено под олимпийския флаг. Всъщност от цялата ситуация с коронавируса руснаците печелят най-много.