Лукойл Академик ще играе в Европа и след Нова година

Шампионът на България Лукойл Академик си извоюва правото да играе в европейските клубни турнири и след Нова година. Възпитаниците на Тони Дечев спечелиха гостуването си на израелския Макаби Ришон ЛеЦион със 77:72, демонстрирайки характер и отлична отборна игра, като по този начин приключиха участието си в груповата фаза на Купата на ФИБА Европа с актив от 4 успеха и 2 поражения и си гарантираха участие и в следващия етап на турнира.Силни начало на Шон Доусън помогна на Макаби бързо да поведе с 10 точки разлика - 2:12 след по-малко от пет минути игра в първата четвърт. Баскетболистите на българския шампион все пак успяха да се съвземат и да обърнат нещата в своя полза, завършвайки частта със серия от 14-2, за да поведат с с 16:14 след отлични комбинации между Филип Барович и Бранислав Ратковица.Домакините повториха упражнението от първата част и отново стартираха силно, като този път поведоах с 20:27. Лукойл Академик отново успя да навакса изоставането си преди почивката, а изблик на нерви от страна на Шон Доусън му коства неспортсменско нарушение, след което българите тотално взеха инициативата и поведоха с 33:31 на почивката.Второто полувреме стартира със седем безответни точки за Макаби и 33:38, след което играчите на Шарон Друкер умело бранеха преднината си. Лукойл Академик успя да си върне водачеството за кратко (46:48), но добър завършек на третата четвърт позволи на домакинтие да се оттеглят с преднина от 53:55 след 30 изиграни минути.“Студентите” отбелязаха бързи десет точки без отговор рано в последната четвърт, за да дръпнат с 63:55, след което не допуснаха местния тим отново да се върне в мача. Много добра игра от страна на Филип Барович позволи на българите да запазят водачеството до самия край, за да триумфират със 77:72.Филип Барович бе най-резултатен за победата с 21 точки и 2 чадъра. Желко Шакич и Бранислав Ратковица добавиха по 17 точки всеки, като Шакич овладя 11 борби, а Ратковица направи 9 асистенции, отне 4 топки от противника и овладя 7 отскочили топки. Баскетболистите на Тони Дечев направиха и само 7 отборни грешки.За Макаби Ришон ЛеЦион Шон Доусън се отчете с 20 точки, 6 асистенции и 5 борби, а Ромеро Осби се включи добре като резерва с 14 точки и 8 борби.МАКАБИ РИШОН ЛЕЦИОН - ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК 72:77 (14:16, 17:17, 24:20, 17:24)МАКАБИ РИШОН ЛЕЦИОН: Абрахам Бен Шимол 8, Ницан Ханочи 6, Шон Доусън 20, Чарлз Райт 8, Дарил Монро 7 (Голан Гут 6, Антъни Йънгър 3, Идан Залмансон, Ромеро Осби 14, Офек Хакмон)ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК: Бранислав Ратковица 17, Чад Тимбърлейк 8, Павлин Иванов 9, Желко Шакич 17, Филип Барович 21 (Филип Виденов 3, Асен Великов, Тенчо Банев, Крис Минков, Димитър Димитров 2)