35 години по-късно Славия удари Левски два пъти поред (видео+галерия)

Тимът на Славия отново победи Левски в най-старото столично дерби в "А" група, като това се случи на 100-годишнината от началото на този най-стар футболен сблъсък на София. "Белите" надвиха с 1:0 слаб и доста безидеен отбор на "сините" в мач от 25-ия кръг на "А" група във втората шестица и си направиха страхотен подарък за своя 102-и рожден ден, който бе вчера. Любопитно е, че преди 100 години славистите печелят също с 1:0 на своя стадион в първия мач, състоял се на 1 април 1915 г. Днес единственото попадение бе дело на Карлос Фонсека в 33-ата минута. Така "белите", след като през декември спечелиха с 3:1 отново на стадион "Славия" и прекъснаха серия от 25 години без успех над "сините" в домакинство, днес прекъснаха серията от 35 години без две поредни победи над 26-кратните шампиони на България в първенството. За последно това се бе случило през 1980 г. в домакинствата през май и август, спечелени с по 2:0 и 1:0. Наставникът на гостите Стойчо Стоев бе направил три промени от мача с Лудогорец в Разград, като Сашо Александров, Стефан Велев и Лукаш Гикиевич смениха Роман Прохазка, Владимир Гаджев и Валери Домовчийски. Домакините пък искаха да се реваншират пред своите фенове след изненадващата загуба в Дупница от Марек с 0:1. Иван Колев бе направил пет промени в тима. Георги Петков, Пламен Крумов, Димитър Пиргов Франк Мбарга и Карлос Фонсека започнаха за сметка на Марио Кирев, Цветомир Панов, Димитър Везалов, Крум Стоянов и Иван Вълчанов.Първата опасност бе пред вратата на Боян Йоргачевич, когато в 10-ата минута след центриране от ъглов удар Пиргов стреля в аут. Първият удар пък бе в 26-ата минута, когато Петър Атанасов след бърза контраатака остана под ъгъл с Йоргачевич, но стражът спаси.  Карлос Фонсека със своя трети гол този сезон даде аванс на домакините в 33-ата минута, след като се отскубна от Борислав Стойчев и Сашо Александров. Гикиевич имаше претенции за нарушение срещу него секунди преди попадението, но Георги Кабаков даде знак играта да продължи.В минутите до края на първата част играчите на "сините" продължиха да бъркат елементарно при опитите си да организират своите атаки. На почивката Луис Педро замени Божидар Краев. Бедоя стреля в аут, а Гикиевич с глава в 55-ата минута прати топката в ръцете на Петков. Валери Домовчийски го замени малко по-късно. Семерджиев и Вълчанов замениха Атанасов и Мбарга. Борислав Цонев пък влезе на мястото на получилия травма Либан Абди. Единствено пред Аймен Белаид се откри възможност за изравняване след центриране от фаул, но той пропусна да го стори и до края на срещата липсваха опасности пред Петков. Така Славия с осмата си победа има 29 точки и е на трето място във втората шестица. Лидер в нея остана Левски с 38 точки, въпреки деветата си загуба за сезона. Тимът на Стойчо Стоев обаче след добрите прояви с Лудогорец отново игра много слабо и без настроение, като разочарова феновете си. Малка част от тях искаха обяснение от Веселин Минев и Борислав Стойчев, които говореха с тях няколко минути след поражението. Видимо е, че "сините" мислят само за полуфиналната срещата-реванш с шампионите на 29-и април на "Георги Аспарухов", което се оказва мачът на годината за тях.СТАТИСТИКА ОТ МАЧАКЛАСИРАНЕФОТОГАЛЕРИЯснимка: Марин Маринов/Sportal.bg