Този четвъртък в Монако най-големите европейски клубове ще научат имената на своите съперници в груповата фаза на Шампионската лига, но денят далеч няма да е интересен само заради това. Защото тогава и на същото място ще бъде представена новата формула на най-престижния футболен клубен турнир на Стария континент, която ще влезе в сила от 2018 година. А това решение ще се отрази пряко във финансов и спортен план на европейските грандове.
Преговорите между ЕКА (Асоциацията на европейските клубове) и УЕФА вървят при пълна секретност, макар че успяха да излязат наяве някои неща, които дават да се разбере, че клубовете са казали „Стига!” на досегашния модел; че искат по-голямо парче от „тортата” на приходите от телевизионни права, реклама и маркетинг.
В последните три години те си разпределиха общо 1,257 милиарда евро във всяка от тях. Проблемът се състои в това, че грандовете продължават да флиртуват с идеята за небезизвестната Супер Лига (последният проект за нея е на китайския мултимилионер Уан Жянлин, собственик на корпорацията Уанда Груп), като така извиват ръцете на УЕФА.
С напускането на президентския пост на Мишел Платини – най-романтичния радетел на една отворена към по-малките клубове Шампионска лига чрез т.нар. Път на шампионите (представителите на страните с най-високи коефициенти се срещат едни с други в плейофите за груповата фаза, за да дадат шанс на тези от по-слабите футболни страни) – ЕКА се впусна в атака към обезглавената УЕФА и е на път да спечели битката. Единственото, което не постигат за момента грандовете, е да се признават историческите им „спортни заслуги”, които да им осигуряват постоянно запазено място в състезанието.
В целия този „дипломатически” конфликт на сцената излиза Барселона. Нейният президент Джосеп Мария Бартомеу е част от групата в ЕКА, която извежда преговорите към повече гласност и е по-„левичарски” настроена от други ръководители, най-крайните от които са Карл-Хайнц Румениге от Байерн (Мюнхен) и Андреа Аньели от Ювентус.
За момента е сигурно, че с новата формула Испания, Англия, Германия и Италия ще имат гарантирано по четири отбора в груповата фаза на Шампионската лига от 2018 година насетне. Това съгласие е постигнато между УЕФА и ЕКА, но за сметка на това Изпълкомът на евроцентралата не дава гаранции, че 4-тият класиран сред тях ще бъде онзи, който има повече исторически заслуги, вместо този с по-високо класиране в последния сезон на съответното си първенство (както се случваше досега).
След първоначално споразумение в Стратегическия комитет, част от който е Бартомеу, се направи крачка назад заради натиска от множество федерации. Преговорите между клубовете, начело с Байерн, Барса, Реал Мадрид и Ювентус, бяха и продължават да са свръхинтензивни. Грандовете искат по някакъв начин да бъдат признати историческите им права за участие в супертурнира, извоювани с купи и велики победи в предходните издания.
Една алтернатива, върху която в момента се мисли и работи, при все че изглежда трудно да се осъществи, е същите тези клубове с „исторически заслуги” да получават финансов бонус, без да им се гарантира участие в груповата фаза, ако не се класират в Топ 4 на съответните си първенства. За да ви го обясним по-простичко и нагледно, тази година Испания щеше да влезе на жребия в Монте Карло в четвъртък с четири участника – Барса, Реал Мадрид, Атлетико Мадрид и Виляреал, който сега е застрашен от предивременно отпадане, защото по настоящата формула се изправи срещу френски съперник (Монако) и изостава преди реванша на чужд терен.
При всички положения ще е жизненоважно съвещанието на Междуклубната комисия на УЕФА, на което ще присъстват като представители президентът на Пари Сен Жермен – Насер Ал-Келаифи, Педро Лопес Хименес от Реал Мадрид и Андреа Аньели от Ювентус. Тези тримата са част от комисията, оглавявана от португалеца Фернанду Сантуш, от името на ЕКА.
Именно там трябва да се постигне една по-точна идея за това как ще изглежда Шампионската лига от 2018 година насетне. Например с какво може да се промени настоящата формула за водачи на групите, които в момента са шампионите на осемте най-добри федерации за сметка на различни грандове, които предвид коефициентите си иначе биха били начело без особено големи проблеми и така още по-лесно биха се класирали за елиминационните етапи.
Тъй че в Монако ще се преживее нещо много повече от жребия за груповата фаза на Шампионската лига – там ще се разиграва нейното бъдеще.
Франсеск Агилар, „Ел Мундо Депортиво”