Зенит се провали и изпусна влака за Шампионската лига (видео)

Руският гранд Зенит на 99% няма да играе в Шампионската лига през следващия сезон. В двубой от предпоследния 29-и кръг на първенството тимът от Санкт Петербург се провали на собствен терен срещу Локомотив (Москва) и завърши 1:1. Така съставът на Андре Вилаш-Боаш остана на трето място, като изостава с точка от втория Ростов, който има и мач по-малко. Равенството изравни Локо на 5-ото място със Спартак (Москва), но въпреки това шансовете на отбора да се пребори за участие в Лига Европа не са големи.

Началото на мача беше много нервно. Въпреки трите поредни загуби и липсата на някои ключови футболисти, начело с капитана Ведран Чорлука, Локомотив нямаше намерение да се дава без бой. За Вилаш-Боаш пък това беше последен мач на "Петровский" и португалецът искаше да се сбогува с феновете подобаващо.
Още при първата си атака гостите можеха да поведат, но младокът Рефат Жемалетдинов стреля високо. Питерци откриха резултата в 10-ата минута с гол от дузпа на Хълк. Наказателният удар беше отсъден за нарушение на Тарас Михалик срещу Артьом Дзюба. Стражът на "железничарите" Гилерме получи жълт картон за оспорване на съдийското решение, а след това усети посоката на удара на Хълк, но не успя да избие топката.

Зенит продължи да атакува, но головите положения пред вратата на Гилерме бяха малко. В 38-ата минута Виталий Денисов опита да изненада Юрий Лодигин с далечен удар, но руският национал внимаваше. Настойчивостта на гостите обаче доведе до дузпа в тяхна полза в самия край на полувремето. Тогава Жозе Маурисио повали в наказателното поле Жемалетдинов, а Александър Самедов изравни от бялата точка.
Втората част започна с мощен домакински натиск и опасен удар на Хълк, спасен от Гилерме. Като цяло обаче футболистите на Локомотив успяваха да да отбиват атаките на Зенит и това сериозно изнерви питерци. Вилаш-Боаш извади направилия поредния си слаб мач Александър Кокорин и пусна вместо него Юрий Жирков.

В 76-ата минута Дзюба комбинира с Хълк, но бразилецът и този път не можа да преодолее сънародника си Гилерме. Стражът на Локо показа класа и след коварен удар на Олег Шатов, а след това Жемалетдинов на два пъти пропусна да съкруши домакините от удобни позиции.
В края на мача се стигна до грозни сцени. Те бяха провокирани от младата надежда на Локомотив Алексей Миранчук. Той вече имаше жълтк картон, но си позволи да разкара топката и веднага беше атакуван от Луиш Нето и Лодигин. В мелето се включиха почти всички играчи, но съдията Михаил Вилков все пак успя да укроти страстите.

В последния кръг Зенит гостува на Динамо (Москва), а Локомотив е домакин на Мордовия.