Над 1000 участници премериха сили на Пирин Ултра 2024

За осма година Пирин планина изпита физическата и психическа издръжливост на състезатели по планинско бягане от цял свят. В осмото издание на ултрамаратона Пирин Ултра взеха участие над 1000 участника от 39 страни. Събитието се проведе от 21 до 23 Септември, като тази година предложи 4 трасета на бегачите: Трасе А 160К, Трасе В 66К, най-късото, но най-технично и екстремно - Трасе С Pirin Extreme 38K и новата, най-къса дистанция Pirin Trail 25K.

Участниците по Pirin Trail 25K стартираха в 10:00 сутринта на 21.09.2024 от местност Бъндеришка поляна, а финалът бе на централния площад в гр. Банско. Победител в тази дистанция бе Оливие Мореу от Канада. Той завърши с време 02:23:20. Втори финала пресече румънецът Кристиан Влад, който преодоля дистанцията за 02:39:26. На трето място се класира Евгений Цветов от Казахстан, 02:40:16. При дамите победителка стана Снежана Дурич от Сърбия, с време 03:05:51.

Няколко минути след нея, на второ място се класира българката Ивелина Нумерова, която завърши за 03:13:46. Третото място също бе за България - Ванина Милушева пресече Финала с време 03:29:41.

Над 300 участника застанаха на старта на Pirin Extreme, който бе даден на 22.09.2024, точно в 08:00ч. Трасето е с дължина 38 км и 3300 м+, и преминава през едни от най-техничните участъци на планината, а именно Котешки чал, Кончето, изкачването от местността Премката до вр. Вихрен, северния ръб на вр. Тодорка. Победител по това трасе стана Марсин Резотко от Полша. Той избяга дистанцията за 04:59:54. Три минути след него завърши представителя на Северна Македония Александър Стойкоски, който финишира с време 05:01:43. Третото място бе спечелено от българина Йордан Тодоров, с време 05:15:15.

В надпревата при жените победителка стана македонката Елена Ртошка, която избяга дистанцията за 06:27:31. Втора се нареди Енико Барток от Румъния, с време 07:08:58, а третото място и тук бе за представител на България - Сара Минкова премина финала за 07:23:32.

При дамите първото място бе заето от българката Росица Стефанова, която преодоля дистанцията за 12:52:43. Второто място отново бе за българска представителка - Миглена Петкова с време 14:05:37. Третото място спечели литвийката Инга Аустколите, която премина финала точно 14:15:10 след Старта.

Началото на класическата дистанция в Пирин Ултра - трасето с дължина 160 км, бе дадено на 21.09.2024, в 06:00 часа. Състезателите стартираха в облачно небе, но с напредване на деня условията се подобриха и дългото им приключение в сърцето на Пирин планина премина при тихо и спокойно време.

В тази дистанция тази година имаше нов рекорд в надпреварата при мъжете и абсолютна доминация от страна на България. Димитър Атанасов направи историческо бягане, като преодоля 160те километра за 27:21:52. Втори се класира Владимир Милушев, с време 30:17:29. Третото място зае Божидар Антонов, който премина Финала за 30:59:45. В надпреварата при жените първото място зае румънката Оана Марина, с време 36:38:07. Втора стана българката Поли Иванова избягвайки дистанцията за 49:27:52. На церемонията по награждаването присъства кметът на Община Банско - г-н Стойчо Баненски, който връчи и наградите на победителите в най-дългата дистанция на Пирин Ултра.