Норкьопинг с първа титла на Швеция от 1989-а година

Норкьопинг спечели шампионската титла на Швеция по футбол за първи път от 1989-а година насам, след като в мача от последния 30-и кръг над вече бивдшия първенец на страната Малмьо с 2:0. Норкьопинг завърши 1-и с 66 точки, с три пред ИФК Гьотеборг, който направи 2:2 на собствен терен с Калмар. Малмьо завърши на 5-а позиция с 54. Емир Куйович вкара едно попадение за новите шампиони и подаде за още едно. Той откри резултата в 30-ата минута, а в 93-ата асистира на Траустасон. Топнападателят на домакините Маркус Розенберг обаче видя червения картон още в 5-ата минута и максимално улесни противника. Елфсборг пък се наложи с 4:2 над Фалкенберг и зае 4-ата позиция, която последна дава квота за Лига Европа през есента. Преди днешните мачове Норкьопинг, на 12-о място през миналия сезон, имаше аванс от 1 точка пред ИФК Гьотеборг. Никога през този сезон претенциите им за титлата не бяха приемани сериозно, но се оказа, че победа в последния мач им осигурява златото без значение резултатите на конкурентите. И шансовете им се увеличиха още в 5-ата минута, след като Маркус Розенберг удари Линус Валквист и напусна терена. В 77-ата минута домакините при 0:1 останаха вече девет човека на терена, след като защитника Франц Брорсон беше отстранен заради два жълти картона. АИК (Стокхолм) завърши на 3-а позиция с 61 точки след 1:1 при гостуването на Йоребро. От Алсвенскан-лигата изпадат отборите на Халмстад и Отвидаберг, а Фалкенберг ще играе плейофи в два мача с 3-ия от втора лига- Сириус (Упсала). Новите членове на елита са Йонкьопинг Сьодра и дебютантите от Йостерсундс ФК.