Головете валят и без Меси (видео+галерия)

Шампионът на Испания Барселона разби с 5:0 Спортинг Хихон в среща от шестия кръг на Ла Лига, играна на "Ел Молинон". Луис Суарес (29), Рафиня Алкантара (32), Неймар (82 и 88) и Арда Туран (84) реализираха попаденията. Мачът не беше никак лек за "лос кулес" преди почивката, но ефективността пред гола даде тласък на Барса към трите точки. Каталунците се поздравиха с изразителен успех, а и запазиха сили преди двубоя в Шампионската лига.

Арда Туран влeзe на мястото на контузения Лионел Меси, макар позицията на турчина на терена да беше в лявата част на полузащитата. Луис Енрике предприе сериозни ротации, включвайки в състава Жереми Матийо, Люка Дин, Рафиня Алкантара и Андре Гомеш. Бразилският национал действаше най-често на дясното крило. Абелардо Фернандес разчиташе на 4-2-3-1 с централен нападател Дуйе Чоп.

Спортинг Хихон - Барселона Астурианци тръгнаха смело напред от началото на двубоя и пресираха високо шампиона на Испания. Домакините пречеха сериозно на изнасянето на топката и държаха каталунския тим далеч от полето на Иван Куеяр. В десетата минута съдията Дел Серо Гранде поядоса феновете на "Ел Молинон", след като не видя игра с ръка на Серхио Бускетс на тъчлинията.

Големият гняв на привържениците върху арбитъра се изля в 19-ата минута, когато Марк-Андре тер Стеген игра с ръка извън наказателното си поле. При наглед безобидно центриране германският страж излезе с топката извън очертанията си. Реферът видя нарушение на правилата, но не извади дори жълт картон на вратаря. Иначе Начо Касес стреля в стената и пропиля добрия шанс.

Спортинг Хихон - Барселона Спортинг успяваше и да контраатакува опасно, но без да завършва с удар. В рамките на една минута между 27-ата и 28-ата Андре Гомеш шутира последователно с двата крака и на два пъти не уцели вратата. На практика "лос кулес" поведоха в резултата с първия си удар в рамките. В 29-ата минута отбраната на домакините изпусна Луис Суарес, той преодоля излезлия Пичу Куеяр и насочи в празната врата - 0:1.

Три минути по-късно гостите от "Камп Ноу" нанесоха втори удар. Сержи Роберто беше допуснат в наказателното поле, центрира на първа греда и там Рафиня плонжира и заби с глава в мрежата - 0:2. Хихонци отговориха с изстрел от малък ъгъл на Серхио Алварес - в ръцете на Тер Стеген.

Спортинг Хихон - Барселона Домакините започнаха агресивно второто полувреме и набързо стигнаха до два корнера пред вратата на Барса. Ударите към Тер Стеген обаче липсваха. В 56-ата минута Виктор Родригес финтира Жерард Пике и шутира от малък ъгъл, който вратарят беше покрил. Съдията Дел Серо Гранде не видя как Лийо удари с лакът в лицето Арда Туран в 60-ата минута. Пет минути по-късно реферът пропусна и грубо нарушение на Дин срещу Начо Касес.

Във втората част на полувремето Луис Енрике реши да извади от игра Серхио Бускетс и Луис Суарес, за да запази техните сили. В 71-ата минута Лийо центрира опасно отдясно, но Матийо изпревари Даниел Нди. В 74-ата Сержи Роберто се отскубна по десния фланг и беше явно посечен от Алберто Лора. Съдията правилно извади втори жълт картон на капитана на Спортинг.

Спортинг Хихон - Барселона В 82-ата барселонци подпечатаха успеха си с трети гол. След поредно добро включване на Сержи Роберто отдясно, топката беше центрирана към Пако Алкасер, който изпревари Фернандо Аморебиета, насочвайки по посока на вратата. Топката се удари в напречната греда и се озова у Неймар, който спокойно финтира вратаря и вкара в мрежата - 0:3.

Стотина секунди по-късно Сержи Роберто вдигна топката на главата на непокрития Арда Туран, който покачи резултата. В 88-ата резервата Денис Суарес изведе Ней Джуниър, а той порази вратата с изстрел в близкия ъгъл - 0:5. В добавеното време бразилецът можеше да оформи и светкавичен хеттрик, но топката се отклони от гредата след хубавия диагонален изстрел.

Спортинг Хихон - Барселона Барса временно излезе начело в класирането. Погледите на "синьо-червените" сега са насочени към мача с Борусия (Мьонхенгладбах) в сряда вечер.