Рилски разочарова в първия си мач във ФИБА Къп

Българският шампион Рилски спортист не успя да остане равностоен на унгарския Алба Фехервар и допусна поражение с 88:100 (17:30, 20:22, 21:33, 30:15) в първия си мач от груповата фаза на ФИБА Къп. Унгарците доминираха от началото до края, като момчетата на Любомир Киров не се справиха в дефанзивен план и допуснаха трицифрен брой точки от бронзовия медалист в унгарския шампионат през миналия сезон. Едва в последните минути българският тим съкрати изоставането си до 12 точки, като преди това през цялото време губеше с около 20.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Отборът на Рилски влезе доста напрегнато в мача, като в първите три минути от редовното време направи три грешки и така позволи на Алба да се снабди с летящ старт при 7:2 в своя полза. Все пак българският шампион започна да влиза в час и не позволи на своя съперник да стига до по-голям аванс - 10:6 в полза на унгарците. Домакините обаче имаха твърде голям арсенал в нападение и наказваха Рилецо по всякакви начини, като преднината им достигна девет точки при 17:8. Грешките бяха основният враг на самоковци - 6 за 6 минути. Дори и след прекъсването отборът на Алехандро Хименес продължи доминацията си - първа двуцифрена преднина при 23:11 в полза на Алба. Единствено точният мерник на Чавдар Костов държеше Рилски в мача, като ветеранът вкара две поредни тройки - 25:14. Първата четвърт завърши при 13 точки аванс за Алба - 30:17.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Рилски нямаше никакъв отговор на бързите действия в атака на своя опонент и разликата изведнъж се покачи до 16 точки при 38:22 в началото на втория период. Момчетата на Любомир Киров покачиха процента от далечна дистанция, но просто не успяваха да спрат състезателирежна Алба в дефанзивен план - 41:25 след нова тройка на Джерая Хорн. Шампионите понесоха още един точен шут отдалеч и Киров взе второто си прекъсване при 44:25. Унгарците поддържаха солидния си аванс и в средата на втората част все още водеха с 19 при 48:29. Лакуинси Ридоу и Алекс Симеонов помогнаха на Рилски да смъкне малка част от изоставането си и на полувремето резултатът сочеше 52:37 в полза на Алба.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:Рилски влагаше всички сили в опита си да настигне своя опонент, като на старта на третия период Лакуинси Ридоу направи дистанцията 13 точки между двата тима при 55:42. Бронзовите медалисти в Унгария от миналия сезон обаче не се даваха и поддържаха двуцифрената си преднина, а Хорн вкара още една тройка за 20 аванс в полза на тима си - 64:44. Американецът вече имаше 20 точки при коефициент от 28, а неговият тим маршируваше уверено към победата - 68:47 в средата на третата част. Отборът на Алба направи нова силна серия и домакините вече до голяма степен бяха убили интригата в мача - 83:58.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:Тимът на Алба вече можеше да гони и 100-те точки в мача, като последната четвърт се превръщаше в незначителна. Разликата в средата ѝ бе 24 точки в полза на домакините при 98:74. Унгарският тим достигна трицифрената граница с оставащи три минути до финалната сирена при 100:76.

Джерая Хорн завърши с 27 точки за Алба. Марко Филиповити добави 18, Давид Войвода вкара 14 точки, Дейвид Никълс прибави 12, а Андрю Смит се отчете с 10.

Чавдар Костов бе най-резултатен за Рилски с 16 точки. Лакуинси Ридоу наниза 13, Джордан Сешън и Мирослав Васов реализираха по 12 точки, а Алекс Симеонов прибави 10.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:АЛБА ФЕХЕРВАР: Дейвид Никълс, Марко Кривачевич, Марко Филиповити, Джерая Хорн, Давид ВойводаРИЛСКИ СПОРТИСТ: Лакуинси Ридоу, Алън Арнет, Христо Бъчков, Александър Янев, Юре Планинич