Тайхман елиминира Квитова в първия кръг на силния турнир в Мадрид

Швейцарката Джил Тайхман отстрани трикратната шампионка Петра Квитова от Чехия в първия кръг на силния турнир по тенис на червени кортове в испанската столица Мадрид с награден фонд 6.58 милиона евро.24-годишната Тайхман триумфира с 6:3, 7:5 за 81 минути, а носителката на трофея през 2011, 2015 и 2018 година Квитова записа най-ранното си отпадане от надпреварата от 12 години.

Швейцарката поведе с 5:2 по пътя си към успеха в първия сет, а във втората част тя пропиля ранен пробив пасив, но реализира нов брейк за 6:5, след което успя да затвори мача при собствен сервис.  "Ключът към победата беше да бъда максимално бърза. Трябваха ми много скоростни действия, защото тя играе много бързо. Знаех това от предишните ни мачове, въпреки че те бяха на твърди кортове. Много уважавам Петра. Тя е една от най-големите", коментира Тайхман след успеха.

Швейцарката, която е 35-а в световната ранглиста в момента, ще се изправи срещу 17-ата поставена в схемата вицешампионка от Откритото първенство на САЩ Лейла Фернандес (Канада) във втория кръг. 19-годишната Фернандес се справи с преминалата през квалификациите бивша номер 9 в света Андреа Петкович (Германия) с 6:1, 1:6, 6:4 след почти два часа игра.Канадската тинейджърка навакса изоставане от 0:2 гейма в решаващия трети сет и направи успешен дебют в испанската столица.

Участващата с "уайлд кард" Марта Костюк (Украйна) спечели сблъсъка срещу друга 19-годишна млада звезда Клара Таусон (Дания) с 6:3, 6:2 за 85 минути. Костюк дръпна с 5:2 в първия сет, а във втората част направи серия от четири поредни гейма, за да спечели мача, след като взе 15 от последните 20 разигравания.  Поставената под номер 7 Габрине Мугуруса зарадва домакините след успех над австралийката Айла Томлянович със 7:5, 6:2. След равностойно начало и 5:5 испанката взе шест от следващите седем гейма по пътя си към крайния успех.

Четвъртата в схемата Мария Сакари (Гърция) трябваше да прави обрат в първия кръг, но все пак стигна до победата срещу Медисън Кийс (САЩ) след 6:7(8), 6:3, 6:4 за два часа и половина на корта. Сакари, пета в световната ранглиста, навакса ранен пробив пасив и изоставане от 0:2 гейма в решаващия трети сет, за да триумфира.Във втория кръг тя ще играе срещу рускинята Даря Касаткина, която се справи с квалификантката Ана Боднар (Унгария) също след обрат с 4:6, 6:4, 6:3, след като губеше с 1:3 в третата част, но с пет поредни гейма се поздрави с победата.

Канадката Бианка Андрееску също стартира с успех в Мадрид след 6:4, 3:6, 6:0 над Алисън Риске (САЩ). Шампионката от Откритото първенство на САЩ през 2019 година Андрееску ще играе срещу друга американка Даниел Колинс във втория кръг. Поставената под номер 6 Колинс спечели срещу участващата с "уайлд кард" олимпийска шампионка от Рио 2016 Моника Пуиг (Пуерто Рико) със 7:5, 6:0.