САЩ не пощади Литва и ще защитава титлата си (Видео+Галерия)

Световният шампион по баскетбол САЩ ще защитава титлата си, след като се класира за финала на Мондиал 2014. Американският отбор не остави шанс на Литва в полуфиналния сблъсък и спечели по категоричен начин - с 96:68.За балтийците остава утехата, че все пак могат да си тръгнат от Испания с медал, ако се преборят за бронза в малкия финал. Съперник на Щатите във финала ще бъде Сърбия или Франция, които ще играят във втория полуфинал утре. Двата отбора започнаха срещата агресивно, а след лек превес на Литва в началните минути, американците постепенно наложиха преимуществото си. Отлични индивидуални изяви на Клей Томпсън дадоха аванс от 16:13 на световните шампиони, които останаха напред до края на частта, когато вече водеха с 21:16. Втората четвърт стартира с техническо нарушение за Йонас Казлаускас, а преднината на Щатите достигна 10 точки - 32:22 след серия от 11-6 в първите две минути на частта. Литовците намалиха изоставането си благодарение на Кузминскас и Валанчюнас, съумявайки да свалят разликата под 10 точки, но все пак на почивката губеха с 43:35.Американците нанесоха убийствен удар в началните минути на второто полувреме и буквално приспаха съперника със серия от 10-0 за 53:35. Литовците така и не намериха сили да се върнат в мача, а след 30 минути янките бяха напред със 76:49. Отборът на Майк Кжижевски обаче даде жертва, след като Руди Гей напусна терена с контузия в заключителните секунди на третия период. В заключителните 10 минути единствената въпросителна бе дали шампионите ще достигнат кота "100". В крайна сметка това не се случи, а крайният изход от срещата бе 96:68.Кайри Ървинг вкара 18 точки за победата, а Клей Томпсън и Джеймс Хардън останаха с по 16.За Литва Миндаугас Кузминскас и Йонас Валанчюнас реализираха по 15.ГАЛЕРИЯСАЩ - ЛИТВА 96:68 (21:16, 22:19, 33:14, 20:19)САЩ: Кайри Ървинг, Стеф Къри, Джеймс Хардън, Кенет Фарийд, Антъни Дейвис (Клей Томпсън, Дерик Роуз, Руди Гей, ДеМар Дероузън, Мейсън Плъмлий, ДеМаркъс Казънс, Андре Дръмънд)ЛИТВА: Адас Юсикевичус, Реналдас Сейбутис, Йонас Мачюлис, Донатас Мотиеунас, Йонас Валанчюнас (Марти Поциус, Миндаугас Кузминскас, Дариуш Лавринович, Симас Ясайтис, Кщищоф Лавринович, Паулиус Янкунас)