Лукойл потрепери, но спечели в Букурещ

Лукойл Академик потрепери в края, но въпреки всичко спечели гостуването си на Стяуа в Букурещ с 80:76 и така записа втора поредна победа в груповата фаза от турнира за Купата на ФИБА Европа. В първата си среща преди седмица родните шампиони надделяха трудно след продължение над израелския Бней Херцлия, а след днешния успех оглавяват групата с пълен актив след два мача.Домакините от Стяуа бяха тимът, който първи успя да вземе превес, повеждайки със 7:13 след серия от 8-2, стартирала при равенство 5:5. Два коша на Корнийенко и два наказателни удара на Иванов обърнаха нещата в полза на българите, които нанизаха 7 точки без отговор за 14:13, но след края на първата част румънците имаха минимална преднина от 2 точки - 15:17.Поредните точки на Зак изравниха резултата рано през втората четвърт, но играчите на румънския тим, подкрепяни безрезервно от неособено голяма, но изключително гласовита агитка пак се откъснаха напред, този път с 19:24. “Студентите” не се предадоха и на два пъти настигаха “aрмейците”, за да се стигне до българска преднина от 33:28, която обаче бързо бе заличена след две сгрешени нападения и нов обрат в полза на домакините - 33:34. Шампионите ни се съвзеха и завършиха полувремето силно с две добри бързи нападения и поведоха с 38:34 в средата на двубоя.Българите задържаха лидерската позиция и през абсолютно цялата трета част. Преломният момент сякаш бяха осемте поредни точки, които изстреляха Лукойл за пръв път в мача на двуцифрена дистанция - 55:42 малко повече от минута преди изтичането на времето, а сирената прозвуча при резултат 59:47 в полза на шампионите.Стелистите на няколко пъти опитаха обърнат нещата в своя полза, а постоянството им бе възнаградено и две минути преди финалната сирена за първи път от доста време насам разликата падна под 10 точки, а Камерън Лонг буквално превзе последните минути, реализирайки 9 поредни точки, включително тройка, гарнирана с фаул и така доближи Стяуа на 5 от Лукойл - 78:73. Павлин Иванов не трепна на два пъти от наказателната линия за 80:73, а Рункаускас вкара тройка със сирената от своето поле за финалното 80:76.Стив Зак записа “дабъл-дабъл” от 19 точки и 11 борби, докато Максим Корнийенко също игра силно и вкара 17 точки. Дани Гибсън и Павлин Иванов останаха с по 11 точки, като Гибсън направи 5 асистнеции, а Иванов - 3.Никола Йевтович наниза 21 за Стяуа, а Никола Малешевич добави 17.СТЯУА - ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК 76:80 (17:15, 17:23, 13:21, 29:21)СТЯУА: Камерън Лонг 14,  Мариус Рункаускас 6, Никола Малашевич 17, Дейв Дъдзински 5, Никола Йевтович 21 (Влад Негойтеску, Михай Паул 9, Левенте Сиярто, Богдан Попа, Каталин Бачиу 4)ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК: Дани Гибсън 11, Павлин Иванов 11, Христо Захариев 4, Максим Корнийенко 17, Стив Зак 19 (Филип Виденов 8, Денис Агре, Асен Великов 5, Саша Загорац 5)