Зенит се провали и изпусна влака за Шампионската лига (видео)

Руският гранд Зенит на 99% няма да играе в Шампионската лига през следващия сезон. В двубой от предпоследния 29-и кръг на първенството тимът от Санкт Петербург се провали на собствен терен срещу Локомотив (Москва) и завърши 1:1. Така съставът на Андре Вилаш-Боаш остана на трето място, като изостава с точка от втория Ростов, който има и мач по-малко. Равенството изравни Локо на 5-ото място със Спартак (Москва), но въпреки това шансовете на отбора да се пребори за участие в Лига Европа не са големи.Началото на мача беше много нервно. Въпреки трите поредни загуби и липсата на някои ключови футболисти, начело с капитана Ведран Чорлука, Локомотив нямаше намерение да се дава без бой. За Вилаш-Боаш пък това беше последен мач на "Петровский" и португалецът искаше да се сбогува с феновете подобаващо.Още при първата си атака гостите можеха да поведат, но младокът Рефат Жемалетдинов стреля високо. Питерци откриха резултата в 10-ата минута с гол от дузпа на Хълк. Наказателният удар беше отсъден за нарушение на Тарас Михалик срещу Артьом Дзюба. Стражът на "железничарите" Гилерме получи жълт картон за оспорване на съдийското решение, а след това усети посоката на удара на Хълк, но не успя да избие топката.Зенит продължи да атакува, но головите положения пред вратата на Гилерме бяха малко. В 38-ата минута Виталий Денисов опита да изненада Юрий Лодигин с далечен удар, но руският национал внимаваше. Настойчивостта на гостите обаче доведе до дузпа в тяхна полза в самия край на полувремето. Тогава Жозе Маурисио повали в наказателното поле Жемалетдинов, а Александър Самедов изравни от бялата точка.Втората част започна с мощен домакински натиск и опасен удар на Хълк, спасен от Гилерме. Като цяло обаче футболистите на Локомотив успяваха да да отбиват атаките на Зенит и това сериозно изнерви питерци. Вилаш-Боаш извади направилия поредния си слаб мач Александър Кокорин и пусна вместо него Юрий Жирков. В 76-ата минута Дзюба комбинира с Хълк, но бразилецът и този път не можа да преодолее сънародника си Гилерме. Стражът на Локо показа класа и след коварен удар на Олег Шатов, а след това Жемалетдинов на два пъти пропусна да съкруши домакините от удобни позиции.В края на мача се стигна до грозни сцени. Те бяха провокирани от младата надежда на Локомотив Алексей Миранчук. Той вече имаше жълтк картон, но си позволи да разкара топката и веднага беше атакуван от Луиш Нето и Лодигин. В мелето се включиха почти всички играчи, но съдията Михаил Вилков все пак успя да укроти страстите.В последния кръг Зенит гостува на Динамо (Москва), а Локомотив е домакин на Мордовия.МИНУТА ПО МИНУТАСТАТИСТИКА ОТ МАЧАКЛАСИРАНЕГОЛМАЙСТОРИПРОГРАМА