Сърбия е на финал на Евробаскет 2017

Отборът на Сърбия се класира на финал на Евробаскет 2017, след като тази вечер възпитаниците на Саша Джорджевич се наложиха над Русия с 87:79 (25:20; 23:14; 18:23; 21:22) в двубой, който се игра в зала „Синан Ердем Арена“ в Истанбул, Турция.

Богдан Богданович бе над всички в селекцията на западните ни съседи – 24 точки, а Бобан Марянович и Владимир Лучич добавиха съответно по 18 и 13 точки.

Алексей Швед наниза 33 точки за „Сборная“, а Андрей Воронцевич приключи с 14 точки.

Сърбите стартираха двубоя малко по-концентрирано и след точно две минути игра момчетата на Саша Джорджевич водеха с 5:0. Руснаците успяха да се съвземат от лошото начало и обърнаха до 6:5 като до края на частта играта премина при постоянна размяна на надмощие, но в заключителните секунди символичните гости вдигнаха оборотите и закономерно поведоха с пет точки – 25:20.

Вторият период започна с размяна на успешни атаки и към двата коша, но след равностойните първи минути, баскетболистите на Сърбия поеха пълен контрол върху събитията на терена и след рецитал на Богданович и компания разликата скочи до 14 точки за 48:34 на почивката.

В началото на третата четвърт разликата се покачи до 16-17 точки в полза на западните ни съседи, но след това руснаците на свой ред се разиграха и след отлична серия, която дойде благодарение на Фридзон и Швед, „Сборная“ се доближи само на пет точки от съперника – 52:57 при 3:16 минути до края на частта. Саша Джорджевич реагира мигновено и взе прекъсване, след което възпитаниците му се съвзеха и след 30 минути игра резултатът бе 66:57 в полза на Сърбия.

Заключителният период започна с 4:0 за Русия, но отговорът на сърбите на закъсня – тройка на Гудурич за 69:61. В следващите минути битката за всеки сантиметър от терена бе в разгара си, като по-добре от създалата се ситуация се възползваха руснаците, които успяха да се доближат само на две точки след две тройки на Швед – 75:73 при точно 4:00 минути до финалната сирена.

Последва прекъсване за Сърбия, а след подновяването на играта западните ни съседи отново стигнаха до седем точки аванс, който успяха да запазят до самия край, което им гарантира класиране на финал на Евробаскет 2017 – 87:79.

Русия – Сърбия 79:87 (20:25; 14:23; 23:18; 22:21)

Русия: Швед 33, Фридзон 3, Ивлев, Антонов, Зубков 6, Хвостов 10, Мозгов 11, Воронцевич 14, Д.Кулагин, Курбанов 2

Сърбия: Мачван 4, Богданович 24, Лучич 13, Милосавлевич 7, Бирчевич 2, Стимац, Мицич 5, Гудурич 3, Йович 8, Кузмич 5, Марянович 18